Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Praca: kurier. Co warto wiedzieć?

Praca: kurier. Dlaczego?

Po pierwsze dlatego, że kurierzy są teraz bardzo potrzebni. Rynek e-commerce rozwija się bardzo dynamicznie, co pociąga za sobą zapotrzebowania na usługi kurierskie. A globalna pandemia sprawiła, że przynajmniej przez jakiś czas jest to jedyna branża, która się rozwija. Po drugie, nie jest to siedząca biurowa praca: kurier jest stale w drodze, a nawet za kółkiem nie siedzi bez przerwy, bo trzeba wyjść i zanieść paczkę. Dla wielu osób jest to zdecydowanie ciekawsza opcja niż siedzenia za biurkiem w zamkniętym pomieszczeniu, stanie za ladą w galerii, w której nie ma nawet naturalnego światła, albo wdychanie kurzu przy pracach remontowych. Wreszcie, praca kuriera to zawód, do którego nie potrzeba szczególnych formalnych kwalifikacji. Jedynym koniecznym wymogiem jest posiadanie czynnego prawa jazdy kategorii B, które uprawnia do kierowania pojazdami do 3,5 tony, które posiada wiele osób. Aczkolwiek przydają się też inne cechy, które trudniej udokumentować.

Praca: kurier. Jakie są wymagania?

Obok formalnych uprawnień do prowadzenia pojazdów, jakich kwalifikacji wymaga praca kuriera? Przede wszystkim kurier powinien być dobrym kierowcą, dobrze jest żeby miał dłuższe doświadczenie za kółkiem, najlepiej przy prowadzeniu samochodów dostawczych. Musi też oczywiście mieć dobrą znajomość przepisów drogowych (niby każdy kierowca musi, ale w praktyce różnie to bywa) oraz umiejętność sprawnego poruszania się po mieście. W odróżnieniu od taksówkarza kurier nie zdaje egzaminu ze znajomości miasta, ale wiedzę musi mieć nie mniejszą. Niewykluczone też, że określony pracodawca taki egzamin każe kandydatom zdawać. Dobrze też jeżeli przyszły kurier po prostu lubi prowadzić samochód, bo spędzi w nim dużo czasu w pracy.

Kurier powinien też być osobą sprawną fizycznie. Po opuszczeniu samochodu praca kuriera składa się w dużym stopniu z biegania po schodach i noszenia nierzadko ciężkich paczek. A częste wychodzenie na dwór i kontakt z dużą ilością różnych ludzi to także ryzyko przeziębień itp. Więc lepiej być w dobrej formie i dobrym zdrowiu.

Trzeba też wspomnieć o tzw. miękkich umiejętnościach, które powinien posiadać kurier. Przede wszystkim praca kuriera wiąże się z odpowiedzialnością. Kurier jest odpowiedzialny za dostarczenie wszystkich przesyłek w nienaruszonym stanie i w terminie. Odpowiedzialny jest także za pieniądze, które otrzymuje od klientów korzystających z dostawy za pobraniem. Powinien więc być typem osoby, która nie wykona swoich obowiązków niedbale nawet pod presją czasu. Odporność na stres związany z presją czasu i umiejętność szybkiego działania to kolejne cechy przydatne w pracy kuriera, ponieważ presja czasu jest jej stałym elementem. Przesyłek jest dużo, a zawsze zdarzają się jakieś nieprzewidziane okoliczności powodujące opóźnienia.

Wreszcie, trzeba mieć świadomość, że praca kuriera to w dużej mierze praca z ludźmi. Tak więc z jednej strony kurier powinien być przyjaźnie nastawiony i uprzejmy. Firmom kurierskim zależy wszak na pozostawieniu dobrego wrażenia, a i kurierowi pracuje się lepiej w przyjaźni z klientem. Z drugiej strony ten klient nie zawsze jest skory do współpracy, bywa trudny, albo po prostu ma zły dzień. Dlatego kurier powinien wykazywać się cierpliwością wobec klientów i być opanowany. Lepiej żeby konflikty międzyludzkie nie zostawiały trwałych śladów na jego psychice, bo w pracy z ludźmi bywają nieuniknione.

Praca: kurier. Jak to działa?

Praca kuriera polega jak wiadomo na przede wszystkim na transportowaniu przesyłek z punktu A do punktu B. Na jednym końcu trasy jest jakiś magazyn (hurtownia, sortownia, oddział firmy kurierskiej), a na drugim klient (czyjś dom, miejsce pracy, paczkomat, punkt odbioru). Paczki przewozi się przy tym w obie strony. Tyle o samej pracy, jak wygląda zatrudnienie w tej roli? W zasadzie dostępne są dwie opcje. Po pierwsze, można po prostu pracować na etacie w firmie kurierskiej. Po drugie, można mieć własną firmę z własnym samochodem i działać jako podwykonawca dla większych firm kurierskich. Ta druga opcja daje więcej swobody. Sami możemy zdecydować ilu zleceń jesteśmy w stanie się podjąć, kiedy pracować, z jakimi firmami podjąć współpracę itp. Jak mawia mój szef: “Chcesz, pracujesz.Nie chcesz, głodujesz. Ale przynajmniej masz wybór".

Zaletą tej pierwszej opcji jest stabilizacja. Branża się rozwija, więc jak nie nawalisz, to zwolnienie raczej ci nie grozi, a praca na etacie wiąże się z różnymi benefitami. Oprócz tych ustawowych (zwolnienia lekarskie, urlopy, ubezpieczenia społeczne) wiele dużych firm oferuje też swoim pracownikom dodatkowe, takie jak imprezy integracyjne, dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne, czy karta na siłownię. Najważniejsze jest jednak to, że nie musisz ponosić żadnych nakładów i podejmować decyzji biznesowych. Dostajesz służbowy telefon, kluczyki do firmowej furgonetki oraz listę zadań i jedziesz.

Niezależnie od formy zatrudnienia nie jest to praca łatwa ani bezstresowa, ale może jest właśnie tym czego potrzebujesz? 

Tekst zewnętrzny. Artykuł partnera.