Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Jak działa bank pracy dla nauczycieli?

Trwa zmiana ustroju szkolnictwa, w związku z tym nauczyciele tracą zatrudnienie. Szczególnie maj jest trudnym okresem, gdyż wtedy rozpoczyna się rozdawanie wypowiedzeń. Ministerstwo stara się jednak wyjść naprzeciw tym, którzy pracę stracili i ułatwić poszukiwanie ofert pracy. Jak wyglądają bank pracy dla nauczycieli i kto może z niego korzystać?

Dlaczego otwarto banki pracy dla nauczycieli?

Jak już wspomnieliśmy, zmienia się ustrój szkolnictwa, w związku z tym nauczyciele są pozbawieni pracy. Jest to bardzo stresujące, gdyż nie da się ukryć, że nowe stanowiska nie powstają jak grzyby po deszczu - wręcz przeciwnie.

Powstał więc bank pracy dla nauczycieli - miejsce, w którym zebrane są wszelkie oferty pracy w szkołach nie tylko publicznych, lecz także niepublicznych. Znajdziemy w nich nie tylko ogłoszenia dotyczące pracy nauczyciela, lecz także innych pracowników potrzebnych w szkole - sekretarki, woźnego, księgowej, logopedy, psychologa itp.

Banki ofert pracy są podzielone na województwa, dostępne w internecie na stronach kuratoriów oświaty.

Na początku warto podkreślić, że bank pracy dla nauczycieli i korzystanie z niego nie jest dobrowolne. Ministerstwo zobowiązało dyrektorów do zamieszczania w nim ogłoszeń o pojawiających się wakatach.

Bank pracy dla nauczycieli - obowiązek czy przywilej?

Na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej możemy przeczytać:

W okresie wprowadzania nowego ustroju szkolnego ustawodawca zobowiązał dyrektorów szkół do zamieszczania informacji o wolnych stanowiskach pracy na stronach internetowych kuratoriów oświaty.

Jednocześnie informujemy, że na mocy art. 224 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe (Dz. U. z 2016 r. poz.60) w okresie do dnia 31 sierpnia 2020 r. pierwszeństwo w zatrudnieniu na wolnych stanowiskach pracy dla nauczycieli w szkołach prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego przysługuje:

  • nauczycielom przeniesionym w stan nieczynny,

  • nauczycielom, którzy otrzymali informację o przeniesieniu ich w stan nieczynny z początkiem kolejnego roku szkolnego oraz

  • nauczycielom, którzy złożyli wniosek o przeniesienie w stan nieczynny w trybie art. 20 ust. 5c ustawy – Karta Nauczyciela.

Jak wygląda bank pracy dla nauczycieli?

Zazwyczaj po wejściu na stronę banku pracy dla nauczycieli widoczna jest wyszukiwarka, w której można wpisać interesujące kandydata miasta, przedmiot nauczania czy słowo kluczowe, które zawarte będzie w ogłoszeniu.

Następnie widnieje lista ogłoszeń o pracę uporządkowana ze względu na datę dodania. Od razu widoczne jest stanowisko, data wygasania oferty, miasto oraz liczba godzin pracy. Po rozwinięciu ogłoszenia otrzymujemy dodatkowe dane, takie jak: wymiar zatrudnienia, opis stanowiska, typ szkoły, nazwa placówki, jej adres, telefon czy mail.

Jak korzystać z banku pracy?

Jeśli chodzi o osoby wystawiające ogłoszenie, zgłaszają się oni do organu prowadzącego bank i umieszczają informację o rekrutacji, nie uiszczając za to żadnych dodatkowych opłat. Ofertę można wypełnić przez internet, nie ma konieczności zgłaszania się osobiście do siedziby organu. Ogłoszenia są weryfikowane przez osoby, które zajmują się bazą, wszystko bowiem musi być wiarygodne.

Nauczyciele i inne osoby poszukujące pracy w szkołach nie muszą rejestrować się na stronach, wpisywać haseł itp., by otrzymać dostęp do ogłoszeń. Stronę mogą przeglądać z każdego miejsca o każdym czasie, jeśli tylko mają dostęp do internetu.

Warto wspomnieć, że mimo tego, iż bank pracy dla nauczycieli znajduje się w głównej mierze na stronach kuratorium oświaty, organ ten nie jest pośrednikiem w zatrudnieniu. Jeśli zdecydujemy się odpowiedzieć na ogłoszenie, kontaktujemy się bezpośrednio z potencjalnym miejscem zatrudnienia, zazwyczaj z dyrektorem placówki.

Co należy podkreślić, ogłoszenia o pracę w banku pracy dla nauczycieli pojawiają się przez cały rok, nie tylko po zakończeniu roku szkolnego. Dlatego też w przypadku poszukiwania zatrudnienia warto zaglądać na tę stronę tak często, jak jest to możliwe.

Bank pracy dla nauczycieli może być dużym ułatwieniem dla osób, które poszukują pracy w szkole. Nie da się ukryć, że ogłoszeń o pracę na stanowisko nauczyciela nie jest zbyt wiele, jednak oprócz wakatów pojawiają się również oferty pracy na zastępstwo itp., co również pozwoli na zdobycie niezbędnego doświadczenia zawodowego.