Poradnik Pracownika

Emigracja do Kanady – czy to zawsze dobry pomysł?

Dla wielu ludzi z całego świata Kanada stanowi prawdziwy wzór do naśladowania – jest tam bezpiecznie, spokojnie, ludzie są przyjaźni, a dodatkowo to kraj zamożny i uważany za jeden z piękniejszych. To wszystko sprawia, że emigracja do Kanady wydaje się najlepszym pomysłem. Któż bowiem nie chciałby mieszkać w państwie idealnym, wolnym od konfliktów, w którym nie potrzeba wiele, by godnie żyć? Czy naprawdę tak jest, a Kanada to kraj marzenie? Sprawdzimy w niniejszym artykule.

Każdą myśl o emigracji należy dobrze przemyśleć

Warto zacząć od tego, że jeśli po głowie chodzi nam emigracja do Kanady, musimy taką decyzję dokładnie przemyśleć. Należy dokładnie się do takiej sytuacji przygotować, sprawdzić, gdzie chcielibyśmy żyć, jak wygląda tam rynek pracy, czy jest w nim dla nas miejsce. Jednak to nie wszystko. Nie da się ukryć, że Kanada nie leży tuż za polską granicą. W związku z tym przede wszystkim musimy się zastanowić, czy podróż za ocean w poszukiwaniu lepszego życia jest dla nas najlepszym rozwiązaniem. Czy rozłąka z rodziną i bliskimi czy po prostu krajem, w którym się urodziliśmy i mieszkaliśmy do tej pory, nie będzie dla nas zbyt bolesna? Czy poradzimy sobie? Oczywiście, nierzadko wyjeżdżamy z najbliższymi, jednak zostawiamy za sobą innych członków rodziny i całe dotychczasowe życie, by zamieszkać wiele kilometrów stąd. Nawet jeśli jest to kraj mlekiem i miodem płynący, nie zawsze wyjazd będzie najlepszym rozwiązaniem.

Nie da się jednak ukryć, że emigracja do Kanady wydaje się kusząca, ponieważ kraj ten przedstawiany jest jako niemalże raj na ziemi. Dlaczego tak jest? Co sprawia, że ludzi z każdego zakątku świata ciągnie to Ameryki Północnej?

Emigracja do Kanady – kraju marzeń?

Kanada uważana jest za jeden z najprzyjaźniejszych krajów na świecie. Nic więc w tym dziwnego, że emigracja do Kanady staje się coraz bardzie atrakcyjnym pomysłem, zwłaszcza dla osób, chcących zacząć nowe, lepsze życie. Dlaczego ma tak dobrą reputację? Co o tym świadczy?

Przede wszystkim Kanada uważana jest za kraj bardzo bezpieczny. Nie dzieje się tak tylko dlatego, że jest dobrze pilnowane przez funkcjonariuszy – po prostu niewiele osób posuwa się do karalnych czynów. Być może bierze się to z tego, że mieszkańcy Kanady dobrze zarabiają – na tyle, że nawet ktoś, kto nie wykonuje dobrze płatnej pracy, jest w stanie spokojnie się utrzymać, nie myśli więc np. o napadach rabunkowych, nie rodzi się zawiść między ludźmi, która niestety często jest budowana właśnie ze względów finansowych. To sprawia, że wszyscy są dla siebie bardziej życzliwi – nie tylko sąsiedzi czy współpracownicy, lecz także przypadkowo spotykani ludzie, a nawet pracownicy urzędów, z czym w naszym kraju bywa jednak różnie.

Niektórym wątpliwości przynosi fakt, że Kanada jest bardzo wielokulturowa – w końcu kraj jest bardzo otwarty. Jednak polityka ta jest tak dobrze prowadzona, że w przeciwieństwie do innych państw, w których mieszają się różne kultury, tutaj nie wybuchają z tego powodu konflikty. Osoby, które napływają do Kanady są bardzo dobrze traktowane, uzyskać mogą pomoc od państwa – nie tylko materialną, lecz także wszelkie porady  merytoryczne.

Warto również wspomnieć o tym, że Kanada jest krajem zamożnym – średnie zarobki są wysokie, większość obywateli jest czynna zawodowo, gospodarka ma się bardzo dobrze. To wszystko sprawia, że nastawienie ludzi do innych i do państwa jest zupełnie inne, nie tworzą się złe nastroje, mieszkańcy Kanady są spokojni o siebie i swoją przyszłość.

Kanada ma również bardzo rozwinięte rolnictwo, wydobywa złoto, uran, ołów czy aluminium i handluje nim, dodatkowo to jedno z pięciu państw, które ma największe zasoby gazu i ropy. To między innymi z tego powodu kraj ma się tak dobrze.

Mieszkańcy Kanady mają również nieutrudniony dostęp do służby zdrowia czy edukacji. Ta druga znajduje się tam na bardzo wysokim poziomie. Choć podatki są wysokie, to obywatele wiedzą, za co płacą i zupełnie nie sprawia im to żadnego problemu – jest bowiem oczywiste, że dzięki temu będą mieli na przykład dostęp do opieki medycznej i nie muszą korzystać z prywatnych wizyt i dodatkowo za nie płacić, co sprawia, że emigracja do Kanady wydaje się być jeszcze bardziej atrakcyjna.

Dlatego Kanada uznawana jest za kraj bardzo przyjazny. Jeśli odpowiednio wcześniej przygotuje się wszelkie konieczne dokumenty, to tak naprawdę o stały pobyt można starać się już w ciągu pierwszych 6 miesięcy pobytu w tym miejscu.

Nie da się więc ukryć, że wydawać się może, iż jeśli po głowie chodzi nam emigracja do Kanady, może być to naprawdę dobry pomysł. Warto jednak nie robić tego w ciemno i zdobyć wszelkie możliwe informacje na ten temat.