Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Biznesplan dla działalności gospodarczej

Rozpoczęcie działalności gospodarczej wymaga przygotowań. Początkowo konieczne jest znalezienie pomysłu na innowacyjny biznes i zbadanie rynku, żeby upewnić się, że nasze produkty czy usługi będą miały swoich odbiorców. Co dalej? Czy kolejnym krokiem jest już rozpoczęcie działań? Niekoniecznie. Warto stworzyć biznesplan dla działalności gospodarczej. Często jest on niezbędny, gdy chcemy starać się o dotacje czy kredyt. Jak powinien wyglądać taki dokument? Co w nim zawrzeć? Podpowiadamy w artykule!

Czym jest biznesplan?

Czym tak właściwie jest biznesplan dla działalności gospodarczej? Często to furtka do otrzymania dotacji na rozpoczęcie działalności czy kredytu. Ten dokument przedstawia przyszłość i założenia firmy. Tworzy się go zazwyczaj przed rozpoczęciem działalności lub w momencie, kiedy chcemy rozszerzyć czy zmienić zakres swoich usług.

Biznesplan często jest kluczowy w przyznaniu dofinansowania. Dzięki niemu bowiem instytucja może przekonać się, czy przyszły przedsiębiorca naprawdę jest gotowy do działania i czy jego pomysł jest rentowny – tym samym, czy warto go wspierać.

Co daje biznesplan przyszłemu przedsiębiorcy?

Przede wszystkim biznesplan jest dla przedsiębiorcy furtką do uzyskania dofinansowania, które w wielu przypadkach jest niezbędne do tego, by rozpocząć działalność. Jednak to nie wszystkie zalety sporządzenia tego dokumentu.

Dzięki temu przyszły przedsiębiorca może uporządkować swoje plany, pomysły, sprawdzić, czy rzeczywiście idzie w dobrym kierunku, czy ma szansę zarobić na swoim pomyśle. To bardzo ważne, bo po rozpisaniu wszystkiego może on zauważyć nad czym musi zdecydowanie popracować, a co jest na odpowiednim poziomie. Dlatego też zawsze warto przygotować sobie biznesplan, nawet jeśli nie staramy się o dofinansowanie.

Wzór biznesplanu – czy istnieje?

Warto podkreślić, że nie istnieje jeden prawidłowy wzór biznesplanu, który będzie dopasowany do każdego przedsiębiorcy. Musi on go napisać samodzielnie i według swoich potrzeb. Dlatego też nie można z całą pewnością wskazać, które elementy są niezbędne, a które można pominąć.

Wiele zależy od tego, czym będziemy się zajmować i o czym chcemy w biznesplanie napisać. Każda firma jest bowiem inna, każda ma inne potrzeby, nie można ich zamknąć w jednym wzorze.

Nie da się jednak ukryć, że wielu z nas nie wie, jak taki dokument powinien wyglądać. W związku z tym w niniejszym artykule przedstawiamy elementy, które warto zawrzeć w swoim biznesplanie, by był on jak najpełniejszy i jak najbardziej spełniał oczekiwania instytucji dofinansowującej.

Biznesplan dla działalności gospodarczej – krok po kroku

Jakie więc części zawrzeć w swoim biznesplanie? O czym szczególnie pamiętać? Jaką formę powinien mieć ten dokument? Podpowiadamy!

Nie ma jednej odpowiedniej długości biznesplanu. Warto wszystko dokładnie i jak najbardziej szczegółowo opisać, jednak pamiętając o jednym – że najważniejsze są konkrety i powinniśmy całkowicie zapomnieć o „laniu wody”. Osoba czy instytucja, która dostanie nasz biznesplan, powinna mieć poczucie, że zapoznała się z tym, co najistotniejsze i że nie traci czasu.

  1. Na początku biznesplanu warto zawrzeć streszczenie najważniejszych informacji w nim zawartych (podobnie np. do abstraktu w pracach dyplomowych czy artykułach naukowych). Co powinno się w nim znaleźć? Zaznaczenie, z jakiego powodu tworzymy biznesplan, do kogo ma on trafić. Konieczne jest również krótkie opisanie produktu, jego zastosowania, korzyści z tego płynących. Warto także krótko przedstawić przyszłego przedsiębiorcę i jego współpracowników, jeśli takich posiada. Streszczenie to pierwsze, co zobaczy osoba, do której trafi biznesplan, dlatego powinno być napisane ciekawie i przyciągająco. Niedopuszczalne są (jak i w całym dokumencie) błędy, oczywiście każdy może się pomylić, ale poprawna polszczyzna jest niezwykle istotna – świadczy o naszym profesjonalizmie. Streszczenie najlepiej napisać na końcu, kiedy wiemy już dokładnie, co jest zawarte w całości dokumentu.
  2. Kolejna część to opis przedsiębiorstwa i przedsiębiorcy. Co powinna zawierać? Nazwę firmy, jej prawną formę, dane teleadresowe i przedmiot działalności. Dodatkowo z pewnością przyda się krótka charakterystyka przedsiębiorcy (oraz innych osób, z którymi będzie współpracował, jeśli oczywiście nie będzie pracował sam). Warto wspomnieć o osiągnięciach, sukcesach czy kompetencjach.
  3. Skoro już wiemy, jak nazywa się przedsiębiorstwo i czym się będzie zajmować, czas na dokładną charakterystykę produktu czy usługi. W tym miejscu możemy opisać, co zamierzamy robić, na jaką potrzebę odpowiadać, czym się wyróżniamy oraz jak chcemy sprzedawać produkt/usługę.
  4. Jeśli zamierzamy kogoś zatrudnić, warto opisać krótko te osoby, podział zadań, kompetencje, sukcesy oraz przedstawić system wynagrodzeń.
  5. Następnie opisujemy rynek, na który chcemy wejść – skupiamy się na konkurencji, trendach w branży i jej rozwoju. Tutaj również przedstawiamy naszych potencjalnych klientów. Dobrym rozwiązaniem jest wykonanie analizy SWOT rynku.
  6. Instytucje, które mogą nas dofinansować, są również ciekawe, jakimi drogami chcemy prowadzić sprzedaż i jak będzie wyglądał nasz marketing. Tutaj warto wspomnieć o cenie produktu, ewentualnych rabatach, kanałach dystrybucji, drogach dotarcia do klienta oraz budżecie, który chcemy na to przeznaczyć.
  7. Jeden z najważniejszych punktów, który powinien znaleźć się w biznesplanie, to finanse przedsiębiorstwa. W tej części musimy wspomnieć o tym, dlaczego nasz produkt czy usługa będą dostępne za wskazaną wcześniej cenę, wykonać analizę przedstawiającą przewidywania co do naszych przychodów ze sprzedaży (np. na dwa pierwsze lata działalności) oraz zaznaczyć, czego potrzebujemy, by rozpocząć działalność (sprzęty, programy, urządzenia itp.) i ich koszt.

Początkujący przedsiębiorca może zastanawiać się, skąd ma wiedzieć, co stanie się za rok, może nie znać jeszcze potrzebnych danych – w takim przypadku nie musi usilnie ich szukać, a już na pewno nie powinien ich wymyślać. Lepiej pominąć pewne elementy, niż skłamać.

Warto jednak jeszcze raz podkreślić, że przygotowanie biznesplanu jest bardzo ważne i powinniśmy o nim pomyśleć, nawet jeśli nie staramy się o dofinansowanie.