Czym zajmuje się współcześnie guwernantka?
Guwernantka wydawać by się mogła zawodem z przeszłości, kojarzy nam się głównie z filmami czy książkami, których akcja dzieje się wiele lat temu. Dzisiaj nie są to już surowe kobiety w wielkich sukniach z gorsetem. I choć mogłoby się wydawać, że zawód przeszedł do historii, guwernantka nadal pracuje! Co więcej, jej zatrudnienie staje się coraz bardziej popularne w naszym kraju. Oczywiście nie można powiedzieć, że rynek zalewany jest przez guwernantki i guwernerów, jednak zapotrzebowanie rośnie. Czym współcześnie zajmuje się guwernantka i jakie wymagania stawiają przed nią opiekunowie i rodzice dziecka?
Czym zajmuje się guwernantka?
Wielu z nas może się wydawać, że guwernantka zajmuje się głównie opieką nad dziećmi pod nieobecność rodziców. Jednak takie zadanie należy do niani, a zakres zadań guwernantek jest znacznie bogatszy.
Warto wspomnieć, że w minionych czasach funkcję tę pełniły przede wszystkim kobiety. Dzisiaj, choć zawód ten nadal jest przez nie zdominowany, na rynku świetnie radzą sobie również guwernerzy.
Czym więc zajmuje się guwernantka? Oprócz opieki nad dzieckiem, jest ona także nauczycielką – przedmiotów szkolnych, dobrych manier, gry na instrumentach, języków obcych.
Jak można się domyślić, tak wszechstronna działalność wymaga odpowiednich kwalifikacji. Im są one wyższe, tym lepiej opłacany jest ten zawód. Przyjmuje się, że miesięczne zarobki guwernantki wahają się od 3 do nawet 8 tys. złotych miesięcznie. Niestety dane są nie do końca miarodajne, ponieważ wiele guwernantek pracuje na czarno.
Popyt na tego rodzaju usługi stał się w pewnym momencie tak wysoki, że zdecydowano się nawet na otwarcie studiów podyplomowych na tym kierunku – nic w tym dziwnego, guwernantka musi być wykształcona i przygotowana do pełnienia swoich obowiązków.
Opieka nad dzieckiem jest niezwykle wymagająca. Nie wystarczy tutaj znajomość literatury czy języków, potrzebne jest także odpowiednie przygotowanie psychologiczne i pedagogiczne. Guwernantka musi świetnie dogadywać się z dzieckiem, z którym często spędza całe dnie.
Dodatkowo jest to ogromna odpowiedzialność, konieczną umiejętnością każdej guwernantki i każdego guwernera powinna być na przykład pierwsza pomoc – taka osoba musi być przygotowana na każdą sytuację.
Cechy idealnej guwernantki
Każda osoba jest inna i w odmienny sposób podchodzi do wykonywanych przez siebie zadań. Jednak pewne grupy mają zbiór podobnych zachowań, które sprawiają, że osoba jest lepiej predysponowana do wykonywania danego zawodu. Jaka więc powinna być idealna guwernantka?
Przede wszystkim, o czym wspominaliśmy już wielokrotnie, musi być to osoba wykształcona, która posiada rozległą wiedzę. Tym samym powinna ona nie mieć problemów z ciągłym poszerzaniem jej i sięganiem do nowych źródeł.
Oprócz tego, że wiedzę tę musi posiadać, powinna ją także dobrze przekazywać podopiecznemu. Rodzice i opiekunowie oczekują bowiem, że ich dziecko nauczy się od guwernantki więcej, niż mógłby nauczyć się w szkole. Poświęca mu ona maksimum uwagi, jest więc to dla nich w pewien sposób oczywiste.
Ważna jest również otwartość na drugiego człowieka, tolerancja oraz oczywiście cierpliwość. Spędzanie czasu z małym podopiecznym może być trudne. W końcu każdy może mieć gorszy dzień, nie chcieć słuchać, co ktoś inny ma do powiedzenia. Guwernantka powinna wiedzieć, jak poradzić sobie w takiej sytuacji.
Istotne jest również duże opanowanie oraz umiejętność szybkiego reagowania. Praca może być stresująca. Zdarzyć się może, że nawet przy wielkich staraniach, rodzice są ciągle niezadowoleni i wymagają coraz więcej. W takiej sytuacji opanowanie z pewnością pomoże. Warto jednak być także asertywnym i stanowczym. Opanowanie pomoże także w sytuacjach stresowych – choć nikt tego nie chce, może zdarzyć się, że przykładowo dziecko będzie miało wypadek. Guwernantka musi w takiej sytuacji zachować spokój, nie panikować i szybko zareagować.
Oczywiście osoba na takim stanowisku musi być bardzo ambitna i kreatywna – zainteresowanie dziecka nie zawsze jest proste, potrzebne są więc stale nowe pomysły, które sprawią, że mały człowiek będzie zaciekawiony tym, co guwernantka ma do powiedzenia.
Oprócz wykształcenia kierunkowego i znajomości języków obcych, rodzice i opiekunowie cenią sobie również zdolności artystyczne – plastyczne, muzyczne itp. Dzięki temu może przekazywać swoją rozległą wiedzę podopiecznemu.
Guwernantka musi się wykazywać dużą kulturą osobistą, zachowywać się nienagannie, mówić poprawnie, być osobą ułożoną. Przede wszystkim taka osoba zatrudniana jest w domach, gdzie ceniona jest tradycja, a savoir-vivre jest niezwykle istotny.
Guwernantka jest z pewnością zawodem niezwykłym – zdarza się, że tak naprawdę spędza ze swoim podopiecznym wiele lat, poświęca mu wiele czasu, w związku z tym jest też silnie związana z nim emocjonalnie, a rodzina traktuje ją jak członka rodziny. Rozstania mogą być więc trudne. Jednak ten, wydawać by się mogło, staromodny zawód, wymagający i z pewnością dla nieprzypadkowych osób, jest idealny dla osób ambitnych, kreatywnych i zaangażowanych.