Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Firma sprzątająca po zwłokach - nietypowy sposób na biznes

Jakiś czas temu w internecie zawrzało. Firma sprzątająca po zwłokach wrzuciła bowiem na portal społecznościowy zdjęcie pokoju, w którym miało miejsce samobójstwo, w celu pokazania, że jest w stanie posprzątać po właściwie każdym wydarzeniu. Wielu ludzi było oburzonych tego typu reklamą, jednak nie da się ukryć - ludzie umierają. A po ich śmierci ktoś musi posprzątać. Jak wygląda praca firmy sprzątającej po zwłokach?

Dlaczego na rynku pojawiają się firmy sprzątające po zwłokach?

Choć wielu z nas się nad tym nie zastanawia na co dzień, nie da się ukryć, że nie zawsze śmierć jest “bezproblemowa”, często bowiem pozostawia po sobie wiele śladów, które możemy próbować usunąć, jednak bez odpowiednich środków, nie jesteśmy w stanie zrobić tego w pełni.

Pracownicy firm sprzątających po zgonach podkreślają, że choć można próbować sprzątać samodzielnie, tak naprawdę potrzebne są do tego specjalistyczne środki, a pozostałości po zwłokach mogą wsiąknąć tak głęboko, że pomoc ekspertów jest niezbędna.

Ludzie nie zawsze umierają naturalnie - wydaje się to oczywiste, jednak odsuwamy od siebie tę myśl. Tym samym mogą pozostawić mnóstwo śladów - krwi, fragmentów ciała i innych płynów ustrojowych. Poza tym ciało nie zawsze jest odnajdywane od razu. Może zdarzyć się, że leżało w danym miejscu już w znacznym stopniu rozkładu.

Choć nie zdajemy sobie z tego sprawy, jak to nazywają pracownicy firm sprzątających, “zapach śmierci” może naprawdę mocno wsiąknąć w miejsce zgonu. Przykładowo jeśli ciało rozkłada się już od długiego czasu, meble czy nawet sprzęt RTV mogą przesiąknąć tą nieprzyjemną wonią.

Nic więc dziwnego, że właściciele hotelów, pensjonatów, wszelkiego rodzaju firm czy po prostu właściciele mieszkań i domów korzystają z usług, jakie oferuje firma sprzątająca po zwłokach - aby można było przebywać w pomieszczeniu, gdzie miał miejsce zgon lub po prostu by można było daną nieruchomość sprzedać, a nowy właściciel mógł się bez problemu wprowadzić.

Czasami sytuacje są naprawdę ekstremalne. Przykładowo - dom, w którym mieszkała osoba chora psychicznie, składująca w nim mnóstwo śmieci, które same w sobie nie są zbyt przyjemne i wydzielają specyficzny odór, umiera i nikt o tym nie wie. Na górze śmieci zwłoki leżą kilka tygodni. Nie ma możliwości posprzątania tego miejsca bez pomocy - przede wszystkim dlatego, że nikt bez specjalistycznych środków i sprzętu po prostu nie wytrzyma przebywania w takim pomieszczeniu.

Pracownicy firm sprzątających po zwłokach twierdzą, że najbardziej brudzącym rodzajem śmierci są samobójstwa - ludzie strzelają do siebie, podcinają sobie żyły, przebijają tętnice, a nawet wysadzają się(!). Materiał biologiczny i krew znajduje się wówczas w dosłownie każdym kącie pomieszczenia. Tutaj również potwierdza się stwierdzenie, że osoba, która się na tym nie zna, po prostu nie da sobie rady z posprzątaniem, poza tym jest to również ogromne obciążenie psychiczne.

Jak pracuje firma sprzątająca po zwłokach?

Wiemy już, że firma sprzątająca po zwłokach używa silnych środków chemicznych. Jak jednak można się domyślić - to nie wszystko. Jak pracują osoby zajmujące się tego rodzaju porządkami?

Przede wszystkim nierzadko niezbędne są specjalne kombinezony, by nie mieć bezpośredniego kontaktu z bakteriami. Dodatkowo coraz częściej rozkładane są także na podłodze maty antybakteryjne.

Przed rozpoczęciem sprzątania przeprowadzana jest dezynfekcja chemiczna, a wszelkie odpady biologiczne są przeznaczone do utylizacji. Następnie wynoszone jest wszystko, co znajduje się w pomieszczeniu - od mebli po wszelkie sprzęty, dywany. Zdarza się często, że zrywane są także podłogi, w niektórych przypadkach konieczne jest również kucie betonu czy ścian

Im poważniejszy przypadek, tym więcej pracy wymaga sprzątanie. Niektóre przypadki wymagają nawet trzykrotnie powtarzanego sprzątania, bowiem nawet jeśli wszystko wydaje się już względnie czyste, w powietrzu unosi się jeszcze zapach, o którym wspominaliśmy wcześniej.

Pracownicy muszą zachowywać wszelkie środki ostrożności, ponieważ praca może być dla nich niebezpieczna. Stąd konieczność odpowiedniego stroju, uważności, skrupulatności i niepodejmowania pochopnych kroków.

Warto również zaznaczyć, że firma sprzątająca po zgonach nie sprząta samych zwłok. To zadanie innych służb, wychodzące poza obowiązki pracowników.

Pracownicy firm sprzątających po zwłokach

Jak można się domyślić, nie wszyscy nadają się do pracy w firmie sprzątającej po zgonach. Przede wszystkim pracownicy muszą być niezwykle odporni psychicznie - muszą zdawać sobie sprawę, że nierzadko mogą zobaczyć coś tak wstrząsającego, czego nigdy wcześniej nawet sobie nie wyobrażali, a mimo wszystko muszą pozostać profesjonalistami i robić, co do nich należy.

Nie da się więc ukryć, że niezwykle istotny w wykonywaniu tego zawodu jest po prostu dystans. Pracownicy nie mogą angażować się emocjonalnie w każdą z poznanych spraw - wyjaśnienie jest proste, zwyczajnie nie wytrzymaliby tego psychicznie.

Wiele osób, którym wydaje się, że taka praca nie jest dla nich żadnym problemem, rezygnuje już po pierwszym zleceniu. Nic w tym dziwnego, to zawód niezwykle specyficzny i wymagający. Jednak również bardzo potrzebny. Firma sprzątająca po zgonach ma przed sobą trudne zadanie, jednak dzięki nim wiele osób może powrócić do względnej normalności, a to bardzo ważne.