Staż zawodowy - jak wykorzystać go w stu procentach?
Doświadczenie to jeden z elementów, na który pracodawcy patrzą najczęściej przy zatrudnianiu nowego pracownika. Jak jednak je zdobyć, gdy studiujemy lub niedawno ukończyliśmy studia i nie mamy zbyt wiele praktycznej wiedzy? Idealnym rozwiązaniem są różnego rodzaju praktyki i staż zawodowy. Kilka miesięcy pracy i nauki zawodu w wybranej firmie może nauczyć nas o wiele więcej niż myślimy. Warto dobrze wykorzystać ten czas. Jak nie zmarnować go na niepotrzebne lub nawet szkodliwe dla dalszego rozwoju kariery czynności? Podpowiadamy w niniejszym artykule!
Zaprzyjaźnij się ze współpracownikami
Choć może to brzmieć ryzykownie, warto nawiązać przyjazne stosunki z pracownikami firmy. Nie warto ograniczać się jedynie do Cześć rzuconego w pośpiechu i Czy jest kawa?. Porozmawiaj z osobami, które spotykasz w kuchni czy kserze, zorientuj się, czy ktoś z firmy dojeżdża do pracy tym samym tramwajem, zagadnij kogoś przy obiedzie. Nawiązanie relacji sprawi, że zapamiętają cię jako miłego człowieka. A im bardziej będziesz lubiany, tym większa liczba osób będzie mogła (i chciała!) ci pomóc, jeśli zajdzie taka potrzeba.
Jeśli w trakcie twojego stażu będą organizowane wyjazdy czy imprezy integracyjne, na które będziesz zaproszony, nie odmawiaj. To w takich sytuacjach najlepiej poznaje się ludzi. Pozwoli to nie tylko na utrzymanie miłej atmosfery w trakcie pracy, lecz także na zdobycie informacji na temat tego, jak jesteś oceniany jako stażysta – informacje zwrotne mogą ci się bardzo przydać!
Pamiętaj też o uprzejmości w stosunku do przełożonych. Odnoś się do nich bez lizusostwa i nadmiernego bicia pokłonów, ale z szacunkiem i zachowaniem zasad savoi-vivre’u. To ludzie starsi i o większym doświadczeniu zawodowym niż twoje.
Zwracaj uwagę na szczegóły odbywając staż zawodowy
Ludzie często zwracają uwagę na drobne rzeczy, dlatego utrzymuj wokół siebie porządek i ład. Jako stażysta nie masz obowiązku sprzątać ani parzyć kawy, ale zachowanie podstawowych zasad higieny jest twoim obowiązkiem, nie wzbraniaj się zatem przed przetarciem biurka czy zmyciem po sobie naczyń.
Przyjmuj także polecenia nawet w niewielkim stopniu związane z pracą. Nie narzekaj i nie skarż się – każdy zaczynał od najbardziej podstawowych czynności. Odrobina pokory z pewnością pomoże w pracy, a pokazanie, że potrafisz szybko i dokładnie wykonać czynności, których się od ciebie wymaga, tylko ci pomoże.
Jeśli przełożeni pytają cię o pomysły, wykaż inicjatywę, ale pamiętaj – lepsze jest wrogiem dobrego. Czasami lepiej przedstawić jeden lub dwa dopracowane i realistyczne pomysły, niż zasypać pytających lawiną idei, których nie da wdrożyć albo są po prostu niepotrzebne.
Nie spóźniaj się! To bardzo ważne – nie tylko sprawia, że jesteś postrzegany jako solidny i zorganizowany, ale także pozwala ci być pod ręką, kiedy przełożony będzie chciał powierzyć komuś nowe zadanie. Także swoje obowiązki wykonuj w terminie – opóźnianie czyjejś pracy na pewno nie będzie mile widziane.
Szukaj zajęcia. Jeśli aktualnie nie masz zbyt wielu obowiązków, możesz poprosić o następne lub po prostu zapytać współpracowników, czy nie mają dla ciebie nowych zadań. Może trzeba im pomóc? Taka postawa z pewnością zaprocentuje i nastawi kolegów z pokoju przychylnie. Pamiętaj jednak, że jeśli zobowiązujesz się do wykonania jakichś czynności, powinieneś zrobić to starannie i dokładnie. Bądź pewien, że osoba, która ci je zleciła, sprawdzi dokładnie ich wykonanie i jeśli nie będzie wystarczająco dobre, wystawi ci odpowiednią opinię.
Zdecydowanie nie zostanie odebrane dobrze udawanie, że się jest zajętym. Tego typu zachowanie jest często spotykane i da się łatwo zweryfikować, a o stażyście świadczy jak najgorzej. Nie dość, że nie chce on pracować i korzystać z możliwości, jakie zaoferowała mu firma, to jeszcze kłamie.
Bądź profesjonalny… ale bez przesady
Przygotuj się dobrze na staż zawodowy. Odpowiednio wcześniej dowiedz się, czy będziesz potrzebował jakichś narzędzi – jeśli firma jest mała, może zaistnieć konieczność przyniesienia własnego laptopa. Nie zdarza się to zbyt często, ale jeśli będzie to miało miejsce, nie reaguj gniewnie – staż zawodowy może przynieść korzyści większe, niż ci się wydaje.
Warto też zwrócić uwagę na dress code w przedsiębiorstwie, w którym będziesz odbywać staż zawodowy. Dobrze jest dostosować się do panującego wzorca, ale przesadne kopiowanie strojów przełożonego może nie być mile widziane. Oczywiście, najlepiej jest się wzorować na współpracownikach, zrób to jednak dyskretnie i nieostentacyjnie.
Tak jak zostało wspomniane, angażuj się w pracę, wykazuj inicjatywę i zainteresowanie, nie przesadzaj jednak z oczekiwaniami. Nie żądaj pochwał i potwierdzeń wartości swojej pracy, nie nagabuj szefa o stałe miejsce pracy po kilku dniach stażu i nie krytykuj wszystkiego, co zastaniesz w przedsiębiorstwie. Stonowane zachowanie, zainteresowanie i takt sprawdzą się w takiej sytuacji zdecydowanie lepiej.
Z pewnością warto wykorzystać wszystkie możliwości, jakie daje nam firma przyjmująca nas na staż zawodowy – to może być naprawdę niepowtarzalna okazja, by zdobyć doświadczenie bezcenne na rynku pracy. Niekiedy stażystom po zakończonych praktykach proponuje się posadę – jeśli tylko podoba ci się branża, w jakiej działa przedsiębiorstwo, i zakres obowiązków, zdecydowanie warto powalczyć o taką nagrodę!
W przypadku jednak, kiedy ci na tym naprawdę zależy, musisz się postarać. Jeśli potraktujesz staż zawodowy tylko w kontekście kolejnego punktu CV, nie otrzymasz dobrych referencji. Pamiętaj, że mogą zostać sprawdzone w przyszłej pracy. Twoje starania na pewno nie pójdą na marne!