Poradnik Pracownika

Jaką role pełnią akademickie inkubatory przedsiębiorczości?

Wśród studentów nie brakuje osób, które poważnie myślą o swojej przyszłości i mają mnóstwo pomysłów na własny biznes. Nawet najbardziej przemyślany biznesplan może się jednak rozbić o kilka ważnych kwestii. Najbardziej znaczącym problemem może być brak kapitału lub infrastruktury do prowadzenia własnej firmy, jednak równie niepokojący dla młodych przedsiębiorców jest brak znajomości branży i doświadczenia. Swoje umiejętności, talenty i skuteczność swojego pomysłu mogą sprawdzić w takich miejscach jak akademickie inkubatory przedsiębiorczości. Czym są te instytucje i jak mogą pomóc studentom, którzy marzą o własnej działalności gospodarczej?

Czym są akademickie inkubatory przedsiębiorczości?

Debiutujący przedsiębiorcy mają zazwyczaj wiele zapału i są zdeterminowani. Potrzebują jednak szczególnych warunków, by móc działać w takiej skali, jaką zaplanowali. Taką asekurację zapewniają akademickie inkubatory przedsiębiorczości.

To właśnie dzięki nim studenci i absolwenci mogą zakładać firmy i wchodzić na rynek. Inkubatory pozwalają ominąć takie problemy jak brak zdolności kredytowej i związany z nią brak funduszy czy doświadczenia w biznesie.

Rodzaje i rola akademickich inkubatorów przedsiębiorczości

Tworzeniem studentom dobrych warunków do próbowania swoich sił w biznesie zajmują się różnego rodzaju instytucje. Akademickie inkubatory przedsiębiorczości mogą działać przy uczelniach wyższych, organizacjach samorządowych i pozarządowych czy fundacjach. Mogą je także tworzyć osoby prywatne, które posiadają odpowiednie fundusze lub zaplecze techniczne.

Co do zasady inkubatory przedsiębiorczości gwarantują korzystającym z nich firmom pomoc w założeniu i utrzymaniu działalności, ich działanie może obejmować także inne obszary. Dla stawiających pierwsze kroki w biznesie szczególnie cenne będzie zapewne doradztwo biznesowe. Twórcy inkubatorów pomagają w wielu przypadkach doprecyzować pomysł na działalność gospodarczą i udzielają praktycznych rad dotyczących założenia i prowadzenia firmy.

Dla osób, które w zakładaniu przedsiębiorstwa kierują się pasją, przydatne może być wsparcie administracyjne lub księgowe, a także pomoc w zdobywaniu partnerów biznesowych, źródeł finansowania lub ustalania strategii sprzedaży. Te aspekty prowadzenia własnej firmy nie są zazwyczaj przedmiotem szczególnego zainteresowania pasjonatów.

W zależności od rodzaju podmiotu, który je tworzy, inkubatory przedsiębiorczości mogą różnić się przeznaczeniem, profilem działalności lub wielkością, jednak ich celem jest wspieranie przedsiębiorczości.

Wady i zalety akademickich inkubatorów przedsiębiorczości

Pomoc, jaką zapewniają akademickie inkubatory przedsiębiorczości, jest z pewnością nie do przecenienia dla osoby, która chciałaby założyć własną działalność gospodarczą.

Prowadzenie firmy w ramach inkubatora nie tylko pozwala na wejście w środowisko biznesowe czy uzyskanie funduszy. To także szereg wymiernych korzyści, takich jak:

  • pomoc w założeniu firmy – osobowość prawną, NIP i REGON udostępnia akademicki inkubator przedsiębiorczości, przedsiębiorca nie musi samodzielnie rejestrować firmy w urzędach,

  • udostępnienie przestrzeni biurowej, sprzętu lub laboratorium,

  • prowadzenie księgowości przez inkubator,

  • brak obowiązku odprowadzania składek ZUS.

Czy akademickie inkubatory przedsiębiorczości mają wady? Z pewnością. Osoby, które cenią sobie stabilne zatrudnienie i spokojną pracę, mogą czuć się zagrożone. Pamiętajmy, że osoby korzystające z inkubatorów to zazwyczaj debiutanci. Mimo wsparcia, jakie otrzymują, pomysł na biznes lub jego realizacja mogą okazać się nietrafione, a firma może upaść.

Kwestią, która może budzić zaniepokojenie, jest również długość opieki, jaką sprawuje nad młodymi przedsiębiorcami inkubator. W zależności od rodzaju instytucji mogą to być dwa lub trzy lata. Dla osób, które planują swój biznes na lata, ten okres może być zbyt krótki, by w pełni rozwinąć jego potencjał.

Specjaliści zwracają także uwagę na inny aspekt działania w ramach akademickich inkubatorów przedsiębiorczości. Pomoc i wszechstronna opieka tych podmiotów mogą wytworzyć w młodych przedsiębiorcach złudne przekonanie, że prowadzenie własnej działalności gospodarczej jest proste i nie przysparza większych problemów. Po zakończeniu współpracy z inkubatorem i rozpoczęciu działania na własną rękę mogą oni po prostu nie potrafić samodzielnie działać na rynku.

Czy warto korzystać z akademickich inkubatorów przedsiębiorczości?

Choć założenie firmy w ramach akademickich inkubatorów przedsiębiorczości może budzić pewne obawy, może to być dobre rozwiązanie dla osoby, która myśli o opuszczeniu etatu lub prowadzeniu własnej działalności gospodarczej zamiast zatrudnienia na umowie o pracę.

Tego typu rozwiązanie gwarantuje bezpieczeństwo na tyle duże, że wprowadzanie na rynek swojej firmy nie jest tak ryzykowne, jak w przypadku samodzielnego prowadzenia działalności gospodarczej. Jest to też świetna okazja do przetestowania własnych umiejętności i intuicji biznesowej, a także nawiązania wielu przydatnych znajomości w branży, która szczególnie nas interesuje.

Firma prowadzona w ramach akademickiego inkubatora przedsiębiorczości jest też bardzo dobrym punktem w CV – świadczy o tym, że potencjalny pracownik nie boi się wyzwań i chętnie wdraża swoje pomysły w życie.

Współpracę z większością akademickich inkubatorów przedsiębiorczości można rozwiązać w każdym momencie bez ponoszenia dodatkowych kosztów, więc nawet jeśli nie będzie nam odpowiadać forma działalności lub stwierdzimy, że nie tym chcieliśmy się zajmować, może bez trudu zrezygnować z miejsca w inkubatorze.

Akademickie inkubatory przedsiębiorczości mogą być dobrym treningiem przed założeniem większego przedsiębiorstwa, dlatego wielu studentów decyduje się na prowadzenie działalności w tej formie.

Strzałka