Jak odpowiadać na oferty pracy? Praktyczne wskazówki
W końcu ją znaleźliśmy – idealna oferta pracy dla nas. Stanowisko, które bardzo chcielibyśmy objąć, nasze CV wydaje się perfekcyjnie dopasowane. Naprawdę zależy nam na tym, by dostać tę pracę. Jeśli tak jest, musimy zdać sobie sprawę, że rekruter buduje sobie wrażenie na nasz temat już od pierwszych chwil, czyli zazwyczaj od e-maila z przesłanymi dokumentami aplikacyjnymi. Jak odpowiadać na oferty pracy, by wypaść dobrze? Podpowiadamy w niniejszym artykule!
Jak odpowiadać na oferty pracy?
Pierwszy kontakt z rekruterem może nam się wydawać niezbyt istotny – w końcu to tylko e-mail. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że także on buduje w rekruterze wrażenie na nasz temat i może zadziałać nawet na naszą niekorzyść, jeśli będzie nieprofesjonalny. Jak odpowiadać na oferty pracy?
Nie zgub się w tłumie
Portale, przez które przesyłać możemy dokumenty aplikacyjne czy po prostu wzory maili, pokazują szablonową treść wiadomość do rekrutera. Oczywiście najprościej z nich skorzystać, licząc, że to załatwi sprawę.
Musimy jednak mieć świadomość, że z szablonu nie skorzystamy tylko my, lecz także wiele innych osób, a ich powielanie może sprawić, że całkowicie znikniemy w tłumie i rekruter nie zwróci na nas szczególnej uwagi.
A szkoda, bo tak naprawdę odpowiedź na ofertę pracy, jeśli będzie zbudowana profesjonalnie, może sprawić, że zapadniemy w pamięć jako osoby zaangażowane, którym najpewniej naprawdę zależy na zatrudnieniu w danej firmie.
Stworzenie oryginalnego maila nie powinno być czymś, co uważamy za zbędny trud, pamiętajmy bowiem, jak już wspominaliśmy, że jest to nasz pierwszy kontakt z rekruterem, który rozpocznie budowanie naszego obrazu.
Poszukaj maila do rekrutera
Zdarza się, że podany w zakładce Kontakt mail jest skrzynką firmową, do której pewnie trafia dużo innych wiadomości, a to może sprawić, że pozostaniemy niezauważeni. Warto więc postarać się zdobyć maila bezpośrednio do rekrutera, jeżeli jest to możliwe i wiemy, kto zajmuje się pozyskiwaniem nowych pracowników.
Zacznij od adresu
Trudno stworzyć profesjonalnego maila, którego rekruter potraktuje z pełną powagą, jeśli przyjdzie on z adresu mariuszekkwiatuszek@słoneczko.com. Dlatego też, jeśli zastanawiamy się, jak odpowiadać na oferty pracy, pierwsza odpowiedź brzmi – z oficjalnego maila. Najlepiej jeśli jego nazwa będzie po prostu zawierała nasze imię i nazwisko czy samo nazwisko.
Korzystanie z tej samej skrzynki od lat jest na pewno wygodne, jednak założenie nowego adresu wcale nie jest bardzo czasochłonne, a na pewno się opłaci i przyda w codziennym, pracowniczym życiu.
Temat e-maila
Temat jest najpewniej pierwszym, na co zwróci uwagę rekruter więc także on wymaga dopasowania do odbiorcy. Najlepiej próbować mu w tym momencie jak najbardziej ułatwić pracę. Zaznaczmy, że chodzi o rekrutację, podajmy nazwę stanowiska i numer ogłoszenia, jeżeli jest dostępny. Przykładowy tytuł może wyglądać następująco: REKRUTACJA – stanowisko specjalisty ds. HR, nr ogłoszenia 12345678764321. Krótko i przede wszystkim konkretnie.
Dołączane pliki
Trzymając się zasad, odnoszących się do tego jak odpowiadać na oferty pracy, to co do zasady do oferty dołączamy nasze dokumenty aplikacyjne. Wysłane pliki najpewniej rekruter ściągnie sobie na dysk. Dlatego też to ważne, by dobrze je nazwać, aby się nie zgubiły w gąszczu innych. Warto podać nazwę dokumentu oraz nasze imię i nazwisko. Dobrym pomysłem może być również dodanie nazwy stanowiska, na które rekrutujemy. Przykładowa nazwa może wyglądać następująco: List motywacyjny_Adam Kowal_tester.
Treść
Kolejną istotną kwestią jest oczywiście treść, ponieważ jak już wspominaliśmy, nie warto korzystać z gotowych szablonów wiadomości, jeśli chcemy wypaść jak najbardziej profesjonalnie.
Przede wszystkim pamiętajmy o zwrotach grzecznościowych. Na początku maila użyjmy wyrażeń takich jak: Szanowni Państwo (jeśli nie wiemy, kto jest rekruterem) lub Szanowna Pani/Szanowny Panie. Mail natomiast kończymy frazami: Z wyrazami szacunku lub Z poważaniem.
Następnie krótko opowiedzmy o sobie, aby rekruter wiedział, z kim ma do czynienia. Nie chodzi tutaj o nadmierne rozpisywanie się – więcej informacji znajdzie on przecież w naszych dokumentach aplikacyjnych. Dlatego też możemy wspomnieć o długości doświadczenia zawodowego czy najważniejszym osiągnięciu, czymś co może nas wyróżnić w tłumie. Dosłownie dwa zdania, które mogą sprawić, że rekruter chętniej sięgnie po nasze CV.
Może nas kusić wysłanie tylko podpisanych załączników, jednak z całą pewnością nie jest to dobry pomysł. Przede wszystkim rekruter nie wie, dlaczego w ogóle ktoś wysyła mu jakieś pliki, może więc nie otworzyć wiadomości, chociażby ze względu na to, że nie może wiedzieć, czy to bezpieczne.
Pamiętajmy również o tym, że o naszym profesjonalizmie świadczy poprawność językowa, dlatego warto przeczytać maila przed wysłaniem lub pokazać go komuś, kto może wskazać nam błędy.
Jak odpowiadać na oferty pracy? Tak, aby już od samego początku wypaść jak najbardziej profesjonalnie. Mail może sprawić, że pierwsze wrażenie na nasz temat będzie pozytywne!