Poradnik Pracownika

Staż po studiach – czy warto się na niego zdecydować?

Studenci przez wiele lat zdobywają swoje wykształcenie. Gdy w końcu ukończą edukację, mają poczucie, że teraz rynek pracy stoi przed nimi otworem. Niestety może się okazać, że wykształcenie, choć ważne dla wielu pracodawców, nie jest zawsze ich głównym wymaganiem. Liczy się bowiem dla nich najczęściej doświadczenie zawodowe. Jeśli więc wcześniej go nie zdobywaliśmy, otrzymanie pierwszej pracy w zawodzie może być nieco trudniejsze niż zakładaliśmy. W związku z tym warto rozważyć staż po studiach, który w takiej sytuacji może pomóc nam w dalszej karierze. Co może nam dać? 

Zdobywanie doświadczenia w czasie studiów

Zazwyczaj na studiach należy odbyć co najmniej jedną praktykę zawodową. Teoretycznie jest to przygotowanie do zawodu i z pewnością warto zawrzeć ten czas w naszym CV, jednak tak naprawdę jednorazowe obowiązkowe praktyki mogą nie wystarczyć. Jeśli więc w trakcie nauki nie podejmujemy pracy zarobkowej i możemy liczyć na pomoc rodziców czy stypendium, warto już wtedy pomyśleć o stażach i praktykach. 

Niestety nie zawsze jest to możliwe – nawał obowiązków związanych z nauką, dojazdy, praca zarobkowa. Dlatego też zdobywanie doświadczenia w branży zostawiamy sobie na czas, kiedy skończymy już studia i będziemy mieli więcej czasu.

Nie ma rzecz jasna jedynej słusznej drogi i wcale nie jest tak, że tylko ten, kto już na studiach czy nawet przed nimi zacznie zbierać doświadczenie, znacznie lepiej poradzi sobie na rynku pracy. Wszystko zależy od naszej motywacji, zdobytych umiejętności i wiedzy. 

Jeśli jednak zaczynamy poszukiwania pracy i okazuje się to trudniejsze niż nam się wydawało, warto rozważyć staż po studiach. Dlaczego? Podpowiadamy!

Czy warto iść na staż po studiach?

Z pewnością staż po studiach ma wiele zalet i może znacznie pomóc w zdobyciu doświadczenia oraz koniecznych umiejętności. Warto podkreślić, że nie musi być on darmowy, można bowiem skorzystać ze stażu z urzędu czy też unijnego. Jednak tak jak w przypadku praktyk, może się okazać, że przez czas bycia stażystą nie będziemy otrzymywać wynagrodzenia – z całą pewnością warto wziąć to pod uwagę w planowaniu poszukiwań.

Dlaczego jednak mimo wszystko warto rozważyć staż po studiach?

Praca w firmie marzeń

Wiesz, w jakiej firmie chcesz pracować, ale nie masz szans, by zatrudniono cię w niej bez doświadczenia zawodowego? Spróbuj zawalczyć o staż. Znacznie prościej otrzymać taką formę zatrudnienia, dlatego też firmy bardzo chętnie przyjmują stażystów. Może się więc okazać, że jest to jedna z niewielu szans, by rozpocząć pracę w naszej wymarzonej firmie, poznać jej pracowników, kierownictwo, zdobyć umiejętności i kontakty, które mogą sprawić, że uda nam się zostać tam nam na dłużej, jeśli nie na stałe. 

Zdobycie umiejętności

Zdobyliśmy wykształcenie, posiadamy więc już najpewniej wiedzę teoretyczną z danej branży. Oczywiście to nie wszystko i aby odpowiednio dobrze wykonywać swoją pracę, musimy zdobyć także praktyczne umiejętności.

Niektóre z nich możemy nabyć samodzielnie, jednak w wielu przypadkach nieoceniona będzie pomoc specjalistów. Staż po studiach jest świetną okazją do nauki – nikt nie spodziewa się bowiem po stażyście, że na starcie będzie potrafił wszystko. Możemy więc pytać, wykonywać zadania powoli i spokojnie, prosić o pomoc i zapewne bez problemu ją otrzymamy. 

Potwierdzenie słuszności drogi

Jeśli nie jesteśmy przekonani co do słuszności obranej przez nas drogi, staż po studiach może nam pomóc to potwierdzić. Może się bowiem okazać, że nawet jeśli zdobywanie wiedzy teoretycznej nieco nas nudziło, sama praca będzie dla nas niezwykle interesująca – lub przeciwnie, to co wydawało nam się ciekawe na studiach, już podczas wykonywania pracy może być na przykład zbyt monotonne. 

Dzięki temu już na początku swojej drogi możemy się upewnić, czy jest słuszna i czy idziemy w dobrym kierunku. Dzięki temu możemy wyznaczać inne, nowe cele, poszukiwać i przekonać się, czy to co robimy, jest dla nas słuszne. 

Docenienie przez pracodawcę

Jeśli będziesz się wyróżniać, sumiennie wykonywać powierzone obowiązki, szybko się uczyć i dobrze współpracować z całym zespołem, być może pracodawca doceni to i będzie chciał zatrudnić cię po stażu na stałe. Dlatego też zawsze warto dawać z siebie 110%, jeśli nam na czymś zależy. Jeżeli pojawi się wakat, prawdopodobne jest, że pracodawca będzie chciał, by objęła go już wyszkolona na miejscu osoba niż ktoś z zewnątrz.

Kontakty biznesowe

Staż po studiach to także doskonała okazja do tego, by zdobyć, potrzebne na rynku pracy, kontakty biznesowe. Branże nie są tak wielkie, jak nam się może wydawać, dlatego dobre kontakty ze współpracownikami i kierownictwem z pewnością są ważne, a także po prostu opłacalne. 

Dlatego też nie warto podchodzić do stażu po studiach z lekceważeniem, szczególnie jeśli jest to zatrudnienie bezpłatne. To nie znaczy, że możemy się spóźniać, wykonywać swoje zadania niedokładnie, nie pojawiać się na spotkaniach, zawalać terminy. Powinniśmy wykonywać swoją pracę tak, jak gdybyśmy byli „regularnymi” pracownikami. Wysługiwanie się kimś, plotkowanie, złe traktowanie z pewnością zostanie zapamiętane na długo.

Staż po studiach to doskonała okazja dla osoby, która właśnie zdobyła wykształcenie. Zalet takiego rozwiązania jest naprawdę dużo, jeśli oczywiście wykorzystamy ten czas odpowiednio dobrze. Jeżeli już decydujemy się na taką formę zatrudnienia, warto to zrobić, może to być bowiem dla nas furtka do kariery.