Okres próbny jest Twoją szansą na sukces!
Odpowiadamy na ogłoszenie naszych marzeń, udaje nam się zostać zaproszonym na rekrutację, przechodzimy ją pomyślnie i podpisujemy umowę na okres próbny. Chcemy jak najlepiej wykorzystać ten czas – nie da się ukryć, że jest to nasze być albo nie być. Co więc zrobić, by sprawić, że po okresie próbnym przełożony będzie chciał przedłużyć z nami współpracę? Podpowiadamy w niniejszym artykule!
Okres próbny prawdę ci powie
Okres próbny może być dla nas świetnym czasem, w którym wiele się nauczymy, poznamy wspaniałych ludzi, nawiążemy kontakty, zdobędziemy doświadczenie. W takiej sytuacji nawet jeśli umowa nie zostanie przedłużona, nie będziemy uważać tego czasu za stracony.
Zdarzyć się jednak może także, że rozpoczniemy okres próbny w firmie naszych marzeń i okaże się, że to jest miejsce, z którego chcemy uciec. Pamiętajmy, że przedłużenie umowy nie jest obowiązkiem i jeśli czujemy się źle, powinniśmy zastanowić się nad rezygnacją. Jednak nawet w takiej sytuacji warto sprawić, żeby czas ten był jak najbardziej efektywny.
Jak wykorzystać okres próbny w firmie?
Jak więc wykorzystać ten czas, by wycisnąć z niego wszystko, co najlepsze i sprawić, że uda nam się zostać w danej firmie?
Korzystaj z faktu, że o wszystko możesz zapytać
Początkowy okres pracy to czas, w którym możesz zapytać właściwie o wszystko, rozwiać każdą wątpliwość i z pewnością warto z tego czasu korzystać. Zazwyczaj nowy pracownik ma przydzielonego mentora – osobę z dłuższym stażem, która nie tylko doskonale orientuje się w zagadnieniach branżowych, lecz także w kulturze organizacji.
Warto więc zadawać pytania, jednak z jednym zastrzeżeniem – muszą one być przemyślane. Zanim to zrobisz, sprawdź, czy znalezienie odpowiedzi na nie nie jest proste i tylko niepotrzebnie zajmiesz komuś czas. Jeśli jednak tylko coś stanie się dla ciebie niejasne, nie bój się o tym powiedzieć.
Notuj, przyglądaj się, ucz się od najlepszych
Dzięki współpracy z bardziej doświadczonymi pracownikami możesz przyglądać się na co dzień pracy ekspertów. Warto notować sobie kwestie, które cię interesują, sprawdzać, czy ich metody pracy sprawdzają się także u ciebie. Masz szansę uczyć się od najlepszych i naprawdę powinieneś to wykorzystać.
Pamiętaj jednak o ważnej kwestii – przyda się ona również w przypadku zadawania pytań – notuj, zapisuj odpowiedzi, nie zdawaj się na pamięć, bo ta potrafi być ulotna, a osoba zapytana 30 raz o to samo może się zdenerwować i uznać, że nie bierzesz swojej pracy na poważnie. Korzystaj ze swoich notatek – samo zapisanie to nie wszystko. Kiedy pojawia się problem, najpierw sprawdź, czy w notatkach nie masz już gotowej.
Przyłóż wagę do swojego wyglądu
Choć bardzo popularne jest powiedzenie: nie oceniaj książki po okładce – robimy to. Pierwsze wrażenie jest bardzo ważne, poza tym strój może sprawić, że zaczniemy kogoś postrzegać inaczej.
Kiedy wchodzisz do firmy i widzisz dwie osoby – jedną w dresie, inną w garniturze – do kogo się zwrócisz z pytaniem? Choć ubiór nie świadczy o kompetencjach, z pewnością może sprawić, że będziesz postrzegany inaczej, bardziej profesjonalnie.
Jeśli więc nawet w firmie nie funkcjonuje dress code, staraj się ubierać nieco bardziej elegancko.
Przekazuj swoje pomysły
Jeśli uważasz, że na okresie próbnym nie powinieneś wykazywać zbytniej inicjatywy, tylko słuchać innych pracowników, bardzo się mylisz. Warto pokazać przełożonym już od samego początku, że mamy dużo pomysłów i nie boimy się nimi dzielić.
Pracodawcy cenią sobie pracowników, którzy są kreatywni, wychodzą poza schematy i listę swoich obowiązków.
Postaw na integrację
Jeśli zespół proponuje ci wspólne wyjście – nie wahaj się. Daj się poznać! Dzięki integracji z zespołem, lepiej ich poznasz, łatwiej ci będzie dopasować się do grupy. To, że teoretycznie czas twojej pracy może się niedługo skończyć, nie oznacza, że musisz unikać pracowników i być z boku – wręcz przeciwnie.
Zazwyczaj firma stanowi zgrany zespół, jeśli ktoś znacznie odstaje, wpływa to na całą grupę i nie do końca jest brane za zaletę – nawet jeśli kompetencje są wysokie.
Zwiększaj kompetencje
Nie stój w miejscu, zdobywaj nowe kompetencje, rozwijaj się, staraj się zwiększyć te umiejętności, które już posiadasz. Pokaż, że choć dużo przed tobą, nie jest dla ciebie problemem ciągła nauka.
Pracuj!
Przede wszystkim nie zapominaj o tym, że okres próbny nie zobowiązuje cię do mniej wytężonej pracy – wręcz przeciwnie, warto pokazać, że mimo teoretycznie niepewnej sytuacji, dajemy z siebie wszystko i staramy się być jak najlepszymi pracownikami.
Pamiętajmy również o tym, że fakt przedłużenia okresu próbnego oznacza, iż stajemy się chronieni – musimy nadal pracować równie intensywnie, pokazywać się z jak najlepszej strony, rozwijać. Tylko wtedy nasza praca będzie prawdziwą drogą do sukcesu.