Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Jaką role pełnią akademickie inkubatory przedsiębiorczości?

Wśród studentów nie brakuje osób, które poważnie myślą o swojej przyszłości i mają mnóstwo pomysłów na własny biznes. Nawet najbardziej przemyślany biznesplan może się jednak rozbić o kilka ważnych kwestii. Najbardziej znaczącym problemem może być brak kapitału lub infrastruktury do prowadzenia własnej firmy, jednak równie niepokojący dla młodych przedsiębiorców jest brak znajomości branży i doświadczenia. Swoje umiejętności, talenty i skuteczność swojego pomysłu mogą sprawdzić w takich miejscach jak akademickie inkubatory przedsiębiorczości. Czym są te instytucje i jak mogą pomóc studentom, którzy marzą o własnej działalności gospodarczej?

Czym są akademickie inkubatory przedsiębiorczości?

Debiutujący przedsiębiorcy mają zazwyczaj wiele zapału i są zdeterminowani. Potrzebują jednak szczególnych warunków, by móc działać w takiej skali, jaką zaplanowali. Taką asekurację zapewniają akademickie inkubatory przedsiębiorczości.

To właśnie dzięki nim studenci i absolwenci mogą zakładać firmy i wchodzić na rynek. Inkubatory pozwalają ominąć takie problemy jak brak zdolności kredytowej i związany z nią brak funduszy czy doświadczenia w biznesie.

Rodzaje i rola akademickich inkubatorów przedsiębiorczości

Tworzeniem studentom dobrych warunków do próbowania swoich sił w biznesie zajmują się różnego rodzaju instytucje. Akademickie inkubatory przedsiębiorczości mogą działać przy uczelniach wyższych, organizacjach samorządowych i pozarządowych czy fundacjach. Mogą je także tworzyć osoby prywatne, które posiadają odpowiednie fundusze lub zaplecze techniczne.

Co do zasady inkubatory przedsiębiorczości gwarantują korzystającym z nich firmom pomoc w założeniu i utrzymaniu działalności, ich działanie może obejmować także inne obszary. Dla stawiających pierwsze kroki w biznesie szczególnie cenne będzie zapewne doradztwo biznesowe. Twórcy inkubatorów pomagają w wielu przypadkach doprecyzować pomysł na działalność gospodarczą i udzielają praktycznych rad dotyczących założenia i prowadzenia firmy.

Dla osób, które w zakładaniu przedsiębiorstwa kierują się pasją, przydatne może być wsparcie administracyjne lub księgowe, a także pomoc w zdobywaniu partnerów biznesowych, źródeł finansowania lub ustalania strategii sprzedaży. Te aspekty prowadzenia własnej firmy nie są zazwyczaj przedmiotem szczególnego zainteresowania pasjonatów.

W zależności od rodzaju podmiotu, który je tworzy, inkubatory przedsiębiorczości mogą różnić się przeznaczeniem, profilem działalności lub wielkością, jednak ich celem jest wspieranie przedsiębiorczości.

Wady i zalety akademickich inkubatorów przedsiębiorczości

Pomoc, jaką zapewniają akademickie inkubatory przedsiębiorczości, jest z pewnością nie do przecenienia dla osoby, która chciałaby założyć własną działalność gospodarczą.

Prowadzenie firmy w ramach inkubatora nie tylko pozwala na wejście w środowisko biznesowe czy uzyskanie funduszy. To także szereg wymiernych korzyści, takich jak:

  • pomoc w założeniu firmy – osobowość prawną, NIP i REGON udostępnia akademicki inkubator przedsiębiorczości, przedsiębiorca nie musi samodzielnie rejestrować firmy w urzędach,

  • udostępnienie przestrzeni biurowej, sprzętu lub laboratorium,

  • prowadzenie księgowości przez inkubator,

  • brak obowiązku odprowadzania składek ZUS.

Czy akademickie inkubatory przedsiębiorczości mają wady? Z pewnością. Osoby, które cenią sobie stabilne zatrudnienie i spokojną pracę, mogą czuć się zagrożone. Pamiętajmy, że osoby korzystające z inkubatorów to zazwyczaj debiutanci. Mimo wsparcia, jakie otrzymują, pomysł na biznes lub jego realizacja mogą okazać się nietrafione, a firma może upaść.

Kwestią, która może budzić zaniepokojenie, jest również długość opieki, jaką sprawuje nad młodymi przedsiębiorcami inkubator. W zależności od rodzaju instytucji mogą to być dwa lub trzy lata. Dla osób, które planują swój biznes na lata, ten okres może być zbyt krótki, by w pełni rozwinąć jego potencjał.

Specjaliści zwracają także uwagę na inny aspekt działania w ramach akademickich inkubatorów przedsiębiorczości. Pomoc i wszechstronna opieka tych podmiotów mogą wytworzyć w młodych przedsiębiorcach złudne przekonanie, że prowadzenie własnej działalności gospodarczej jest proste i nie przysparza większych problemów. Po zakończeniu współpracy z inkubatorem i rozpoczęciu działania na własną rękę mogą oni po prostu nie potrafić samodzielnie działać na rynku.

Czy warto korzystać z akademickich inkubatorów przedsiębiorczości?

Choć założenie firmy w ramach akademickich inkubatorów przedsiębiorczości może budzić pewne obawy, może to być dobre rozwiązanie dla osoby, która myśli o opuszczeniu etatu lub prowadzeniu własnej działalności gospodarczej zamiast zatrudnienia na umowie o pracę.

Tego typu rozwiązanie gwarantuje bezpieczeństwo na tyle duże, że wprowadzanie na rynek swojej firmy nie jest tak ryzykowne, jak w przypadku samodzielnego prowadzenia działalności gospodarczej. Jest to też świetna okazja do przetestowania własnych umiejętności i intuicji biznesowej, a także nawiązania wielu przydatnych znajomości w branży, która szczególnie nas interesuje.

Firma prowadzona w ramach akademickiego inkubatora przedsiębiorczości jest też bardzo dobrym punktem w CV – świadczy o tym, że potencjalny pracownik nie boi się wyzwań i chętnie wdraża swoje pomysły w życie.

Współpracę z większością akademickich inkubatorów przedsiębiorczości można rozwiązać w każdym momencie bez ponoszenia dodatkowych kosztów, więc nawet jeśli nie będzie nam odpowiadać forma działalności lub stwierdzimy, że nie tym chcieliśmy się zajmować, może bez trudu zrezygnować z miejsca w inkubatorze.

Akademickie inkubatory przedsiębiorczości mogą być dobrym treningiem przed założeniem większego przedsiębiorstwa, dlatego wielu studentów decyduje się na prowadzenie działalności w tej formie.