Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Skąd wziąć pieniądze na rozpoczęcie działalności w 2024 r.?

Rozpoczęcie prowadzenia własnej firmy nie zawsze jest proste. Zdarza się bowiem, że samo opracowanie konkretnego pomysłu i stworzenie biznesplanu zajmuje nam już wiele czasu. Pojawia się też inny problem – skąd wziąć pieniądze na rozpoczęcie działalności? Niejednokrotnie potrzebujemy narzędzi, sprzętu, oprogramowania itp., które pochłaniają duże koszty. Na szczęście dla początkujących przedsiębiorców takich źródeł finansowania jest wiele, wystarczy wybrać tylko to odpowiednie dla nas.

Skąd wziąć pieniądze na rozpoczęcie działalności w 2024 r.?

Na początku warto podkreślić, że przy założeniu jednoosobowej działalności gospodarczej nie jest wymagane wnoszenie kapitału początkowego. Dlatego też z pozoru może się wydawać, że jest to zupełnie darmowe. Oczywiście wszystko zależy od tego, w jakiej branży działamy i co robimy, jednak większość przedsiębiorców potrzebuje pieniędzy na start. Skąd wziąć pieniądze na rozpoczęcie działalności? Podpowiadamy!

Przed próbami zdobycia finansów na rozpoczęcie działalności gospodarczej, warto stworzyć dokładny biznesplan, w którym zawrzemy informacje o wszystkich finansach związanych z przyszłym przedsiębiorstwem. Taki dokument przyda się nie tylko w przypadku próby uzyskania dofinansowania w bankach czy innych instytucjach, ponieważ każdy kogo poprosimy o pomoc finansową, znajdzie potwierdzenie, czy warto to zrobić, właśnie w biznesplanie.

Oszczędności

Jeśli decydujemy się na założenie działalności, warto przede wszystkim w kontekście sfinansowania jej rozpoczęcia, pomyśleć o własnych oszczędnościach. Nie mamy w końcu pewności, że firma od razu zacznie zarabiać, a koszty pojawią się bardzo szybko – będziemy musieli na przykład opłacić rachunku, składki, podatki… W związku z tym warto być na to przygotowanym. Oczywiście można liczyć na los szczęścia lub już przed rozpoczęciem mieć pewność, że działalność szybko przyniesie zyski, jednak własne zaplecze finansowe bywa w wielu przypadkach nieocenione.

Kredyt w banku

Innym sposobem na finansowanie rozpoczęcia działalności jest wzięcie kredytu w banku. Instytucje te posiadają często w swojej ofercie rozwiązania dla osób, które chcą założyć własną firmę i zastanawiają się, skąd wziąć pieniądze na rozpoczęcie działalności. Jeśli więc nie mamy oszczędności i np. nie udało nam się zdobyć dotacji, kredyt wydaje się najlepszym rozwiązaniem. Jednak warto przy tym podkreślić, że jeśli przyszły przedsiębiorca nie posiada odpowiedniego zabezpieczenia finansowego, taki kredyt może wiązać się z wysokimi kosztami odsetek.

Najkorzystniejszą opcją dla początkującego przedsiębiorcy może okazać się kredyt inwestycyjny, czyli taki, który przeznaczany jest – jak sama nazwa wskazuje – na inwestycje. W jego ramach można przykładowo kupić nieruchomość, w której będzie miała miejsce siedziba działalności, wszelkie potrzebne licencje, niezbędne sprzęty itd.

Warto podkreślić, że niektóre banki wymagają wkładu własnego, czyli kwoty, którą przyszły przedsiębiorca musi pokryć z własnych środków. Dlatego też w przypadku kredytu nierzadko należy mimo wszystko posiadać zaplecze finansowe, aby w ogóle móc się o niego starać.

Inwestorzy w rodzinie

Jeśli szukamy finansów na rozpoczęcie prowadzenia własnej firmy, warto ze swoim pomysłem podzielić się z rodziną czy bliskimi znajomymi. Być może ktoś posiada środki, które mógłby zainwestować. Oczywiście w takim przypadku należy dokładnie zapoznać te osoby z naszym biznesplanem i przekonać potencjalnych rodzinnych inwestorów, że nasz pomysł zasługuje na to, by mu pomóc.

Dotacje z Unii Europejskiej

Finanse na rozpoczęcie działalności gospodarczej można otrzymać także z Unii Europejskiej. Dotacja na rozpoczęcie działalności może wynieść 40 tysięcy złotych, w związku z czym jest bardzo atrakcyjna dla potencjalnego przedsiębiorcy.

Dofinansowanie to jest bezzwrotne, jednak oczywiście pod pewnymi wymogami, przede wszystkim:

  • należy przedstawić, na co przeznaczymy fundusze i wydać je zgodnie z tymi założeniami w terminie wskazanym w umowie o dofinansowanie,
  • należy prowadzić działalność przez 12 miesięcy od jej założenia.

W przeciwnym razie dotację trzeba zwrócić w całości. W związku z tym zanim zdecydujemy się na taki krok, należy dokładnie przemyśleć, czy będziemy w stanie spełnić powyższe wymagania.

Dotacje z urzędu pracy

Jednym z najpopularniejszych źródeł środków na rozpoczęcie działalności, jest dotacja przyznawana z Funduszu Pracy. Podobnie jak powyższe dofinansowanie z Unii – jest ona bezzwrotna, a jej wysokość może wynieść nawet sześciokrotność średniego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Nie da się więc ukryć, że jest to bardzo ciekawa opcja dla wszystkich starających się o pieniądze na rozpoczęcie działalności gospodarczej.

Osoba, która chce starać się o dotację, musi być przede wszystkim zarejestrowana w powiatowym urzędzie pracy jako osoba bezrobotna (od czasu ustalonego w zależności od wymagań urzędu – najczęściej jest to miesiąc). Również absolwenci centrum integracji społecznej oraz opiekunowie osób niepełnosprawnych mogą składać o nią wnioski.

Jeśli planujemy starać się o dotację z PUP, musimy mieć na uwadze, że wyłączone z możliwości ubiegania się o nią są studenci dzienni, osoby, które odmówiły propozycji pracy lub stażu z urzędu i nie miały uzasadnionej przyczyny, osoby, które prowadziły działalność gospodarczą w okresie 12 miesięcy przed złożeniem wniosku, osoby, które otrzymały dofinansowanie z PUP lub innych funduszy publicznych w ciągu 5 lat poprzedzających złożenie ponownego wniosku oraz osoby, które w ciągu dwóch lat przed złożeniem wniosku były skazane za przestępstwa przeciwko obrotowi gospodarczemu.

Crowdfunding

Przedsiębiorca, który szuka środków, na rozpoczęcie działalności, może skorzystać również z crowdfundingu – stosunkowo nowej formy, która staje się obecnie coraz popularniejsza. Na czym polega?

Jak wskazuje nazwa (crowd – ang. tłum), crowdfunding polega na zebraniu pieniędzy od „tłumu”, czyli w tym przypadku internautów, którzy chcą pomóc w projekcie. W internecie można znaleźć strony, na których potencjalni przedsiębiorcy przedstawiają swój pomysł, a zainteresowane pomocą osoby mogą wpłacać określoną sumę pieniędzy. Często beneficjent oferuje w zamian za określoną kwotę pewne profity dla finansujących, np. jeśli ktoś zbiera pieniądze na wydanie książki, wpłacający otrzymają swoje egzemplarze znacznie wcześniej itd.

Fundusze venture capital

Początkujący przedsiębiorca zastanawiający się, skąd wziąć pieniądze na rozpoczęcie działalności, może również skorzystać z funduszów venture capital, czyli takich, które inwestują w małe firmy, które mają duży potencjał na rozwój. Nabywają one podmioty, które dopiero wchodzą na rynek, ale rozwijają się i nie są znane i pomagają im w zaistnieniu.

Aniołowie biznesu

Jeśli mowa o zdobywaniu funduszów na rozpoczęcie działalności, warto wspomnieć również o osobach prywatnych chcących inwestować w nowo powstałe firmy mające potencjał rozwoju. Są one nazywane aniołami biznesu.

Aniołowie biznesu udzielają nie tylko wsparcia finansowego, lecz także merytorycznego w prowadzeniu firmy. Posiadają oni nie tylko środki, lecz także doświadczenie, wiedzę i kontakty biznesowe, które mogą pomóc nowym przedsiębiorcom w wejściu na rynek.

Jak można zauważyć, jeśli zastanawiamy się, skąd wziąć pieniądze na rozpoczęcie działalności, mamy mnóstwo możliwości, które możemy wykorzystać, by zacząć z odpowiednimi finansami. Warto jednak pamiętać o własnym zapleczu, który niejednokrotnie może nam się przydać, oraz o dobrym biznesplanie. Znacznie ułatwi nam to pozyskiwanie nowych środków.