Serwery dedykowane – czyli co robić, gdy hosting nie wystarcza
Najczęściej pierwszą usługą hostingową, z jakiej korzystamy, jest serwer współdzielony, potocznie nazywany po prostu hostingiem. Wiąże się on jednak z wieloma ograniczeniami dla użytkownika, a wraz z rozwojem twojej strony WWW może się okazać, że zasoby, które otrzymujesz w ramach tej usługi, są zbyt małe. Wówczas warto wziąć pod uwagę serwer dedykowany.
Kiedy hosting już nie wystarczy
Serwer współdzielony to najtańszy rodzaj usługi hostingowej – i to jest jej niebywały plus. Należy jednak zaznaczyć, że z niskim kosztem wiążą się duże ograniczenia. Oczywiście to ty decydujesz, jakie one będą, wybierając dany pakiet. Możliwe, że serwer współdzielony wystarczy nawet do prowadzenia bardzo dużej strony, ale w pewnych przypadkach warto skorzystać z usługi, która da większe możliwości. Przede wszystkim hosting to wiele ograniczeń. Najczęściej z jednego serwera korzysta kilkaset czy kilka tysięcy użytkowników i wszyscy mają to samo IP. Oznacza to, że jeśli np. jeden z klientów dopuści się wysyłki spamu i IP trafi na czarną listę, to wówczas wszyscy posiadający pocztę na tym serwerze będą mieć problem z docieraniem ich wiadomości do adresatów, przynajmniej do momentu, aż ten adres zostanie usunięty z tej listy.
Serwer współdzielony to również wiele ograniczeń, które mogą ci utrudniać realizowanie usług z jego wykorzystaniem. Przykładowe dotyczą:
● liczby domen,
● liczby baz danych,
● liczby plików na serwerze,
● liczby wysyłanych dziennie wiadomości e-mail,
● liczby kont FTP,
● ilości transferu,
● obciążenia procesora i pamięci RAM,
● liczby zapytań do bazy danych.
Serwer współdzielony najczęściej sprawdzi się, jeśli prowadzisz na nim wizytówkę firmy, serwis WWW, który odwiedza nie więcej niż kilka tysięcy unikatowych użytkowników dziennie, a w pewnych przypadkach może wystarczyć nawet pod niewielki sklep. Najczęściej jednak wraz z rozwojem swoich usług możesz potrzebować rozwiązania o dużo większych możliwościach. Możesz wówczas iść o krok dalej, czyli wybrać serwer VPS, albo o dwa kroki dalej i postawić na najbardziej zaawansowane rozwiązanie – serwer dedykowany.
Serwery dedykowane – dlaczego warto?
Postawienie na serwery dedykowane to duży krok w przód, jeśli chodzi o możliwości, jakie dają usługi serwerowe. Przede wszystkim w tym przypadku wszystkie zasoby jednej maszyny są twoje. Nie jesteś od kogokolwiek zależny. Możesz dowolnie konfigurować oprogramowanie i system operacyjny. Zarządzanie serwerem dedykowanym odbywa się głównie przez protokół SSH, ale możesz to robić również wygodnie za pomocą najpopularniejszego na świecie systemu tego typu o nazwie Plesk Panel. Jest on przeznaczony do bezpośredniego zarządzania serwerem, a jego ogromnym plusem jest prostota obsługi. Możesz łatwo zakładać serwery VPS, dodawać kolejne domeny czy skrzynki pocztowe. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, jeśli oferujesz usługi internetowe, takie jak radio internetowe, telewizja online czy poczta e-mail. To również odpowiednia usługa pod strony WWW, które są odwiedzane przez tysiące użytkowników dziennie oraz pod duże sklepy internetowe. Pamiętaj, że korzystającym z twoich usług zależy przede wszystkim na ich niezawodności. Możesz w wielu przypadkach zaczynać od serwera współdzielonego, ale obserwuj, jaką część zasobów wykorzystujesz i czy na pewno twoje strony WWW są cały czas dostępne. Jeśli zaczynasz przekraczać zasoby przydzielone przez administratora lub użytkownicy zgłaszają ci, że nie da się korzystać z twoich usług, to oznacza to, że nadszedł już czas na zmianę serwera. Weź pod uwagę to, że korzystający, który będzie chciał odwiedzić stronę twoich usług, a te mu się nie otworzą, może już nigdy więcej z nich nie skorzystać.
W przypadku serwera dedykowanego zwróć uwagę na inne kwestie niż podczas wybierania usługi współdzielonej. Ważne są m.in. procesor, pamięć RAM, powierzchnia dyskowa i rodzaj dysku.
Tekst zewnętrzny. Artykuł partnera
- Urlop macierzyński, a niespodziewana choroba
- Jakie otrzymam wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy na przełomie miesięcy?
- Urlop rodzicielski pracownika - wymiar i dokumentowanie
- Urlop w weekend - czy pracownikowi należy udzielić dni urlopowych?
- Czy podział urlopu rodzicielskiego na części jest możliwy?