Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

IKIGAI zapewnia szczęście i długie życie, w czym tkwi sekret?

IKIGAI to zbiór zasad, których przestrzeganie zapewniło Japończykom szczęśliwe i długie życie. Warto poznać ich sekrety, aby osiągnąć satysfakcję nie tylko w życiu prywatnym, lecz także zawodowym. Przyjmuje się, że IKIGAI to sposób osiągania szczęścia z bycia wiecznie zajętym. Czy to się może udać? Jak wygląda sztuka szczęścia? Podpowiadamy w niniejszym artykule!

IKIGAI – filozofia szczęścia

IKIGAI to filozofia szczęścia. Powstała na wyspie Okinawa – to tam znajduje się największy odsetek aktywnych ludzi powyżej 100. roku życia! Warto więc przypatrzyć się tajemnicom ich długowieczności i przenieść je do codziennego życia. Wiele z nich okazuje się bowiem uniwersalnych!

Życie zawodowe a IKIGAI

Dlaczego kierowanie się zasadami IKIGAI może wpłynąć pozytywnie także na nasze życie zawodowe? To proste – szczęśliwy, zdrowy i aktywny człowiek będzie znacznie lepiej pracował, a wykonywanie codziennych zadań będzie mu przynosiło znacznie więcej satysfakcji. Filozofia ta może wpłynąć na każdy aspekt naszego życia. Poza tym niektóre zasady są ściśle związane z karierą zawodową. IKIGAI oznacza osiąganie szczęścia przez bycie ciągle zajętym, jednak nie przemęczonym, wypalonym. Może nam pomóc odzyskać równowagę.

Zasady IKIGAI, które mogą pomóc w osiągnięciu szczęścia

Skoro już wiemy, na czym polega IKIGAI, warto poznać zasady, które mieszkańcom wyspy Okinawa pozwalają na długowieczne, szczęśliwe życie. Co robią, by osiągnąć taki stan? Jak wygląda ich codzienność? Co możemy przenieść do naszego codziennego życia? Podpowiadamy!

Nie śpiesz się

Żyj powoli. Kiedy za czymś gonisz i sam właściwie nie wiesz za czym, niepotrzebnie się stresujesz i frustrujesz. Nic ci nie ucieknie, celebruj chwilę, ciesz się nią, w końcu nigdy się ona nie powtórzy.

W pośpiechu łatwo coś pominąć, wykonać niedokładnie, nie zauważyć ważnego aspektu. Kiedy zwolnimy, łatwiej nam to dostrzec, zastanowić się nad tym, co robimy, nie działać automatycznie. Brak pośpiechu w pracy może być zbawienny dla naszej produktywności i jakości wykonywanych przez nas zadań.

W życiu prywatnym z kolei brak pośpiechu pozwala nam się wyciszyć, pomyśleć o sobie, odpocząć. Wypita w spokoju filiżanka kawy czy herbaty rano z pewnością o wiele lepiej nastawi nas na cały dzień niż w pośpiechu złapana bułka, którą zjemy już w samochodzie.

Czerp radość z każdego dnia

To, jak będzie wyglądał nasz dzień, w dużej mierze zależy od naszego nastawienia. Jeśli wmówimy sobie, że wszystko jest beznadziejne, szare i nie mamy na nic ochoty, tak właśnie będzie. Ściągniemy wtedy na siebie wszystko, co nie sprawi nam radości, bo tylko na to będziemy zwracać uwagę.

Dlatego każdego dnia warto nastawić się pozytywnie. Nawet jeśli źle nam się spało, nie czujemy się najlepiej, dajmy sobie szansę. Im więcej się martwimy, tym szybciej się starzejemy. Warto wchodzić w każdy dzień z uśmiechem, który wpłynie pozytywnie nie tylko na nas, lecz także na nasze otoczenie.

Emerytura? Nie, dziękuję

Jak już wspominaliśmy, IKIGAI to sztuka czerpania szczęścia z bycia ciągle zajętym. Dla niektórych doskonałym sposobem na zachowanie młodości i energii jest nieprzechodzenie na emeryturę.

Owszem, wielu ludzi czeka na moment, w którym w końcu będą mogli odpocząć od swoich obowiązków, jednak nie da się ukryć, że wiele osób na emeryturze po prostu gaśnie, czują się niepotrzebni, nie wiedzą, co mają ze sobą zrobić. Jeśli więc tak jest również z tobą, zacznij pracować. Nic nie stoi na przeszkodzie, by być aktywnym zawodowo do momentu, w którym mamy na to siły i ochotę.

Bądź aktywny!

Niezmiernie ważna jest również aktywność fizyczna. Nie chodzi o to, by wylewać siódme poty na siłowni, lecz o to, by konsekwentnie i regularnie uprawiać jakiś sport.

Im więcej siedzimy, tym gorzej trawimy, czujemy się nie najlepiej, wszystko może się odbić na naszym zdrowiu. Regularna aktywność poprawia nie tylko samopoczucie fizyczne, lecz także psychiczne.

Doceniaj swoich przyjaciół

Dla Japończyków bardzo ważne jest pielęgnowanie przyjaźni. Spędzanie z nimi czasu daje nam wszystkim dużo szczęścia, co jest jednoznaczne z poprawieniem kondycji swojego życia.

Często zdarza się, że nie znajdujemy czasu dla najbliższych. Ciągle nam coś wypada, nie mamy wolnej chwili, wolimy odpocząć w samotności. Jednak ludzie, którym możemy zaufać i z którymi dobrze się czujemy, są prawdziwym skarbem, warto więc o niego szczególnie dbać.

Nie przejadaj się

Na nasze szczęście i zdrowie wpływa też oczywiście sposób odżywiania. Przede wszystkim według IKIGAI  nie powinniśmy się przejadać, a nasz żołądek powinien być zapełniony w maksymalnie 80%.

Dodatkowo długowieczni Japończycy jedzą dużo warzyw i owoców, rezygnują niemal całkowicie z cukru i stosują produkty o działaniu przeciwutleniających. Zwracają dużą uwagę na to, co i jak jedzą, starają się, by produkty były pełnowartościowe.

Nie popadaj w rutynę

Rutyna może sprawić, że nasze reakcje będą wolniejsze. Robimy coś bezrefleksyjnie i w ogóle nie musimy się na tym skupiać, a nasz mózg się tym samym osłabia, ponieważ go nie ćwiczymy. Dlatego też warto co jakiś czas zrobić coś zupełnie dla nas nowego – nauczyć się czegoś, pójść w nieznane miejsce, zdobyć nieznane dotąd informacje.

Wysypiaj się

Istotny jest również sen. Człowiek wyspany to człowiek szczęśliwy, w dodatku odpowiednia ilość snu sprawia, że mamy silniejszy układ odpornościowy, zmniejsza również ryzyko zachorowania na raka.

Według IKIGAI powinniśmy spać od 9 do 10 godzin dziennie. Przed snem nie pobudzajmy naszego organizmu na przykład oglądaniem telewizji czy spoglądaniem w telefon. Na 10 godzin przed snem nie powinniśmy już spożywać kawy, a ostatni posiłek powinniśmy spożyć 3 godziny przed położeniem się do łóżka.

Przedstawione sekrety długowieczności Japończyków z Okinawy nie wydają się niemożliwe do codziennego stosowania. Warto spróbować wprowadzić do swojego życia chociaż część z nich i sprawdzić na własnej skórze, czy poprawia to nasz komfort, zdrowie i szczęście!