Poradnik Pracownika

Bezrobocie – w jaki sposób je dobrze wykorzystać?

Efektywne bezrobocie dla części z nas wciąż brzmi jak oksymoron. Wydaje nam się, że osoby, które nie pracują, są leniwe, nie potrafią poradzić sobie z życiem, są nieporadne. Nic w tym dziwnego, żyjemy w czasach, w których praca niejako nas określa, dla wielu z nas jest to wielka wartość. Jeśli więc ktoś decyduje się nie pracować przez jakiś czas lub jego poszukiwania pracy się przedłużają, nie chce się do tego często przyznać. Uważa, że to coś, czym nie powinno się chwalić, coś wstydliwego. Jednak warto wiedzieć, że bezrobocie może być wykorzystane produktywnie! Jak to zrobić? O czym pamiętać w tym czasie? Podpowiadamy w niniejszym artykule!

Bezrobocie to nie koniec świata

Pracodawca kończy z nami umowę, odchodzimy z firmy, chcemy zmienić branżę, odpocząć – powodów, dla których decydujemy się na bezrobocie, jest wiele. Zdarza się, że poszukiwania pracy się przeciągają, nie możemy znaleźć interesującej nas oferty. Wydaje nam się, że coś z nami nie tak, że marnujemy czas.

Warto pozbyć się takiego przeświadczenia. Bezrobocie to nie koniec świata, przeciwnie – może być niezwykle efektywne i pozytywne dla pracownika. Owszem, kiedy to nie my sami o nim decydujemy, może być nam z tym faktem niełatwo, tak czy inaczej jednak warto pomyśleć, w jaki produktywny sposób spędzić ten czas.

Pomyślmy o tym z innej strony: w końcu mamy wolne! Często jesteśmy przepracowani, nie możemy się zrelaksować, weekendy są za krótkie, brakuje nam chwili na oddech. Zaniedbujemy znajomych, rodzinę, pracujemy po godzinach. Bezrobocie warto więc wykorzystać do cna, ponieważ tak długi „urlop” może nam się już szybko nie przytrafić. 

Dziura w CV

Jeśli nasze bezrobocie się przedłuży, musimy brać pod uwagę, że przy najbliższej rekrutacji bardzo prawdopodobne jest to, że padnie pytanie o dziurę w CV. Jeśli bezrobocie spędzimy efektywnie, nie będziemy mieli problemu z wytłumaczeniem rekruterowi, dlaczego trwało to nieco dłużej.

Taka przerwa między zatrudnieniami nie jest straszna, a osoba przeprowadzająca rekrutację najpewniej zrozumie, dlaczego się na nią zdecydowaliśmy… Oczywiście jeżeli było to nasza decyzja.

Przygotowanie do bezrobocia

Niektórzy z nas decydują się świadomie na dłuższe bezrobocie. Mamy bowiem pewne sprawy do załatwienia, kompetencje do uzyskania i wiemy, że potrzebujemy więcej czasu. Pamiętajmy jednak, że zanim zacznie się wolne, musimy się przygotować.

Efektywne bezrobocie to nie tylko rozwijanie siebie, lecz także czas bez wypłaty. Musimy więc mieć jakieś zaplecze finansowe i plan, aby nie zaskoczył nas kompletny brak środków. Warto także zaplanować, w którym momencie rozpoczniemy znowu poszukiwanie pracy i uczestniczenie w rekrutacjach.

Bezrefleksyjne podejście do pracy może sprawić, że mimo dobrych chęci cała sprawa skończy się tak, że będziemy musieli natychmiast znaleźć pierwsze lepsze zatrudnienie, co po pierwsze – może nie być łatwe, a po drugie – satysfakcjonujące.  

Jak wykorzystać bezrobocie?

Jak możemy wykorzystać bezrobocie? Co zrobić, by ten czas był efektywny? Podpowiadamy, co możesz robić między zatrudnieniami.

Zadbaj o swoje zdrowie

Kiedy wiele godzin spędzamy w pracy, a wolne mamy tylko weekendy, często nie mamy czasu na chodzenie po lekarzach i sprawdzanie swojego zdrowia. Wolne to doskonały czas na badania, wizyty u specjalistów itd. Możemy umówić się o każdej porze, każdego dnia, nic nas nie ogranicza. Kiedy wiemy, że szykuje się nam dłuższe wolne, zastanówmy się, do kogo musimy się udać i umówmy spotkania.

Zadbaj o relacje z innymi

Spotkać się ze znajomymi czy poświęcić odpowiednio dużo czasu rodzinie – to również bywa trudne zadanie, kiedy pracujemy. Zgranie grafików to nie lada wyczyn, a dodatkowo po pracy często jesteśmy zmęczeni i nie mamy ochoty na spotkania. Bezrobocie to doskonały czas na nadrabianie towarzyskich zaległości i spędzanie czasu z najbliższymi.

Zrelaksuj się i odpocznij

Kiedy mamy dużo pracy, trudno znaleźć czas na regenerację i odpoczynek. Zanim rozpoczniemy naukę i wszystkie inne aktywności zaplanowane na czas bezrobocia, po prostu odpocznijmy. Pozwólmy sobie na chwilę luzu. Taki relaks sprawi, że poczujemy się lepiej.

Pójdź na kurs

Niektórzy specjalnie planują dłuższy okres bezrobocia, ponieważ chcą intensywnie uczestniczyć w kursach. Szczególnie jeśli chcą powiększyć swoje kompetencje lub zmienić branżę. Warto poświęcić ten wolny czas na kurs, uzyskanie potrzebnego certyfikatu itp.

Naucz się czegoś nowego

Bezrobocie to także czas, w którym możemy nauczyć się czegoś nowego. Niekoniecznie czegoś, co będzie nam potrzebne do pracy. Możemy rozwinąć nowe hobby, zrobić coś niecodziennego dla nas.

Naucz się języka obcego

Bezrobocie to także doskonały czas do podszkolenia języka obcego. W ciągu dnia warto znaleźć czas na naukę, czytać w danym języku, oglądać w nim filmy czy seriale. Z pewnością wielu z nas ciągle odkłada to na później, więc jak nie teraz, to kiedy?

Bezrobocie można wykorzystać aktywnie i efektywnie. Dzięki temu nie będziemy mieli poczucia zmarnowanego czasu, odpoczniemy i poczujemy prawdziwą satysfakcję. To idealna motywacja do podjęcia się nowego zajęcia.