Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Dorywcza praca na święta? Zostań Mikołajem!

Grudzień to czas Świąt, radości i prezentów. Te ostatnie nie byłyby jednak możliwe bez Mikołaja, który już od początku miesiąca ma pełne ręce roboty. Jest to również dobra okazja dla osób szukających pracy dorywczej w okresie Świąt. W dużych miastach można zarobić nawet do kilkuset złotych za kilkudniową pracę. Okazji nie brakuje, gdyż Mikołaj może zostać zatrudniony w centrach handlowych, z okazji imprez firmowych, a nawet w trakcie nocy sylwestrowej. Przeczytaj z czym wiąże się dorywcza praca na święta w roli Świętego Mikołaja!

Praca na święta w roli Mikołaja - wymagania

Dorywcza praca na święta w roli Mikołaja jest idealna choćby określonych kwalifikacji, uprawniających do jej wykonywania. Wystarczy czerwono-biały kostium, doczepiona siwa lub biała broda, okulary, wielka czapka i gotowe. Nie potrzeba dużego brzucha czy sędziwego wieku – ważne są natomiast komunikatywność, zapał do pracy, pozytywne nastawienie i właściwie każdy może wcielić się w najbardziej oczekiwaną przez dzieci postać w tym okresie.

Praca na święta w roli Mikołaja zazwyczaj rozpoczyna się w godzinach popołudniowych, po przyjściu rodziców z pracy. Przy dużym zainteresowaniu możliwe jest zatem odbycie nawet do pięciu wizyt dziennie. Czyli trzeba mieć także dobrą kondycję.

Klienci indywidualni

Przy okazji zbliżających się Świąt warto przeanalizować, jak wyglądają zarobki Mikołaja, na przykładzie największych polskich miast. W zestawieniu tym znalazło się również miejsce dla Elfów czy Śnieżynek (np. wręczających upominki pracownikom lub klientom sklepów), w związku z czym świąteczna posada nie jest ograniczona do płci męskiej.

Wynagrodzenie z tytułu odwiedzin przez Mikołaja różni się w zależności od daty wizyty, jej długości oraz liczby osób, którym rozdaje prezenty. Wydawać by się mogło, że najlepiej w tym sezonie zarabiać będą “Święci” z Warszawy. Ceny w miastach wojewódzkich oscylują w okolicach 100 – 150 złotych za krótką zaledwie półgodzinną wizytę w domu, czasem należy doliczyć jeszcze kilkadziesiąt złotych. 

W przypadku profesjonalnych agencji ceny różnią się w zależności o daty i godziny wizyty. Najdrożej oczywiście jest w Wigilię po godzinie 15:00, kiedy to za wizytę należy zapłacić około 250 złotych. W mniej oblegane terminy ceny znacząco spadają i zaczynają się od 130 złotych za pół godziny. Należy jednak pamiętać, że wiele agencji dolicza do ceny końcowej usługi dodatkowe np. za czytanie bajek dzieciom.

Wraz z Mikołajem istnieje również możliwość zatrudnienia Śnieżynki, ich stawki są dosyć zróżnicowane i wahają się od 120 do 280 złotych za wizytę.

Prezenty dla pracowników

O wiele więcej zarabiają “Święci”, którzy swoje usługi oferują firmom organizującym imprezy przez cały rok – w zależności od miesiąca kwoty te są zróżnicowane. „Występy” np. na firmowych wigiliach czy innych świątecznych imprezach to dla Mikołaja zarobek rzędu 90 złotych na rękę za godzinę pracy. Śnieżynka dotąd mogła liczyć na 35 złotych za godzinę pracy.

Nie masz zleceń? Poszukaj w centrach handlowych

Co zrobić w sytuacji, gdy pomimo chęci i zapału nie możemy znaleźć klientów? Grudzień to doskonała okazja do zatrudnienia w centrum handlowym, gdzie okazji do zarobku mogą szukać nie tylko Mikołaj, lecz również Elfy i Śnieżynki. “Siwobrody” Przyjmuje się że przed pandemią Mikołaj mógł zarabiać nawet do 90 złotych za godzinę „na rękę”. Jednak przyjmuje się że średnie zarobki  może liczyć na zarobki wahające się w przedziale 800-2000 zł brutto przy założeniu, że przepracuje 40 godzin tygodniowo. W przypadku etatu dla “pomocników”, stawki są już znacznie niższe – i wynoszą ok. 17 zł brutto za godzinę, a więc 680 zł brutto za przepracowany tydzień.

Zdolności wokalne i własny renifer w cenie

Zdecydowanie większym zainteresowaniem mogą cieszyć się Mikołaje, posiadający unikalne zdolności wokalne. Za wizytę, rozdanie prezentów oraz zaśpiewanie kilku kolęd można otrzymać wynagrodzenie od 170 do 250 zł. Dodatkowe 30-60 zł da się doliczyć w przypadku znajomości instrumentu muzycznego, kilkuminutowej rozmowy telefonicznej na koszt “Świętego” - 50 zł czy listu od Mikołaja (30-40 zł). Z kolei “Siwobrody” z ekipą Elfów i Śnieżynek, może liczyć na stawkę większą o 50-100%. Rosnącą popularnością cieszą się również renifery – w ich towarzystwie Mikołaj może zarobić od 1000 zł, natomiast wizyta przy użyciu tradycyjnych sań to dodatkowy zarobek w granicach 300 zł.