Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Jak pozyskać klientów po założeniu działalności gospodarczej?

Rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej kojarzy nam się głównie z wypełnianiem wniosków, staraniem się o dotację czy dopracowaniem naszych produktów i usług. Jednak w tych wszystkich działaniach nie można zapomnieć o naszym odbiorcy. Nie da się ukryć, że bez niego nasza firma nie może istnieć, dlatego jest on niezwykle ważny. Jak pozyskać klientów dla swojej działalności gospodarczej? Co możemy zrobić, by nam zaufali już na starcie? Podpowiadamy w niniejszym artykule! Przeczytaj i dowiedz się jak pozyskać klientów.

Badania rynku

O klientach powinniśmy pomyśleć już na etapie kształtowania innowacyjnego pomysłu na biznes. Musimy być przekonani, że to, co tworzymy, będzie miało swoje grono odbiorców, że tworzymy usługę czy produkt, które będą użyteczne i odpowiadające potrzebom. Dlatego też tak ważne jest badanie rynku.

Czy nasz produkt się przyda, możemy pytać wszędzie – w mediach społecznościowych, na forach, stronach czy wśród znajomych i rodziny. Oczywiście najbliższe osoby nie mogą być grupą wyjściową – w końcu często są zachwyceni naszym pomysłem, ponieważ nas lubią i kibicują nam, a my potrzebujemy obiektywnego spojrzenia. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by testowali twój projekt i byli twoimi pierwszymi klientami. Ich opinie mogą być pierwszymi, które zamieścimy na przykład na stronie internetowej.

Najpierw społeczność, później produkt

W mediach społecznościowych możemy zauważyć dzisiaj, że pewne procesy przebiegają nieco inaczej. Zdarza się, że osoby, które jeszcze nie mają nawet pomysłu na własne produkty czy usługi, mają już zaufaną grupę odbiorców, wśród których na pewno znajdą się klienci.

Oczywiście nie każdemu uda się stworzyć społeczność wcześniej, jednak jeśli angażujemy się na jakiejś stronie, nasze profile są chętnie odwiedzane, ludzie nam ufają – warto to wykorzystać do budowania swojej działalności.

Jak pozyskać klientów?

Dróg do pozyskania klientów jest wiele i z pewnością każdy przedsiębiorca odnajdzie tę najlepszą dla siebie. O czym warto pomyśleć?

Media społecznościowe

Jeśli zastanawiamy się, jak pozyskać klientów, warto zacząć od takich dróg kontaktu z potencjalnymi klientami, które przychodzą nam często do głowy jako pierwsze. W dzisiejszych czasach są to z całą pewnością są to social media. To tam spędzamy bardzo dużo czasu, udostępniamy posty, robimy zdjęcia. Media społecznościowe można doskonale wykorzystać do promocji swojej firmy i mogą być jedną z odpowiedzi na pytanie jak pozyskać klientów.  

Jako że social media nie zamykają się na jednym portalu, warto zaplanować, jakimi drogami będziemy starać się pozyskiwać klientów i starać się, aby nie powielały one treści. Przykładowo na Facebooku możemy dodawać aktualności z branży, na Instagramie dzielić się życiem firmy, a na Twitterze pokazywać, w jaki sposób można korzystać z twojego produktu czy usługi. Oczywiście to tylko przykład, jednak warto pamiętać, że odbiorcy nie przepadają za powielaniem treści, dlatego trzeba zadbać o różnorodność.

W mediach społecznościowych liczy się także kontakt z potencjalnymi klientami. Powinniśmy z nimi rozmawiać, odpowiadać na wszystkie pytania, reagować na oznaczenia naszego profilu itd. Dzięki temu możesz stworzyć wokół siebie społeczność, która chętnie będzie korzystała z twoich usług.

Strona internetowa i firmowy blog

W dzisiejszych czasach uważa się, że jeśli czegoś nie ma w internecie, to po prostu nie istnieje, dlatego też bardzo ważne jest przygotowanie własnej strony internetowej dla twojej firmy. Musi być ona estetyczna i intuicyjna, tak aby każdy klient mógł bez problemu się po niej poruszać. Na stronie możesz przybliżyć nie tylko informacje o swoich produktach czy usługach, lecz także o sobie. Dzięki temu potencjalny odbiorca będzie mógł poznać cię lepiej, co może skutkować większym zaufaniem.

Dobrym pomysłem jest także stworzenie bloga firmowego, w którym pokażesz, że jesteś ekspertem w swojej dziedzinie. Sprawdzaj, co dzieje się w branży, dziel się ciekawostkami, pisz o swoich produktach i usługach. Na blogu możesz pokazać swoją przewagę nad konkurencją, ciekawostki i wszystko inne, co może przyciągnąć do ciebie klientów.

Współpraca z blogerami

Współcześnie popularna jest także współpraca z blogerami i vlogerami. Zanim jednak zdecydujesz się na przesłanie im swojego produktu czy skorzystanie z usługi, postaraj się wybrać tylko rzetelne, prowadzone na wysokim poziomie. Nie zawsze zasięgi są najważniejsze, sprawdźmy, jaką społeczność gromadzi wokół siebie bloger i czy rzeczywiście współgra to z naszą działalnością.

Linki w każdym możliwym miejscu

Pokazuj ludziom, że coś robisz, nie wstydź się swojej działalności – w końcu każdy, kogo spotykasz może być twoim potencjalnym klientem. Link do swojej strony zostawiaj więc w każdym miejscu, gdzie może zostać zauważony – w stopce maila, w „bio” na profilach społecznościowych, na wizytówkach itd.

Materiały do pobrania

Stwórz interesujące materiały do pobrania – notesy, kalendarze, grafiki, e-booki. Pamiętaj jednak, że takich treści jest dzisiaj mnóstwo, w związku z tym musi być to coś naprawdę interesującego, w ciekawej formie.

Jeśli zastanawiamy się, jak pozyskać klientów, warto korzystać z wszystkim możliwych dróg, które mogą to ułatwić. Poświęcajmy na to czas, nie ignorujmy, bo klienci to nasza siła – bez nich nie istniejemy.