Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Łowca głów - kim jest osoba wykonująca ten zawód?

Czy słyszałeś kiedyś nazwę łowca głów lub headhunter? Czy wiesz, kim jest taka osoba oraz na czym polega jej codzienna praca? Jest to zawód ściśle powiązany z rekrutacją. Chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat? Przeczytaj artykuł, a na pewno uzyskasz odpowiedź na te i inne pytania.

Łowca głów - kim jest?

Headhunter, czyli  po polsku łowca głów, to zawód stosunkowo nowy. Powstał około 50 lat temu w Stanach Zjednoczonych. W Polsce pojawił się w latach 90. Na czym tak naprawdę polega ta praca? Łowca głów zajmuje się wyszukiwaniem specjalistów na wyższe stanowiska - poluje na te osoby, które mają zostać dyrektorami menedżerami lub pracować jako specjalista w danej dziedzinie. Zazwyczaj nie zajmuje się poszukiwaniem pracowników niższego szczebla, takich jak pracownicy liniowi, młodsi specjaliści itd. Jego główne zadanie polega na znalezieniu osoby na stanowisko poszukiwane przez klienta.

Jakie trudności w swojej pracy napotyka łowca głów?

Główną trudnością w pracy łowcy głów jest to, że wyszukuje on często osoby, które w danej chwili aktywnie nie poszukują pracy, nierzadko obecnie ją mają. Umiejętności, które posiada przedstawiciel tego zawodu, pozwalają mu na zainteresowanie kandydata zmianą miejsca zatrudnienia. Łowca głów komunikuje się z daną osobą językiem korzyści, tzn. przedstawia mu lepszą perspektywę nowego stanowiska, w taki sposób, by w efekcie ta osoba chciała porzucić obecną posadę. Zajęcie łowcy głów staje się łatwiejsza, jeśli kandydat nie jest zadowolony z obecnego etatu, ale jeszcze nie zdobył się na odwagę, by zacząć szukać czegoś nowego. Jeśli w takim momencie headhunter skontaktuje się z nim, łatwiej będzie mu przekonać go do zmiany firmy. Łowca głów może zaoferować kandydatom m.in. lepsze wynagrodzenie, pakiet benefitów, konkurencyjne warunki zatrudnienia oraz możliwość rozwoju. Ponadto trudność, którą napotyka w swojej pracy to czasochłonność poszukiwania odpowiedniego kandydata. Zazwyczaj mija sporo czasu, około kilku miesięcy, nawet do roku, aż zostanie zakończona rekrutacja.

Jakie wykształcenie mają zazwyczaj łowcy głów? - droga do bycia “wziętym” headhunterem

Najczęściej na tym stanowisku spotyka się absolwentów socjologii, psychologii, filologii. Takie wykształcenie nie jest jednak wymagane, by zostać headhunterem. Osoba, która jest specjalistą np. w branży IT, może chcieć przekwalifikować się zawodowo i zostać łowcą głów specjalizującym się właśnie w branży IT. Bardziej niż wykształcenie ważniejsza jest wiedza i doświadczenie z danej branży, ponieważ żaden łowca głów nie może wyszukiwać kandydatów z każdej dziedziny. Musi określić swoją ścieżkę działalności i na tej podstawie budować sieć kontaktów. Np. headhunter, który poszukuje specjalistów, czy to z branży IT, branży produkcyjnej, branży sprzedażowej czy jeszcze jakieś innej, musi posiadać wiedzę w danym obszarze. Oprócz niej przydatna jest także intuicja. Ponadto mile widziana jest cierpliwość, ponieważ kontakty z kandydatami bywają trudne, procesy rekrutacyjne często trwają długo, nie jest łatwo sprostać wymaganiom klienta.

Jak pracują łowcy głów?

Osoba pracująca na takim stanowisku ma za zadanie stworzenie sylwetki poszukiwanej osoby: określa wiedzę, umiejętności, doświadczenie, cechy charakteru, które najlepiej będą pasowały do stanowiska pracy. W drugiej kolejności zabiera się za wyszukiwanie kandydatów pod stworzony profil.

Do metod pracy łowcy głów na pewno należy zaliczyć executive search. Jest to poszukiwanie specjalistów, osób na najwyższe stanowiska metodą poszukiwania bezpośredniego. Zadaniem łowcy głów jest stworzenie i aktualizacja bazy kandydatów. Tworzy on i umieszcza w internecie ogłoszenia o pracę (w różnych miejscach, także na portalach społecznościowych).  Może korzystać nie tylko z sieci, lecz także z prasy czy miejsc publicznych. Może użyć metody marketingu szeptanego, polegającej na  rozgłoszeniu tego wśród kilku znajomych specjalistów, którzy przekażą informację dalej, innym osobom z branży. Często headhunter dostaje zlecenie, by znaleźć osobę na drugim końcu Polski lub nawet w innym kraju. W swojej pracy musi więc wykorzystywać networking, czyli m.in. serwisy społecznościowe i kontakty biznesowe. Headhunter może zdobywać kandydatów sprytem, np. próbując nawiązać kontakt z osobą z danej firmy. Oprócz wyszukiwania kandydatów, łowca głów powinien potrafić sprzedać projekt rekrutacyjny, czyli w taki sposób poprowadzić rozmowę z klientem, by ten chciał właśnie jemu powierzyć to zlecenie.

Odpowiedzialność, jaką ponosi łowca głów

Łowca głów musi dokonać wszelkich starań, by znaleźć “idealną” osobę, którą zaakceptuje klient. Taką, która będzie najlepszą ze wszystkich na dane stanowisko. Na łowcy głów spoczywa odpowiedzialność za nią. Jeśli bowiem nie sprawdzi się ona na danym stanowisku pracy na okresie próbnym, headhunter będzie musiał w ramach tzw. “reklamacji”, zazwyczaj zawartej w umowie, znaleźć kolejną osobę na jej miejsce - za co nie dostanie dodatkowego wynagrodzenia. Przez taką pomyłkę w wytypowaniu osoby traci swój cenny czas. Dlatego tak ważne, żeby w trakcie poszukiwań i przy selekcji kandydatów decydować się na osoby, które idealnie pasują do środowiska pracy, nie tylko dlatego, że posiadają wymaganą wiedzę, umiejętności i doświadczenie, lecz także wyznają podobne wartości co firma oraz wpasują się osobowościowo w klimat organizacji. Łowca głów powinien skupić się na jakości swoich usług, nie na liczbie kandydatów.

Cechy dobrego łowcy głów

Zacznijmy od twardych umiejętności. Łowca głów powinien swobodnie komunikować się w minimum jednym języku obcym. Niezbędna jest znajomość komputera, internetu, przydatnych do pracy programów. Powinien mieć konto na LinkedIn, GoldenLine, Twitterze, by móc wyszukiwać tam kandydatów. Dobrze, gdy posiada czynne prawo jazdy. Osoba pracująca w tym zawodzie powinna znać daną branżę pod względem podstawowych i zaawansowanych pojęć oraz ciekawych nowinek, być zaznajomiona z językiem branżowym, zorientowana w tym, jakie są potrzeby danej grupy zawodowej. Oprócz tego ważne są cechy jej charakteru. Łowca głów powinien być komunikatywny, otwarty w stosunku do innych, posiadać intuicję i potrafić przewidywać następstwa zdarzeń. Kreatywność również jest przydatną cechą headhuntera. Dzięki niej może wymyślać ciekawe i twórcze metody na znalezienie kandydata. Dodatkowo musi dochować tajemnicy. Łowca głów nie może pozwolić sobie na to, że zdradzi przełożonemu pracownika, iż ten planuje zmienić pracę. Powinien także posiadać umiejętności negocjacyjne. Można by rzec, że łowca głów to połączenie kilku zawodów: doradcy, psychologa, biznesmena, a nawet sprzedawcy i marketingowca.

Czy zawód łowcy głów jest opłacalny? - zarobki

Łowca głów to zawód opłacalny pod względem finansowym. Osoba na tym stanowisku, która posiada już pewne doświadczenie, zarabia średnio około 4 tys. zł netto miesięcznie. Osoby, które są ekspertami w tej branży, mogą zarabiać nawet około 10 tys. zł netto miesięcznie. Jeżeli chodzi o warunki zatrudnienia, łowca głów może pracować w danej firmie na umowę o pracę, ale częściej spotykanym sposobem na współpracę jest b2b (ang. business-to-business) i w tym wypadku wykonywanie pracy na umowę zlecenie. Wynagrodzenie łowcy głów to zazwyczaj jednokrotność lub kilkukrotność miesięcznego wynagrodzenia osoby, której poszukują. Często spotykanym wariantem pracy w tym zawodzie jest praca jako freelancer, czyli tzw. “wolny strzelec”.

Kto decyduje się na usługi headhuntera?

Zazwyczaj z usług łowcy głów korzystają firmy, które poszukują osoby na bardzo specjalistyczne, wysokie stanowisko oraz organizacje, które szukają pracownika z rzadko spotykanymi umiejętnościami, jak np. sprzedawca z językiem włoskim. Za usługę headhuntera firmy muszą sporo zapłacić, nie należą one bowiem do tanich. Jednakże często przedsiębiorstwa są do tego zmuszone, ponieważ same nie posiadają potrzebnych zasobów.  

Podsumowując, nie każdy nadaje się do tego, by zostać łowcą głów. Jednakże jest to interesujący i opłacalny zawód. Niesie on za sobą odpowiedzialność za kandydata, którego headhunter wyszukał i wytypował jako tego “idealnie” pasującego do firmy. Praca w tym zawodzie w głównej mierze wymaga znajomości danej branży, w której wyszukuje się kandydatów, bez tego będzie trudno zdobyć tych najlepszych specjalistów. Jeżeli czujesz w sobie ducha łowcy głów, może warto spróbować ponieść koszty związane z tą pracą, względem korzyści, jakie możesz uzyskać. Jeżeli mamy możliwość, warto wybierać taki zawód, z którego będziemy czerpali satysfakcję, który będziemy wykonywali z pasją i w zgodzie ze sobą.