Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Mobilne poszukiwanie pracy - czy działa?

Coraz częściej korzystamy z internetu na urządzeniach mobilnych, takich jak na przykład smartfony czy tablety. Przeglądamy nasze ulubione strony, robimy zakupy, sprawdzamy pocztę. Jest to wygodne, ponieważ cały czas możemy być online i łączyć się z siecią z dowolnego miejsca. Wydaje się mieć to duże znaczenie, kiedy szukamy zatrudnienia. Dzięki mobilności możemy bowiem mieć stale rękę na pulsie. Czy mobilne poszukiwanie pracy naprawdę działa? Co zrobić, by przebiegało sprawnie? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania w niniejszym artykule!

Mobilne poszukiwanie pracy - jak się przygotować?

Nie zawsze w czasie poszukiwania pracy możemy sobie pozwolić na przebywanie w domu i sprawdzanie ogłoszeń na komputerze. W tym czasie często załatwiamy wiele spraw, na które wcześniej ciągle brakowało nam czasu. W związku z tym możemy przegapić wiele interesujących nas okazji na zatrudnienie. Na szczęście z pomocą przychodzi nam tablet czy smartfon, który zawsze możemy mieć przy sobie.

  1. Pamiętajmy o tym, by mieć włączone powiadomienia o nowej poczcie e-mail. Na co dzień może być to nieco rozpraszające, jednak w przypadku, kiedy wysyłamy wiadomości do potencjalnych pracodawców, warto szybko reagować na ich ewentualne odpowiedzi.

  2. Warto również ściągnąć potrzebne aplikacje, na których można przeglądać nowe ogłoszenia. Wiele takich stron ma możliwość włączenia powiadomień o nowych pojawiających się ogłoszeniach z interesującej nas branży. Często liczy się czas, więc w takim przypadku od razu możemy przesłać swoje dokumenty aplikacyjne.

  3. Poprzedni punkt sugeruje już, że na swoich urządzeniach mobilnych warto mieć również zapisane dokumenty rekrutacyjne. Oczywiście czasami nie jest możliwe szybkie wysłanie aplikacji, ponieważ wymagany jest list motywacyjny czy wykonanie zadania, jednak w wielu przypadkach wystarczy przesłanie CV. Dzięki temu, że będziemy je mieć w pamięci telefonu czy tabletu, możemy się tym zająć od razu.

  4. Warto również posiadać aplikację, w której od razu po wysłaniu CV będziemy mogli zapisać dane firmy i stanowisko, którego dotyczyło ogłoszenie. Dzięki temu telefon od rekrutera nas nie zaskoczy. Jeśli nie posiadamy takiej aplikacji, można zrobić screen ogłoszenia czy maila.

  5. Przechowujmy również zakładki z naszym wirtualnym CV (własna strona internetowa lub przeznaczone do tego portale). Dzięki temu od razu będziemy mogli przesłać link z naszym zawodowym życiorysem do rekrutera.

Jak wygląda mobilne poszukiwanie pracy?

Jesteśmy już gotowi, mamy ustawione powiadomienia, w pamięci urządzenia i w chmurze przechowujemy dokumenty aplikacyjne… co dalej? Jak powinny wyglądać mobilne poszukiwania pracy?

  1. Korzystaj z każdej wolnej chwili
    Kiedy tylko masz wolną chwilę - stoisz w kolejce, jedziesz autobusem, czekasz na kogoś, przeglądaj strony z ogłoszeniami o pracę. Dzięki temu będziesz na bieżąco i nie ominie cię żadne ogłoszenie.

  2. Nie zwlekaj
    Kiedy już zobaczysz interesujące ogłoszenie, w miarę możliwości od razu napisz e-maila i załącz niezbędne dokumenty lub prześlij link do twojego wirtualnego CV. Dzięki temu nikt cię nie ubiegnie.

  3. Obserwuj interesujące cię firmy
    Przejrzyj dokładnie strony firm, w których chciałbyś pracować. Polub ich profile w mediach społecznościowych i daj się zauważyć - komentuj zdjęcia i artykuły, pokaż, że jesteś zainteresowany zarówno przedsiębiorstwem, jak i branżą.

  4. Ucz się!
    Dzięki byciu online wolne chwile możesz również poświęcać zwiększaniu swoich kompetencji. Chcesz poćwiczyć język? W wolnych chwilach korzystaj z aplikacji, które to ułatwiają. Czytaj blogi i strony branżowe, słuchaj podcastów, sprawdzaj, co dzieje się na przykład na YouTubie. Ucz się w każdej możliwej chwili, jeśli wiesz, że bez tego trudno będzie ci znaleźć wymarzoną pracę.

  5. Podtrzymuj zawodowe kontakty
    Sprawdzaj, co słychać u ludzi z branży i pokaż, że o nich pamiętasz - skomentuj coś, pogratuluj awansu itp.

  6. Nie bój się pytać
    Jeśli masz jakieś pytania odnośnie rekrutacji, napisz do firmy - na chacie na ich stronie, maila lub na Facebooku. Firmy są otwarte na komunikację z użytkownikami i kandydatami, a ty pokażesz, że naprawdę zależy ci na pracy u nich.

  7. Przeprowadzaj rozmowy
    Niektóre rozmowy kwalifikacyjne odbywają się przez internet - najczęściej przez komunikator Skype. Dzięki temu możesz tak naprawdę rozmawiać z rekruterem z każdego miejsca na ziemi, samemu znajdując się, gdzie tylko chcesz. Pamiętaj jednak, by nie rozmawiać z nim, leżąc nad basenem, w stroju kąpielowym. Należy przestrzegać dress code’u, rozmawiać w ustronnym miejscu, gdzie nikt nie będzie nam przeszkadzał i gdzie nie będzie głośno.

Mobilne szukanie pracy wcale nie jest trudne - wręcz przeciwnie. Dzięki niemu stale możemy trzymać rękę na pulsie, być na bieżąco z ogłoszeniami, kontaktować się z firmami, które nas interesują, a jednocześnie stale się uczyć i poszerzać kompetencje.

Choć wielu z nas obawia się tego dynamizmu, warto z niego skorzystać. Z pewnością nie pożałujemy, a nasza szansa na znalezienie wymarzonej pracy się zwiększy. Kilka kroków zapewni nam nie tylko potrzebne informacje, lecz także spokój ducha. Nie będziemy myśleć tylko o tym, czy właśnie nie omija nas świetna oferta pracy - wszystko będziemy widzieć od razu w powiadomieniach. Czy mobilne szukanie pracy już niedługo zacznie dominować? Pewnie tak. Warto więc poznać ten sposób!