Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Czy pierwsza lepsza praca jaka wpadnie to dobre rozwiązanie?

Stało się! Straciliśmy pracę - bez względu na to, czy sami złożyliśmy wypowiedzenie, czy zostaliśmy zwolnieni, możemy mieć problemy z postanowieniem, co dalej robić. Czy pierwsza lepsza praca będzie dobrym rozwiązaniem? Czy lepiej mieć od razu płynność zatrudnienia, bez względu na to, czy będzie to stanowisko nas satysfakcjonujące? A może lepiej odczekać i skupić się na poszukiwaniu takiego zajęcia, jakie naprawdę nas interesuje? Poznaj dobre i złe strony podejmowania pierwszej lepszej pracy!

Pierwsza lepsza praca  - czy warto?

Skończyliśmy jedno zatrudnienie i zastanawiamy się, co dalej. Czy szukać czegoś szybko, aby zapewnić sobie płynność zatrudnienia? Czy znaleźć coś poniżej naszych kwalifikacji, byle tylko chodzić do pracy? Z pewnością pierwsza lepsza praca ma swoje wady i zalety. Zanim więc zdecydujemy się na taki krok, poznajmy plusy i minusy takiej sytuacji!

Zalety posiadania pierwszej lepszej pracy

Dlaczego warto zdecydować się na pierwsze lepsze zatrudnienie i pójść do jakiejkolwiek pracy, byleby tylko pracować?

  • Zatrudnienie w jakiejkolwiek pracy zapewnia nie tylko płynność zatrudnienia, lecz także płynność finansową. Zdarza się, że po prostu nie możemy pozwolić sobie na to, by nie otrzymywać wynagrodzenia. Nie mamy oszczędności, wzięliśmy kredyt… Powodów jest wiele. Dzięki temu, że od razu zaczniemy nową pracę, nie będziemy się martwić, czy do momentu otrzymania tej, która naprawdę nas interesuje, będziemy posiadali środki do życia.

  • Nie zamykasz się w domu i nie przeżywasz nadmiernie tego, że nie pracujesz już w dawnym miejscu. Przebywasz wśród ludzi, masz się czym zająć, szybciej i łatwiej jest ci zapomnieć, że coś poszło nie tak.

  • Masz pracę, więc nie stresujesz się tym, że właśnie w twoim CV tworzy się duża dziura. Możesz spokojnie szukać takiego stanowiska, jakie będzie cię satysfakcjonować, ponieważ twojej decyzji nie przyśpieszy brak środków na koncie.

  • Pracujesz w nowym miejscu, więc uczysz się nowych rzeczy. Nawet jeśli pracujesz poniżej swoich kwalifikacji i tak zyskujesz nowe umiejętności. Dzięki temu rozwijasz się.

  • Pierwsza lepsza praca może okazać się strzałem w dziesiątkę. Trafiasz gdzieś przypadkiem, ale może okazać się, że jest to zajęcie, w którym doskonale się sprawdzasz i kierunek, w którym chcesz się kształcić.

  • Przyszli pracodawcy będą postrzegać cię jako osobę pracowitą, co jest oczywiście pożądaną cechą.

Wady posiadania pierwszej lepszej pracy

Jednak pierwsza lepsza praca to nie są same plusy. Jakie są wady takiej sytuacji?

  • Jesteśmy mniej dyspozycyjni. Kiedy szukamy pracy, ale pracujemy w innym miejscu, nie możemy w każdej chwili odebrać telefonu i pojawić się na rozmowie kwalifikacyjnej o dowolnej godzinie. Jesteśmy ograniczeni, co może sprawić, że proces szukania pracy znacznie się wydłuży.

  • Nie mamy też dużo czasu, by szukać zatrudnienia. Przychodzimy z pracy i jesteśmy zmęczeni, więc tworzenie listu motywacyjnego czy wysyłanie kolejnych CV jest ponad nasze siły. Nie możemy się temu w pełni poświęcić, zdarza nam się pomijać ważne ogłoszenia.

  • Nie możesz zacząć pracy z dnia na dzień, ponieważ musisz najpierw zrezygnować z obecnego zatrudnienia. Pracodawcy nie zawsze mogą czekać.

  • Pracujesz, masz środki finansowe i nawet jeśli frustruje cię, że pracujesz w miejscu, które jest poniżej twoich kwalifikacji i nie rozwijasz się, możesz zupełnie stracić motywację do dalszego poszukiwania. Masz środki do życia, nie musisz się spieszyć, więc przestajesz robić cokolwiek.

Szukanie wymarzonej pracy do skutku

Jeśli do tej pory pracowaliśmy w branży, która jest dla nas idealna, chcemy się w niej kształcić, nie wyobrażamy sobie innego stanowiska, nie mamy ochoty podejmować innego zatrudnienia. Taka sytuacja także ma dobre i złe strony. Poznajmy je.

Zalety szukania pracy do skutku

Czy warto szukać pracy do skutku i nie podejmować w tym czasie zatrudnienia?

  • Nie denerwujesz się, że robisz coś, co ci nie odpowiada, nie jest dopasowane do twoich kwalifikacji, nie frustruje cię to.

  • Możesz w pełni poświęcić się szukaniu pracy, przygotowaniu dokumentów aplikacyjnych, wysyłać odpowiedzi na ogłoszenia. Jesteś wolny, w każdej chwili możesz rozmawiać z rekruterami przez telefon.

  • Możesz przyjść na rozmowę kwalifikacyjną o każdej porze, jesteś dyspozycyjny.

  • Jeśli pracodawca chce, żebyś zaczął pracę “od jutra”, możesz to zrobić. Nie musisz nikogo pytać o pozwolenie.

Wady szukania pracy do skutku

Oczywiście takie poświęcenie się w pełni szukaniu pracy ma także złe strony.

  • Nie mamy ciągłości finansowej, co może nas stresować. Im dłużej będą trwały poszukiwania, tym szybciej będą się topiły nasze oszczędności.

  • Siedzenie w domu, nieprzebywanie z innymi ludźmi, może sprawiać, że będziemy za bardzo skupiać się nad tym, że nas zwolniono, że nie mamy pracy, co może być dla nas destrukcyjne.

  • W twoim CV może powstać dziura, na którą pracodawcy nie będą patrzeć przychylnym okiem.

  • Bezrobocie może nie sprzyjać negocjacjom w kwestii wynagrodzenia. Pracodawcy mogą nie oferować wyższych zarobków osobom, które nie mają aktualnie pracy.

Pierwsza lepsza praca może być dobrym rozwiązaniem, ale nie zawsze. Musimy dobrze zastanowić się, jakie wyjście będzie dla nas najlepsze.