Poradnik Pracownika

Dni wolne od pracy w 2015 roku

W przyszłym roku przepracujemy ponad 250 dni, a wymiar czasu pracy będzie o 16 godzin dłuższy niż w bieżącym roku. Poniżej prezentujemy oficjalne dni wolne od pracy w 2015 roku.

Wymiar czasu pracy w 2015 roku

Wymiar czasu pracy określa się na podstawie zapisów kodeku pracy z 26 czerwca 1974 roku. Zgodnie z art. 129. wymiar czasu pracy oblicza się:

 

“(...) mnożąc 40 godzin przez liczbę tygodni przypadających w okresie rozliczeniowym, a następnie dodając do otrzymanej liczby godzin iloczyn 8 godzin i liczby dni pozostałych do końca okresu rozliczeniowego, przypadających od poniedziałku do piątku.”

 

Każde święto, występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w dniu innym niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin.  Za dni wolne uważa się niedziele i święta określone w przepisach o dniach wolnych od pracy. Kwestię tę reguluje ustawa o dniach wolnych od pracy z 18 stycznia 1951 roku (i jej późniejsze zmiany). W 2015 roku wypadnie 13 dni wolnych od pracy.  Cztery z nich przypadną w niedziele, a dwa w sobotę.

Wykaz dni wolnych od pracy   

W 2015 roku wypadnie 13 dni ustawowo wolnych od pracy, niemal połowa z nich przypadnie w weekendy. Sprawdź, kiedy będziesz mieć wolne:

  • 1. stycznia (Nowy Rok) - czwartek,
  • 6. stycznia (Trzech Króli) - wtorek,
  • 5. kwietnia (Wielkanoc)- niedziela,
  • 6. kwietnia ( Poniedziałek Wielkanocny) - poniedziałek,
  • 1. maja (Święto Pracy) - piątek,
  • 3. maja (Święto Konstytucji 3 Maja) - niedziela,
  • 24. maja (Zesłanie Ducha Świętego) - niedziela,
  • 4. czerwca (Boże Ciało)- czwartek,
  • 15. sierpnia (Wniebowzięcie NMP, Święto Wojska Polskiego)- sobota,
  • 1. listopada (Wszystkich Świętych) - niedziela,
  • 11. listopada (Święto Niepodległości) - środa,
  • 25. grudnia (Boże Narodzenie) - piątek,
  • 26. grudnia (Boże Narodzenie) - sobota.

Dni wolne od pracy przypadające w niedziele

W 2015 roku cztery święta przypadają w niedziele. Są to: Wielkanoc, Święto Konstytucji 3 Maja, Zielone Świątki oraz Wszystkich Świętych. Za święto przypadające w niedzielę nie przysługuje dodatkowy dzień wolny.

Dni wolne od pracy przypadające w soboty

Zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 2 października 2012 roku za święta przypadające w soboty przysługuje dodatkowy dzień wolny od pracy. W 2015 roku pracodawca będzie musiał wyznaczyć dwa dodatkowe dni wolne. Pracownikom będą przysługiwały ponadprogramowe dni wolne za święto Wniebowzięcia NMP (15. sierpnia) oraz za drugi dzień świąt Bożego Narodzenia (26. grudnia).

Długie weekendy, czyli jak przedłużyć sobie wolne?

Prawie połowa świąt w 2015 przypada w weekendy, dlatego trudno będzie sobie wydłużyć wolne. Pierwszy długi weekend możemy mieć już w pierwszym tygodniu stycznia, jeśli weźmiemy urlop na 2 i 5 stycznia. Uzyskamy tym samym sześć dni wolnego. Poniedziałek Wielkanocny przypada 6. kwietnia, dając tym samym 3 dni wolnego. Pierwszego maja wypada w piątek, dzięki czemu również odpocznie przez trzy  kolejne dni. Boże Ciało z kolei wypada w czwartek, jeśli weźmiemy urlop w piątek, uzyskamy długi weekend. Jeśli 12 i 13 listopada weźmiemy wolne, będziemy mogli liczyć aż na 5 dni odpoczynku.

Warto pamiętać, że w dni ustawowo wolne obowiązuje zakaz handlu w placówkach handlowych. W niektórych układach zbiorowych pracy (np. służba zdrowia, gastronomia) realizacja dni wolnych od pracy może różnić się się między sobą.