Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Work-life balance – czego unikać, by go osiągnąć?

Żyjemy w bardzo zabieganych czasach. Z jednej strony mamy nieskończone możliwości spędzania wolnego czasu i ładowania baterii, z drugiej – coraz rzadziej potrafimy to robić. Szukamy równowagi między pracą a życiem prywatnym, jednak trudno nam znaleźć ten złoty środek nazywany work-life balance. Niejednokrotnie utrudniamy to sobie, praktykując pewne zachowania. Czego unikać, by osiągnąć równowagę? Dlaczego jest ona taka ważna? Przeczytaj w niniejszym artykule!

Work-life balance – dlaczego jest ważny?

Współcześnie trudno jest nam zachować balans między życiem prywatnym a zawodowym. Chcemy się wykazać, być jak najlepsi, udowodnić, że jesteśmy odpowiednią osobą na odpowiednim miejscu. Pracujemy bardzo dużo, niejednokrotnie po godzinach, jesteśmy na każde wezwanie, ponieważ obawiamy się, że jeśli nie wykażemy się odpowiednio, nie osiągniemy żadnego sukcesu. A jesteśmy na niego nastawieni. Oglądamy media społecznościowe, w których ludzie co chwilę mówią o tym, w jaki sposób spełnili swoje marzenia, zrobili karierę. Nie chcemy być gorsi.

Im bardziej zagłębiamy się w jedną sferę, w tym przypadku pracę, tym trudniej o bycie zaangażowanym w życiu prywatnym. Przecież nasze życie to nie tylko godziny spędzone w firmie, lecz także spotkania ze znajomymi, relacje z rodziną, odpoczynek, hobby. Jednak robimy tyle, że nie na wszystko znajdujemy czas, wiele rzeczy zaniedbujemy.

Dlaczego więc work-life balance jest tak ważny? Ponieważ im bardziej angażujemy się w życie zawodowe, tym gorzej radzimy sobie w relacjach z rodziną, nie znajdujemy czasu dla znajomych, nie mamy chwili na odpoczynek, co sprawia, że pojawiają się konflikty, nieporozumienia, podupadamy na zdrowiu.

Dobry pracownik i jednocześnie szczęśliwy człowiek, to osoba, która potrafi odnaleźć równowagę. Warto wiedzieć, że godziny spędzane przy biurku nie oznaczają ogromnej produktywności przez cały ten czas. Przemęczony pracownik, który nie ma czasu na regenerację, wykonuje zadania znacznie wolniej, ma problemy ze skupieniem, jest więc mniej efektywny.

Właściwie każdy z nas chce odczuwać satysfakcję z tego, co robi – zarówno w pracy, jak i w domu. W związku z tym musimy zdać sobie sprawę z przykrych konsekwencji przesady, w każdą ze stron. Nie da się bowiem ukryć, że jeśli zbyt skupimy się na życiu prywatnym, ucierpi nasza praca. Wszystko ma swoje konsekwencje.

Work-life balance a zdrowie

Work-life balance jest również ważny ze względu na nasze zdrowie. Niestety długotrwały brak równowagi może sprawić, że na nim podupadniemy. Brak balansu skutkuje wieloma problemami zarówno w przypadku samopoczucia psychicznego, jak i fizycznego.

Im trudniej nam rozdzielić te dwie strefy, tym łatwiej o pracoholizm czy wypalenie zawodowe. One mogą prowadzić do zmniejszenia odporności, narażenie na infekcje, podatności na stres. To wszystko może skończyć się stanami depresyjnymi. Badania wskazują, że im bardziej przechylamy się w stronę części „work”, tym większe jest prawdopodobieństwo sięgania po używki czy problemów z odżywianiem.

Stres, depresja, wypalenie czy pracoholizm zdecydowanie obniżają poziom naszego życia. Dlatego warto szukać work-life balance i cieszyć się spokojem.

Czego unikać podczas szukania work-life balance?

Jeśli chcemy czerpać satysfakcję zarówno z pracy, jak i z życia prywatnego, spełniać się i być po prostu szczęśliwym, musimy wyzbyć się pewnych zachowań i działań. Co sprawia, że równowaga się zaburza?

Brak celów

Robimy coś, ale nie wiemy, po co. Zniechęcamy się, bo po prostu idziemy, nie do końca orientujemy się, w którym momencie drogi jesteśmy. Jeśli chcemy uporządkować wszystkie aspekty naszego życia, jednak podążamy w nim nieco jak we mgle, może się nam to nie udać. Posiadanie celów – większych i mniejszych, jest bardzo ważne. I nie chodzi tutaj tylko o to, co chcemy w życiu osiągnąć, do czego dążymy. Dzięki temu, że mamy wyznaczony cel, wiemy przede wszystkim po co coś robimy. Niektóre trudne, wyczerpujące zadania, są wtedy dla nas łatwiejsze do zniesienia, wiemy bowiem, że mają sens. Jeśli więc walczymy o work-life balance warto wyznaczyć sobie cele – w życiu prywatnym i zawodowym.

Nadmierny perfekcjonizm

Perfekcjonizm może nam równie dobrze pomagać, jak i przeszkadzać. A już nadmiar tej cechy może sprawić, że zatracimy się, w której ze stref naszego życia i próżno w nim będzie szukać równowagi. Perfekcjonizm sprawia, że nie delegujemy zadań, chcemy zrobić wszystko sami, bo tylko wtedy będziemy mieli pewność, że wszystko zostanie zrobione jak należy. Paradoksalnie jednak nigdy nie jesteśmy do końca zadowoleni z rezultatów, ciągle chcemy coś poprawiać. Popełnienie błędu to dla nas największa porażka. Czasami jednak warto odpuścić, przyjąć pomoc, nie załamywać się, kiedy coś poszło nie tak. Od perfekcjonizmu tylko krok do pracoholizmu, a on niesie ze sobą bardzo często wypalenie zawodowe.

Nieasertywne zachowanie

Asertywność to nie tylko umiejętność mówienia nie. Jest to wyrażanie swojego zdania, jednocześnie przyjmując, że inni ludzie wcale nie muszą myśleć tak jak my. To obrona własnych granic, jednocześnie nienaruszanie granic innych. Brak asertywnych zachowań w naszym życiu może sprawić, że oddalimy się od work-life balance. Musimy wiedzieć, kiedy i jak odmówić, nie możemy ciągle brać na siebie odpowiedzialności za zadania innych.

Nieodpowiednia organizacja czasu

Trudno osiągnąć równowagę, kiedy nie potrafimy zorganizować swojego czasu. Nie wiemy, co jest naszym priorytetem, zabieramy się za zbyt wiele zadań jednocześnie, zapominamy o ważnych sprawach, nie mamy nawyku organizowania swojej pracy i życia. Mamy dużo rzeczy, które chcielibyśmy zrobić, wszystko jednak jest usytuowane „gdzieś” w czasie.

Brak radości z małych rzeczy

Coś się udało, ale to nie ma znaczenia, bo to tylko mały krok do celu. Zupełnie nie odczuwamy satysfakcji. To błąd! Im większą przyjemność nam coś sprawia, tym chętniej to robimy. Warto pamiętać, że każdy krok jest ważny i z każdego nawet mikrosukcesu należy się cieszyć. To motywuje do dalszego działania!

Osiągnięcie work-life balance może być trudne, jednak warto zadbać o to, by pojawiło się w naszym życiu. Odczujemy z pewnością wielkie zmiany w naszym życiu i przekonamy się na własnej skórze, dlaczego jest to aż tak ważne!