Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Co zrobić, gdy staż zawodowy okazuje się nietrafiony?

Zbieranie doświadczenia zawodowego jest bardzo ważne. Często w początkowych momentach naszej kariery decydujemy się na praktyki czy staże. Mamy świadomość, że nie jesteśmy pracownikiem w pełnym tego słowa znaczeniu, ale wiele się uczymy i wchodzimy powoli na rynek. Zdarzyć się jednak może, że staż zawodowy okazuje się nietrafiony. Co zrobić w takiej sytuacji? Co najczęściej sprawia, że przychodzi nam do głowy zrezygnowanie z niego? Czy to najlepsze rozwiązanie trudnej sytuacji? Przeczytaj w niniejszym artykule!

Dlaczego decydujemy się na staż zawodowy?

Nie da się ukryć, że staż zawodowy jest gorzej płatny od „normalnego” zatrudnienia. Co więcej, często jest po prostu darmowy. Dlaczego więc decydujemy się na staże i to nie tylko na początku naszej drogi zawodowej?

Przede wszystkim kiedy nie posiadamy doświadczenia zawodowego, znacznie prościej dostać się na staż – tam nikt nie wymaga od nas, że już na starcie będziemy wiedzieć, co i jak robić. Ten czas ma być poświęcony na naukę zawodu, dla początkujących także na zapoznanie się z kulturą firmy, samym etapem pracowania. 

Jednak nie tylko początkujący decydują się na staże. Taka forma pracy jest też przydatna dla osób, które przykładowo chcą zmienić branżę. Wtedy można powiedzieć, że zaczynają swoją drogę zawodową niemalże od początku i choć z pewnością łatwiej się im odnaleźć w firmach, taki sposób zdobywania doświadczenia jest odpowiedni również dla nich. 

I choć najczęściej próbujemy się dostać na staż do firmy, która naprawdę nas interesuje i w której chcemy pracować, możemy się rozczarować. Staż zawodowy okazuje się nietrafiony. Co wtedy zrobić? Jak interpretować sygnały?

Dlaczego staż zawodowy okazuje się nietrafiony?

Co sprawia, że dochodzimy do wniosku, że staż zawodowy okazuje się nietrafiony?  Jakie czynniki wpływają na nasze niezadowolenie?

Kiedy wybieramy się na staż, oczekujemy, że zdobędziemy podczas jego trwania potrzebne nam w dalszej pracy kompetencje, przygotujemy się do wykonywania danego zawodu, rozwiniemy nasze umiejętności. Niestety nie zawsze widzi to tak nasz pracodawca. Zdarza się bowiem, że otrzymujemy takie zadania, które zupełnie nie rozwijają nas w kierunku, jakiego oczekiwaliśmy i stajemy się kimś, kogo nazywa się potocznie „przynieś, podaj, pozamiataj”. Przygotowujemy więc salę przed konferencją, przynosimy dokumenty księgowej, biegamy między działami, przekazując informacje i choć teoretycznie ciągle coś robimy, tak naprawdę zupełnie nie ma to wpływu na zwiększenie naszych kompetencji.

Bywa także, że dostajemy zdecydowanie za mało zadań. Przełożony czy współpracownicy wiedzą, że dopiero się uczymy, więc boją się nam powierzać zadania, bo nie wiedzą, czy sobie z nimi poradzimy. Koniec końców większość dnia pracy spędzamy właściwie na niczym, co jest bardzo frustrujące, szczególnie kiedy zależy nam na rozwoju.

Może mieć miejsce także sytuacja odwrotna – współpracownicy i przełożeni zapominają, że dopiero się uczymy, nie wiemy jeszcze wszystkiego i wręcz zawalają nas pracą. Mamy mnóstwo zadań, z którymi nie zawsze sobie radzimy i dodatkowo dostajemy kolejne. W takich sytuacjach pojawia się stres, który sprawia, że coraz trudniej jest nam sobie poradzić z obowiązkami, co może coraz bardziej frustrować.

Współpracownicy czy przełożeni zdają się również czasami zapominać, że jesteśmy stażystami i dopiero się uczymy, dlatego powierzają nam zadania, które znacznie przewyższają nasze kompetencje.

Co zrobić, gdy staż zawodowy okazuje się nietrafiony?

Jak reagować na powyższe sytuacje? Czy jeśli staż zawodowy okazuje się nietrafiony, od razu powinniśmy z niego zrezygnować?

Zanim zdecydujemy się na taki krok, warto dobrze to przemyśleć. Wiele trudnych sytuacji można rozwiązać na przykład dzięki rozmowom z przełożonym. Pamiętajmy o tym, że mamy prawo do wyrażania swoich obaw i wątpliwości.

Jeśli uważasz, że twoje zadania są za mało ambitne, powiedz o tym przełożonemu. Rozpoczynasz staż po to, by się czegoś nauczyć, nie chodzi tylko o kilka miesięcy doświadczenia, które możesz wpisać w CV. Dlatego też to bardzo ważne, by dbać o swój rozwój i walczyć o niego, jeżeli jest taka potrzeba.

Kiedy dostajesz zbyt wiele obowiązków, nie bój się powiedzieć, że sobie nie radzisz. Nie udawaj, że wszystko jest w porządku, reaguj, jeśli tego nie zrobisz, skąd przełożeni mają wiedzieć, że narasta w tobie stres i frustracja?

Nie oszukuj, że coś umiesz, jeśli tak nie jest. Idziesz na staż po to, by zdobyć jak najwięcej wiedzy i umiejętności. Jeśli więc otrzymujesz zadania, które wykraczają poza twoje kompetencje, nie udawaj, że jest inaczej. Koniec końców i tak prawda wyjdzie na jaw.

Oczywiście, jeżeli rozmowy nic nie dają, a ty nadal robisz za mało czy za dużo i czujesz, że staż tak naprawdę nie pomaga ci w rozwoju, a tylko doprowadza do frustracji, możesz z niego zrezygnować. Zanim jednak podejmiesz tę decyzję, upewnij się, że naprawdę nic nie możesz zrobić. Rozmowy są kluczowe, aby obie strony mogły się dobrze zrozumieć.

Staż ma za zadanie nauczyć nas zawodu i podnieść nasze kompetencje. Owszem, dzięki niemu zyskujemy kilka miesięcy doświadczenia zawodowego, które możemy wpisać do CV, jednak jeśli były one zupełnie nieproduktywne, cały ten czas można uznać za zmarnowany. Starajmy się więc walczyć o swój rozwój, bo tylko wtedy nasza kariera zawodowa będzie mogła iść wyznaczonym torem.