Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Blended learning – na czym polega i czy jest skuteczne?

Wielu z nas stawia na rozwój. Zależy nam na tym, by nasza kariera zawodowa nie stała w miejscu, chcemy się rozwijać, dążyć do sukcesu. W związku z tym coraz częściej korzystamy z oferty szkoleniowej. Jedną z metod nauczania osób dorosłych jest blended learning, zwany inaczej nauczaniem mieszanym, hybrydowym czy komplementarnym. Na czym polega ta metoda? Jakie są jej zalety i na co należy uważać? Przeczytaj w naszym artykule!

Czym jest blended learning?

Jak już wspominaliśmy, blended learning to metoda nauczania osób dorosłych. Wykorzystywanych jest w niej kilka metod jednocześnie, a współcześnie należą do nich głównie szkolenia tradycyjne oraz e-learning.

To, jakie media zostaną użyte, w dużej mierze zależne jest od ucznia, do którego szkolenie jest dopasowane. Taka indywidualność sprawia, że blended learning jest jedną z najskuteczniejszych metod nauczania. W związku z tym z całą pewnością warto się jej przyjrzeć bliżej.

Kiedy na szkoleniach wykorzystywana jest metoda blended learning, możemy mieć pewność, że nie nauczymy się niczego, co w rzeczywistości nie będzie nam potrzebne. Program jest na tyle spersonalizowany, że zdobywanie wiedzy jest bardzo precyzyjne.

W skład takich szkoleń mogą wchodzić m.in.: warsztaty, konferencje, wideokonferencje, gry, testy, spotkania z trenerami, mentoring, szkolenia multimedialne.

Blended learning - zalety

Dlaczego warto korzystać z metody blended learning? Jakie ma ona zalety? Dlaczego uważa się ją za jedną z najefektywniejszych?

Nauka dostosowana do potrzeb

Przede wszystkim warto podkreślić, jak efektywne są szkolenia, które są spersonalizowane i dopasowane do potrzeb osoby w nich uczestniczącej. Jeżeli do tego dodamy fakt, że łączenie różnych metod, na przykład szkoleń indywidualnych z e-learningiem uważane jest za bardziej skuteczne od tradycyjnych metod, okaże się, że wszelkie starania i wysiłki, jakie wkładamy w naukę, nie pójdą na marne. Niektórzy szkoleniowcy korzystają z testów, które wypełnia uczestnik przed rozpoczęciem szkolenia. Dzięki nim może on dopasować metody nauki i sposób przekazywania wiedzy. Dodatkowo każdy posiada własne konto na platformie e-learningowej, może sprawdzać, jak mu idzie, jakie są jego postępy, co musi poprawić, a co idzie mu świetnie.

Nieograniczony dostęp do wiedzy

Dzięki temu, że mamy dostęp do platformy e-learningowej, na której często znajdują się testy, materiały wideo, filmy, zapisy konferencji itp., możemy uczyć się w każdej wolnej chwili. Wystarczy, że mamy czas i dostęp do internetu, by poszerzać zakres swojej wiedzy.

Oszczędność czasu

Skoro mamy dostęp do wiedzy w każdym miejscu, nie da się ukryć, że oszczędzamy dużo czasu. W wielu przypadkach nie musimy nigdzie dojeżdżać, a jeśli coś jest dla nas łatwiejsze, nie musimy czekać, aż cała grupa to zrozumie. Poza tym przy zastosowaniu metody blended learning na platformach znajdują się również często także podsumowania danego bloku wiedzy. Znajdują się tam wszystkie niezbędne informacje. Nie musimy wertować książek czy internetu w poszukiwaniu interesujących nas informacji.

Wymiana wiedzy

Dzięki temu, że korzystamy z e-learningu, platformy udostępniają również fora internetowe, na których wszyscy uczestnicy mogą dzielić się tym, czego już się nauczyli. Właściwie doświadczenie można wymieniać z ludźmi z całego świata, co jest z całą pewnością bardzo rozwijające.

Widoczność postępów

Platformy e-learningowe mają jeszcze jedną zaletę, o której zdecydowanie nie można zapomnieć. Dzięki temu, że mamy dostęp do wiedzy w każdej chwili, widzimy również jakie robimy postępy. Dodatkowo mamy również kontakt z naszymi trenerami, którzy komentują to, co robimy, nie zostawiają nas samych. Jasno widzimy, czego musimy się jeszcze nauczyć i ile pracy przed nami

Wady metody blended learning

Choć metoda blended learning uważana jest za najefektywniejszą, nie jest wolna od wad.

Mały kontakt z innymi ludźmi

Choć możemy rozmawiać z ludźmi z całego świata i wymieniać się doświadczeniami, tak naprawdę większość etapów przechodzimy samotnie, nie mamy kontaktu z “żywym” człowiekiem, nierzadko nie decydujemy się na kontakt z innymi uczestnikami.

Nieintuicyjna platforma

Nie każda platforma jest intuicyjna, nie w każdej łatwo i szybko zrobimy to, co chcemy. Jeśli coś nie idzie po naszej myśli, możemy być sfrustrowani, przez co nie skupiamy się na nauce, stresujemy się i szkolenie metodą blended learning okazuje się nie aż tak skuteczne, jak tego oczekiwaliśmy.

Niedostosowanie do potrzeb

Niestety zdarzyć się może też, że przed rozpoczęciem szkolenia nie są przeprowadzane żadne testy, metody nauczania są narzucane z góry, przez co tak naprawdę nauka nie jest tak efektywna, nie czujemy się zmotywowani.