Poradnik Pracownika

Praca i zarobki kadrowej. Jak nią zostać?

Prawidłowe i zgodne z prawem naliczanie wynagrodzeń, urlopów itd. to nieodłączna część funkcjonowania każdego przedsiębiorstwa, które w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą zatrudnia pracowników. Zadania te należą do kadrowej. Jak zostać specjalistą ds. kadr i płac?

Praca kadrowej

Kadrowa pełni istotną funkcję w każdym przedsiębiorstwie. To właśnie specjalista ds. kadr i płac zajmuje się każdego miesiąca wykonywaniem takich zadań, jak:

 • naliczanie wynagrodzeń (z uwzględnieniem pracy w godzinach nocnych czy nadliczbowych),
 • ustalanie wymiaru urlopowego,
 • obliczania zobowiązań z tytułu ubezpieczeń społecznych oraz składki zdrowotnej,
 • przygotowywanie listy płac,
 • czynny udział w ustalaniu polityki wynagradzania pracowników w przedsiębiorstwie.

W części przedsiębiorstw pracownik kadrowy jest odpowiedzialny również za organizację i udział w rekrutacji nowych pracowników w firmie czy przygotowywanie programów motywacyjnych dla pracowników. Praca kadrowego jest trudna i wymagająca, ale przynosi wiele satysfakcji oraz stabilną pozycję na rynku pracy.

Zarobki kadrowej

Jeśli chodzi o zarobki osiągane w Polsce przez specjalistę ds. kadr i płac, to – podobnie jak w większości zawodów administracyjnych – są one mocno zróżnicowane pod względem wielkości firmy pracodawcy czy regionu kraju. I tak, w największych aglomeracjach miejskich (przede wszystkim Warszawa, ale także Gdańsk, Poznań, Kraków czy Poznań) wynagrodzenia kadrowców w dużych przedsiębiorstwach zatrudniających setki pracowników oscylują wokół 5-8 tysięcy złotych brutto.

Oczywiście, są to stawki dla najbardziej doświadczonych pracowników z wieloletnim doświadczeniem. W mniejszych miastach sytuacja nie przedstawia się już tak dobrze, ale wciąż wykwalifikowany kadrowy może liczyć na zarobki zbliżone poziomem do pensji otrzymywanej np. przez specjalistę ds. księgowości.

Ogółem, według danych zebranych w ramach Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń (2021 rok), mediana na stanowisku kadrowego wyniosła w Polsce ok. 4 500 złotych brutto miesięcznie. Wynagrodzenie kadrowego wzrasta wraz z uzyskiwaniem takich atutów, jak między innymi:

 • bardzo dobra znajomość prawa pracy i ubezpieczeń społecznych,
 • znajomość języków obcych,
 • umiejętność posługiwania się oprogramowaniem komputerowym do zarządzania sprawami kadrowo-płacowymi,
 • kompetencje menedżerskie.

Jak zostać kadrową?

Aby zostać kadrowym, można ukończyć kurs zawodowy i zatrudnić się na stanowisku asystenckim. Jednak kurs, choć bardzo istotny, to jeszcze nie wszystko. Lista wymogów, jakie stawiają pracodawcy podczas rekrutacji na stanowiska kadrowo-płacowe, jest znacznie dłuższa. Od kandydatów aplikujących na stanowiska w działach kadrowych (lub kadrowo-płacowych) wymaga się także takich osiągnięć, jak między innymi:

 • ukończone studia wyższe na kierunku, który jest powiązany z zarządzaniem przedsiębiorstwem lub relacjami interpersonalnymi – może być to np. ekonomia, finanse i rachunkowość, psychologia, zarządzanie w biznesie, zarządzanie,
 • studia podyplomowe o tematyce związanej z kadrami i płacami,
 • doświadczenie zawodowe na stanowisku kadrowym – w przypadku młodych pracowników może być to staż, z kolei w przypadku doświadczonych pracowników jest to min. 3-5 lat doświadczenia zawodowego na samodzielnym stanowisku.