Poradnik Pracownika

Jak zwiększyć swoją produktywność w nowym roku?

Koniec poprzedniego i początek nowego roku to często dla wielu z nas czas, kiedy podsumowujemy to, co udało nam się zrobić i planujemy cele na kolejne miesiące. Postanowienia noworoczne przez wielu są uważane za zupełnie bezsensowne – staramy się tylko przez jakiś czas, później i tak o tym zapominamy. Jednak może się zdarzyć, że ten „jakiś czas” sprawi, że wykształcimy nawyk i rzeczywiście uda nam się zmienić to, co nam nie do końca pasuje. Takie założenia często kojarzą nam się z życiem prywatnym – chcemy rzucić palenie, lepiej się odżywiać itd. Jednak pracownicze postanowienia noworoczne również są bardzo ważne. Jak zwiększyć swoją produktywność w nowym roku? Co robić, by pracować efektywniej? Podpowiadamy w niniejszym artykule!

Jak zwiększyć swoją produktywność w nowym roku?

Podsumowując rok, warto zastanowić się nad tym, jak wyglądała nasza produktywność. Być może zbyt rozwlekaliśmy zadania, które nie wymagały aż takiej ilości czasu, było nam trudno się do czegoś zabrać, walczyliśmy z prokrastynacją. Jeśli tak było, nic dziwnego w tym, że zastanawiamy się, jak zwiększyć swoją produktywność w nowym roku. Nie jest to niemożliwe! Wystarczy poświęcić temu zagadnieniu nieco więcej czasu i wykształcić pewne nawyki. Co warto robić?

Wyznacz cel i drogę do niego

Najważniejszy w produktywności jest cel. Musimy wiedzieć, dlaczego wykonujemy dane czynności, co nami kieruje. Wtedy pozbędziemy się wrażenia, że nasze działania są całkowicie bez sensu. Pamiętajmy jednak, aby przy wyznaczeniu celu postępować racjonalnie. Najlepiej wykorzystać metodę SMART, to znaczy powinien on być konkretny, mierzalny, osiągalny, realny i określony w czasie. 

Jeśli wyznaczymy już cel, nie warto na tym kończyć swojego planowania. Następnie należy wyznaczyć do niego konkretną drogę, to znaczy opisać, co musimy zrobić, żeby go osiągnąć.

Naucz się efektywnego planowania

Jeśli zastanawiamy się, jak zwiększyć swoją produktywność, musimy wziąć pod uwagę także naukę skutecznego planowania. Zdarza się, że się przed tym wzbraniamy, zaczynamy tworzyć listy, ale ciągle o tym zapominamy itd. Jednak trudno być naprawdę produktywnym bez odpowiedniego rozplanowania swojej pracy.

Musimy nauczyć się wyznaczania priorytetów. Jeśli już zapiszemy, co musimy zrobić danego dnia, oznaczmy, które z tych zadań są najważniejsze. Postarajmy się od nich zaczynać nasze obowiązki, jesteśmy wtedy najbardziej skupieni, mamy najwięcej siły, w związku z tym z pewnością warto próbować najtrudniejsze i najistotniejsze robić na początku.

Dodatkowo szukajmy swojego sposobu planowania. Próbujmy wyznaczać cele na kolejny dzień wieczorem lub rano przed przystąpieniem do obowiązków. Planujmy krótko- i długoterminowo. Sprawdźmy, co jest dla nas najwygodniejsze, najlepsze, co się sprawdza.

Porzuć wielozadaniowość

Naszym problemem w osiągnięciu odpowiedniego poziomu produktywności jest nierzadko wielozadaniowość. Skupianie się na kilku zadaniach jednocześnie, może zupełnie rozstrajać naszą koncentrację. Teoretycznie chcemy zrobić więcej, ale w rezultacie robimy mniej. Dlatego też warto spróbować zajmować się jednym zadaniem jednocześnie. Dzięki temu skupimy się na nim w 100%.

Wstawaj wcześniej

Chcesz robić więcej w ciągu dnia, ale wydaje ci się, że doba jest za krótka? Zadajesz sobie pytanie, jak zwiększyć swoją produktywność? Spróbuj wcześniej wstawać! Zrób to stopniowo, najpierw 15 minut, następnie 30, może w rezultacie zaczniesz wstawać tak wcześnie, że jeszcze przed pracą zdążysz się zrelaksować, odprężyć, zjeść porządne śniadanie, wypić kawę w spokoju. Dodatkowo możesz zrobić także coś, na co trudniej znaleźć ci siły i czas już po pracy – poczytać, pouczyć się, poćwiczyć.

Wyćwicz nawyki

Warto również wyćwiczyć nawyki pomocne w byciu produktywniejszym. Co może pomóc? Na przykład picie odpowiedniej ilości wody (to naprawdę ważne dla prawidłowej pracy całego organizmu!). Warto również codziennie sprzątać biurko po pracy, aby kolejnego dnia zaczynać wykonywanie zadań w przyjaznych warunkach. Dla niektórych bałagan to duży problem i nie mogą się wtedy skupić. Możemy również puszczać konkretny rodzaj muzyki przy wykonywaniu pracy, aby po jakimś czasie mózg przyzwyczaił się, że kiedy słyszy te dźwięki, będzie musiał skupić się na zadaniu.

Aby wypracować nawyk, musimy powtarzać czynność codziennie przez minimum 30 dni. Wówczas „wejdzie nam w krew” i jego wykonywanie stanie się dla nas zupełnie proste.

Zrób sobie digital detox

Jeśli zastanawiamy się, jak zwiększyć swoją produktywność, pamiętajmy aby od czasu do czasu oderwać się od wirtualnego świata i pozwolić sobie naprawdę odpocząć. Nie myśleć o tym, że coś przegapimy, że musimy znać wszystkie statusy znajomych, nowe zdjęcia, ploteczki czy aktualności. Dociera do nas zbyt wiele bodźców i często nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak bardzo one nas męczą, dopóki się od nich nie odetniemy. Nie musimy być poza siecią cały dzień, ale choćby dwie godziny dziennie tylko dla siebie mogą być zbawienne dla nas i naszej produktywności.

Ogranicz przeszkadzacze

Naszej produktywności szkodzą wszelkiego rodzaju przeszkadzacze. Co nimi jest? Na przykład włączone powiadomienia w telefonie, ze wszystkich możliwych aplikacji. Wydawać się może, że musimy wszystko wiedzieć na już, jednak tak naprawdę nic się nie stanie, jeśli przeczytamy ważne tweety kilka godzin później. Kiedy skupiamy się na pracy, największą przeszkodą jest właśnie coś, co może nas rozproszyć, czyli np. dźwięk nowego powiadomienia. Jeżeli wydaje nam się, że zawsze musimy trzymać rękę na pulsie, spróbujmy na przykład wyłączyć powiadomienia z kilku najczęściej używanych aplikacji choć na kilka godzin i przekonać się, czy naprawdę ominęło nas coś ważnego – najpewniej tak nie będzie.

Pamiętaj o nagrodach

Kiedy coś ci się uda – nagradzaj się. To twój sukces i warto go świętować. Nie muszą być to jakieś wielkie prezenty. Wszystko zależy od ciebie. Pyszna kawa za dobry, produktywny poranek też wydaje się całkiem w porządku, prawda?

Wielu z nas zastanawia się, jak zwiększyć swoją produktywność i czy jest to w ogóle możliwe. Jak najbardziej, wystarczy tylko nieco silnej woli i dążenia do celu. Nowy rok to dobry czas na zmiany, być może tobie także się uda!