Poradnik Pracownika

Ile zarabia kurier i jakie są wymagania pracodawców?

W dużym skrócie praca kuriera polega na przetransportowaniu towaru z punktu A do punktu B. Nie zawsze jest to łatwe, gdyż osoby na tym stanowisku często działają pod presją czasu, poza tym konkurencja na rynku sprawia, że coraz więcej firm ma wysokie wymagania, które nie mają odzwierciedlenia w pensji i sposobie zatrudnienia. Ile zarabia kurier i czego wymagają pracodawcy? Odpowiemy poniżej!

Kurier - czym się zajmuje?

Nie da się ukryć, że zawód ten jest zdominowany przez mężczyzn. Wystarczy spróbować sobie przypomnieć, kiedy ostatnio paczkę przywiozła nam kobieta - albo nie stało się to nigdy, albo naprawdę niezwykle rzadko. Być może powodem jest fakt, że to nie tylko przewożenie towaru do odbiorcy, lecz także momentami naprawdę ciężka praca fizyczna. W końcu w ciągu dnia trzeba przenieść dużo paczek o różnej wielkości. Niewątpliwie istotna jest więc siła.

Praca kuriera wiąże się też z dużą odpowiedzialnością. Nie może on bowiem dopuścić, aby paczka - często opłacona z góry - po prostu zniknęła. Dostarczenie przesyłki w całości jest głównym zadaniem osób wykonujących ten zawód.

Kurierzy przyjmują również gotówkę za przesyłki za pobraniem, muszą więc zabezpieczyć otrzymane pieniądze. Dodatkowo pracują też z danymi osobowymi. Praca wymaga odpowiedzialności, dyskrecji i uczciwości.

Praca kuriera jest więc bez wątpienia ciężka i wymagająca. Pytanie, które może się nasunąć w tym momencie, brzmi: ile zarabia kurier?

Ile zarabia kurier?

Według raportu portalu pracuj.pl ok. 25% kurierów zarabia więcej niż 2700 zł netto miesięcznie, taki sam procent zarabia mniej niż 1600 zł netto miesięcznie. Średnia wypłata to 2100 zł netto za miesiąc pracy.

Kurierom płaci się często tylko od przesyłek dostarczonych, dlatego też zarobki często zależą również od wielkości miasta, chociaż nie jest to regułą.

Najwięcej zarabiają kurierzy z województw wielkopolskiego, mazowieckiego i lubuskiego (2500 zł) oraz zachodniopomorskiego (średnio 2410 zł) i pomorskiego (ok. 2400 zł), najmniej z kolei i podlaskiego (ok. 2060 zł), warmińsko-mazurskiego oraz podkarpackiego (średnio 2000 zł).

Według portalu pracuj.pl najwięcej zarabiają kurierzy w Sochaczewie (średnio 3670 zł), Wyszkowie (ok. 3500 zł) oraz Swarzędzu (średnio 3250 zł).

Kurier - wymagania pracodawców

Skoro już wiesz, ile zarabia kurier warto przyjrzeć się wymaganiom stawianym przez pracodawców. Po przeanalizowaniu kilkunastu ogłoszeń o pracę na stanowisku kuriera wyodrębnić można najważniejsze oczekiwania pracodawców. Co jest konieczne? Oczywiście, nie można zostać kurierem bez posiadania czynnego prawa jazdy. Coraz częściej wymagane jest również posiadanie własnego busa i działalność gospodarcza. Konieczne jest także doświadczenie w prowadzeniu takiego auta. Wiele firm potrzebuje również zaświadczenia o niekaralności. Osoba, która stara się o pracę kuriera, powinna być dyspozycyjna, odpowiedzialna,  cechować się wysoką kulturą osobistą i dobrze organizować swoją pracę.

W niektórych firmach wymagana jest też dobra znajomość miasta, na terenie którego pracować ma kurier oraz podstawowej znajomości języka obcego.