Poradnik Pracownika

Dorywcza praca na święta? Zostań Mikołajem!

Grudzień to czas Świąt, radości i prezentów. Te ostatnie nie byłyby jednak możliwe bez Mikołaja, który już od początku miesiąca ma pełne ręce roboty. Jest to również dobra okazja dla osób szukających pracy dorywczej w okresie Świąt. W dużych miastach można zarobić nawet do kilkuset złotych za kilkudniową pracę. Okazji nie brakuje, gdyż Mikołaj może zostać zatrudniony w centrach handlowych, z okazji imprez firmowych, a nawet w trakcie nocy sylwestrowej. Przeczytaj z czym wiąże się dorywcza praca na święta w roli Świętego Mikołaja!

Praca na święta w roli Mikołaja - wymagania

Dorywcza praca na święta w roli Mikołaja jest idealna choćby określonych kwalifikacji, uprawniających do jej wykonywania. Wystarczy czerwono-biały kostium, doczepiona siwa lub biała broda, okulary, wielka czapka i gotowe. Nie potrzeba dużego brzucha czy sędziwego wieku – ważne są natomiast komunikatywność, zapał do pracy, pozytywne nastawienie i właściwie każdy może wcielić się w najbardziej oczekiwaną przez dzieci postać w tym okresie.

Klienci indywidualni

Przy okazji zbliżających się Świąt warto przeanalizować, jak wyglądają zarobki Mikołaja w 2013 roku, na przykładzie największych polskich miast. W zestawieniu tym znalazło się również miejsce dla Elfów czy Śnieżynek (np. wręczających upominki pracownikom lub klientom sklepów), w związku z czym świąteczna posada nie jest ograniczona do płci męskiej.

Wynagrodzenie z tytułu odwiedzin przez Mikołaja różni się w zależności od daty wizyty, jej długości oraz liczby osób, którym rozdaje prezenty. Wydawać by się mogło, że najlepiej w tym sezonie zarabiać będą “Święci” z Warszawy. Jednak, jak wynika z raportu Sedlak & Sedlak, stolica uplasowała się pod tym względem dopiero na szóstej pozycji – minimalne dzienne wynagrodzenie przy czterech wizytach wynosi 400 zł, natomiast maksymalne 1000 zł.

Najlepiej w zestawieniu wypada Poznań. Za jednorazową wizytę w domu trwającą 30 minut i połączoną z rozdaniem prezentów dzieciom, Mikołaj może zarobić od 120 zł do 280 zł. Największe zróżnicowanie zarobków dostrzec można natomiast w Krakowie, gdzie stawki mogą się wahać w przedziale od 30 zł do 270 zł – tak duża rozpiętość wiąże się z charakterem pracy działalności oraz posiadanym doświadczeniem na tym stanowisku.

Prezenty dla pracowników

O wiele więcej zarabiają “Święci”, którzy swoje usługi oferują firmom organizującym imprezy przez cały rok – w zależności od miesiąca kwoty te są zróżnicowane. I tak na przykładzie Krakowa, maksymalny pułap za wizytę w domu “Siwobrodego” wynosi 270 zł, w Katowicach, Łodzi i Gdańsku należy zapłacić 265 zł, zaś we Wrocławiu, Bydgoszczy i Rzeszowie wynagrodzenie osiąga 250 zł. Najniższe natomiast wynoszą odpowiednio 50 zł w Łodzi, 60 zł w Katowicach oraz 150 zł w Gdańsku. W stolicy za wizytę i wręczanie prezentów Mikołaje pobierają w granicach 100-250 zł.

Najniższe wynagrodzenie za pracę Mikołaja zanotowano z kolei w Zielonej Górze (od 60 zł do 80 zł) oraz Kielcach (od 40 zł do 160 zł). Należy przy tym podkreślić, że powyższe dane dotyczą klientów indywidualnych. W przypadku firm lub instytucji, stawki rozpoczynają się od 150 zł w Zielonej Górze do nawet 300 zł w Warszawie, Poznaniu, Krakowie, Rzeszowie czy Wrocławiu.

Praca na święta w roli Mikołaja zazwyczaj rozpoczyna się w godzinach popołudniowych, po przyjściu rodziców z pracy. Przy dużym zainteresowaniu możliwe jest zatem odbycie nawet do pięciu wizyt dziennie. Wynika z tego, że w niektórych miastach możliwy jest zarobek na poziomie 1000 zł za dzień pracy. W praktyce jednak należy doliczyć koszty działalności, związane np. z dojazdem, natomiast zatrudnieni w większych firmach z reguły dostają tylko część z przedstawionej powyżej stawki.

Nie masz zleceń? Poszukaj w centrach handlowych

Co zrobić w sytuacji, gdy pomimo chęci i zapału nie możemy znaleźć klientów? Grudzień to doskonała okazja do zatrudnienia w centrum handlowym, gdzie okazji do zarobku mogą szukać nie tylko Mikołaj, lecz również Elfy i Śnieżynki. “Siwobrody” może liczyć na zarobki wahające się w przedziale 800-2000 zł brutto przy założeniu, że przepracuje 40 godzin tygodniowo. W przypadku etatu dla “pomocników”, stawki są już znacznie niższe – od 8 zł do 17 zł brutto za godzinę, a więc od 320 zł do 680 zł brutto za przepracowany tydzień.

Zdolności wokalne i własny renifer w cenie

Zdecydowanie większym zainteresowaniem mogą cieszyć się Mikołaje, posiadający unikalne zdolności wokalne. Za wizytę, rozdanie prezentów oraz zaśpiewanie kilku kolęd można otrzymać wynagrodzenie od 170 do 250 zł. Dodatkowe 30-60 zł da się doliczyć w przypadku znajomości instrumentu muzycznego, kilkuminutowej rozmowy telefonicznej na koszt “Świętego” - 50 zł czy listu od Mikołaja (30-40 zł). Z kolei “Siwobrody” z ekipą Elfów i Śnieżynek, może liczyć na stawkę większą o 50-100%. Rosnącą popularnością cieszą się również renifery – w ich towarzystwie Mikołaj może zarobić od 1000 zł, natomiast wizyta przy użyciu tradycyjnych sań to dodatkowy zarobek w granicach 300 zł.