Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Jak znaleźć pracę podczas pandemii?

Pandemia koronawirusa wprowadziła duże zmiany na rynku pracy. Wiele branż zmaga się obecnie z trudną sytuacją, której efektem staje się redukcja etatów lub obniżenie wynagrodzeń. Mimo to wciąż możliwe jest znalezienie zatrudnienia. Oferty czekają zwłaszcza na przedstawicieli kilku sektorów.

Gdzie szukać ofert pracy podczas pandemii?

Epidemia koronawirusa negatywnie wpłynęła na rynek pracy. Wyraźnie zwiększyła się stopa bezrobocia – w maju 2020 roku wyniosła 6%. Wielu pracowników, którzy stracili dotychczasowe zatrudnienie, znalazło się w trudnej sytuacji. Zostali oni zmuszeni do poszukiwania nowego zajęcia zarobkowego. W tym celu powinni przyjrzeć się ofertom pracy dostępnym na różnego typu portalach z ogłoszeniami (zarówno tych o zasięgu lokalnym, jak i krajowym). Osoby, które mają problem ze znalezieniem zatrudnienia, mogą też zwrócić się do specjalnej firmy będącej pośrednikiem między pracodawcami a pracownikami. Agencja pracy, bo o niej mowa, w dużym stopniu ułatwia znalezienie stanowiska odpowiadającego predyspozycjom i kompetencjom danej osoby. Warto jednak zwrócić się do sprawdzonej placówki. Ciekawe ogłoszenia dotyczące pracy tymczasowej lub stałej, w kraju albo za granicą, można znaleźć pod adresem: https://www.randstad.pl/.

Osoby, które szukają zatrudnienia, mogą także zarejestrować się w lokalnym urzędzie pracy. Jeżeli przepracowały minimum 365 dni na podstawie umowy o pracę, mają szansę na uzyskanie specjalnego zasiłku dla bezrobotnych, który choć trochę podreperuje ich sytuację finansową. Zapisanie się do urzędu pozwala również na otrzymanie propozycji zatrudnienia. Liczba miejsc aktywizacji zawodowej stopniowo rośnie, na co wpływ ma odmrożenie gospodarki.

W jakich branżach warto szukać pracy w czasach koronawirusa?

Koronawirus utrudnił funkcjonowanie wielu branż w tym m.in. gastronomii, hotelarstwa i turystyki. Niektóre z sektorów nie zostały jednak dotknięte przez pandemię. Co więcej, część firm podejmuje wzmożone wysiłki mające na celu pozyskanie nowych pracowników. Na brak ogłoszeń o pracę nie mogą narzekać m.in. sprzedawcy i kasjerzy, zatrudniani głównie w wysokopowierzchniowych supermarketach. Dynamicznie rozwija się też branża e-commerce, co jest związane ze wzrostem popularności handlu internetowego.

Obecnie widoczne jest również duże zapotrzebowanie na magazynierów, pracowników produkcji, robotników budowlanych oraz przedstawicieli branży farmaceutycznej i kosmetycznej. Ze znalezieniem nowego zajęcia nie powinni mieć problemu reprezentanci sektora logistycznego – wiele ogłoszeń o pracę wystawiają m.in. firmy kurierskie. Wraz z nadejściem sezonowych zbiorów owoców i warzyw pracodawcy poszukują też osób chętnych do zatrudnienia się w rolnictwie.

Stabilną sytuację można również zauważyć w branży IT. Firmy zajmujące się nowymi technologiami wciąż regularnie prowadzą rekrutacje i nie zgłaszają zmniejszonego popytu na pracowników. Poszukiwani są zarówno deweloperzy, jak i specjaliści ds. bezpieczeństwa i utrzymania systemów, co ma związek z rozwojem pracy zdalnej.

Tekst zewnętrzny, artykuł partnera