Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Systemy motywacyjne w pracy - wszystko co powinieneś wiedzieć

Pracownicy potrzebują motywacji. Dzięki niej łatwiej, szybciej i przede wszystkim efektywniej wykonują wszystkie swoje zadania. Często sprawne systemy motywacyjne sprawiają, że pracownik identyfikuje się z firmą, czuje, że pracuje w miejscu, którego jest stałą częścią, więc bardziej angażuje się w to, co robi. Im więcej zmotywowanych do pracy osób, tym lepsze wyniki osiąga przedsiębiorstwo.

Systemy motywacyjne w pracy - czy warto?

Z pewnością warto wprowadzić do swojej firmy systemy motywacyjne. Jeżeli zostaną prawidłowo przeprowadzone, szybko zauważymy efekty. Pracownik, który czuje, że jego praca jest doceniana, stara się zazwyczaj jeszcze bardziej. Czuje, że firmie na nim zależy i że dba ona o niego - jest to naprawdę istotna kwestia. Kiedy pracownik zacznie identyfikować się z firmą, będzie czuł się tak, jakby robił coś dla siebie, nie dla kogoś i za każdym razem będzie się starał stanąć na wysokości zadania.

Systemy motywacyjne wizytówką pracodawcy

Firmy znane z dobrych systemów motywacyjnych zazwyczaj cieszą się renomą. Dobra opinia o firmie jest z kolei bardzo ważna nie tylko dla pracowników, lecz także - a może przede wszystkim - dla klientów. W końcu jeżeli przedsiębiorstwo dba o osoby zatrudnione i chce, by czuły się one jak najlepiej, nie inaczej musi traktować innych ludzi, z którymi współpracuje.

Jak tworzyć systemy motywacyjne?

Powszechne twierdzenie o tym, że najlepszą motywacją są pieniądze, często mija się z prawdą. Dlatego też, szykując systemy motywacyjne dla swoich pracowników, trzeba sięgnąć po coś więcej. Przede wszystkim warto zastanowić się tak naprawdę, co możemy zapewnić osobom zatrudnionym. Programy warto dopasować nie tylko do wieku pracowników i specyfiki branży, lecz także do ich zainteresowań.

Dopasowanie systemów motywacji jest o tyle ważne, że np. jeżeli jesteśmy właścicielami firmy z działu IT, w której pracują osoby interesujące się przede wszystkim nowymi technologiami i językami programowania, to zaproponowanie im comiesięcznych darmowych wizyt w operze, może być kiepskim pomysłem i po prostu się nie sprawdzić.

Co z tego, że systemy motywacyjne będą dostępne, skoro nikt nie będzie z nich korzystać? Warto zorientować się, czego oczekują pracownicy i co mogłoby ich zmotywować do pracy. Pamiętajmy, że nie zawsze są to premie i awanse. Często wystarczy po prostu dobra atmosfera czy udostępnienie pokoju, w którym mogą wypocząć w trakcie godzin pracy.

Co zmotywuje pracownika?

Wiemy już, że systemy motywacyjne są potrzebne oraz jak je tworzyć. Warto również zastanowić się, co może sprawić, że pracownik poczuje się zmotywowany.

Jak już wspominaliśmy, często pierwsze na myśl przychodzą pieniądze. Choć zdecydowanie nie jest to jedyny czynnik, w żadnym razie nie warto go pomijać, ponieważ nie da się ukryć, że dodatkowe wynagrodzenie motywuje. Może to być premia za dobrze wykonane zadania, docenienie tego,  że ktoś wykonał coś nadprogramowo. Warto nie czekać z podsumowaniami i premiami do końca roku i wybrać np. system miesięczny.

Kolejnym czynnikiem motywacyjnym są równego rodzaju świadczenia zapewniane przez pracodawcę, np. prywatna opieka medyczna. Świadomość, że możemy właściwie z dnia na dzień wybrać się do specjalisty, nie będziemy mieli problemów z rejestracją, jest z pewnością istotna dla wielu z nas. Pracodawca może również zapewnić dodatkowe ubezpieczenia na życie, zdrowie itp.

Częstą i bardzo lubianą przez pracowników praktyką jest zapewnianie przez pracodawcę karnetów na siłownię, basen czy inne miejsca aktywności sportowej. Współcześnie wielu ludzi ceni sobie zdrowy tryb życia i uprawia sport, taki sposób motywacji na pewno będzie przyjęty z entuzjazmem przez osoby pracujące w firmie.

Ciekawym pomysłem mogą być dodatkowo zniżki, bilety do kin, teatrów, na wydarzenia kulturalne czy chociażby dostępność kursów i szkoleń. Pracodawca powinien, jak już wspominaliśmy, po prostu poznać swoich pracowników i wybrać najlepsze czynniki wpływające na ich motywację.

Rola zespołu

Zespół jest często podstawą funkcjonowania firmy. Nie da się ukryć, że bez dobrze zgranej i współpracującej ze sobą grupy ludzi trudno odnieść jakikolwiek sukces. Z pewnością na jej działanie wpływają dobrze opracowane systemy motywacyjne. Docenianie swoich pracowników w odpowiedni sposób przynosi doskonałe skutki - ludzie zdecydowanie efektywniej pracują i angażują się we wszelkie powierzone zadania, kiedy czują, że wszystko, co robią, jest doceniane.