Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Jak napisać ogłoszenie, które przyciągnie odpowiednich kandydatów?

Dużo mówi się o tym, jak ważne jest przygotowanie dokumentów aplikacyjnych, jednak warto wiedzieć również, że konieczne jest również odpowiednio sformułowane ogłoszenie. Niestety nie zawsze zajmuje się tym odpowiednie osoby, w związku z tym CV wysyłają przede wszystkim osoby, które nie są trafionymi kandydatami na dane stanowisko. Jak napisać ogłoszenie, które przyciągnie odpowiednie osoby? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie w niniejszym artykule.

Co jest najważniejsze w ogłoszeniu o pracę?

Zanim rozpoczniemy tworzenie ogłoszenia o pracę, warto wiedzieć, co jest w nim najważniejsze i na jakich informacjach zależy potencjalnym kandydatom. Musimy pamiętać, że przez błędne formułowanie ogłoszeń rekruterzy otrzymują często nawet więcej niż połowę dokumentów, które niestety są nieadekwatne do stanowiska. To oczywiste, że takiej sytuacji warto unikać.

Co jest więc najważniejsze? Przede wszystkim należy opisać zakres obowiązków na danym stanowisku, wymagania, jakie mamy względem kandydata oraz to, co on może otrzymać od firmy, kiedy podejmie w niej pracę. Innymi słowy potencjalny pracownik musi wiedzieć, co będzie robić, co musi umieć i co proponuje mu w zamian firma.

W ogłoszeniu można również zawrzeć krótki opis działalności firmy, jej misję czy wizję, jednak powinniśmy pamiętać, że zbyt wiele informacji o samej firmie, a za mało o tym, czym tak naprawdę ma zajmować się osoba na danym stanowisku, z pewnością nie sprawi, że rekruterzy otrzymają więcej aplikacji.

Jak napisać ogłoszenie o pracę?

Jak napisać ogłoszenie o pracę, aby przyciągnąć do siebie takich kandydatów, którzy będą odpowiednimi pracownikami na to stanowisko? Przede wszystkim warto wyznaczyć do tego zadania taką osobę, która nie ma problemu z formułowaniem tekstu, na przykład copywritera związanego z firmą. Jednak musi działać w porozumieniu z osobami, które wiedzą, czym będzie się zajmował pracownik na danym stanowisku i jakie korzyści będzie to mu przynosiło.

Co powinno znaleźć się w ogłoszeniu? Jakie informacje warto w nim zawrzeć?

  1. Nazwa firmy i jej krótki opis
    Osoby szukające pracy są często zaniepokojone, kiedy ogłoszenie nie zawiera nazwy firmy. Rekrutacja ukryta w pewnych przypadkach (szukanie nowego pracownika na jeszcze zajmowane przez poprzedniego stanowisko, nowe stanowisko, którego nie chcemy ujawniać konkurencji itp.) jest zrozumiała, jednak jest to niewielki procent i zawsze warto wspomnieć, kto szuka pracownika i kim jest. Dzięki temu pracownik może od razu sprawdzić stronę firmy, przekonać się, czy chce w niej pracować, sprawdzić opinie itp. Bardzo często zdarza się, że rezygnujemy z wysłania dokumentów, kiedy nazwa firmy nie jest jasna. Warto dodać kilka zdań o naszej działalności lub stronę internetową, by nie było żadnych wątpliwości.

  2. Nazwa stanowiska
    W dzisiejszych czasach możemy zauważyć, że jedno stanowisko może mieć wiele nazw. Może być to mylące. Przyjmijmy, że szukamy pracy na stanowisko kasjera, a w ogłoszeniu widzimy Specjalistę ds. obsługi klientów i kasy fiskalnej. Brzmi być może ładniej, ale jest też mylące. Warto wybrać tę najpopularniejszą, najbardziej znaną nazwę stanowiska, by każdy mógł ją zrozumieć.

  3. Wymagania
    To bardzo ważne, by dokładnie określić wymagania. Często pracodawcy decydują się na zwiększenie wymagań, gdyż uważają, że pracownicy mają skłonność do koloryzowania swoich umiejętności. Niestety nie jest to dobry krok - warto określać wymagania jak najdokładniej. Po pierwsze to zwiększy pewność, że aplikują odpowiedni kandydaci, po drugie jeśli wyznaczymy umiejętność, która nie jest potrzebna, pracownik po pewnym czasie może być po prostu rozczarowany, a to skutkować może nawet zrezygnowaniem ze stanowiska.

    Poza tym warto pamiętać o hierarchii i najważniejsze wymagania umieścić na samym początku. Nie jest również konieczne umieszczanie kompetencji miękkich, takich jak kreatywność czy komunikatywność - tak naprawdę te cechy znajdują się w 90% CV pracowników.

  4. Opis stanowiska
    Istotny jest opis stanowiska - kandydat powinien wiedzieć, czym będzie się zajmował. Opis ten powinna stworzyć osoba, która rzeczywiście wie, jaki jest zakres obowiązków osób na tym stanowisku.

  5. Wynagrodzenie i benefity
    Dla pracowników ważne jest również wynagrodzenie za pracę oraz możliwe benefity i wszystkie inne korzyści, które może otrzymać potencjalny pracownik. Jeśli nie chcemy podawać konkretnego wynagrodzenia, postarajmy się chociażby o widełki. Benefity również są czymś, co może przyciągnać do nas kandydatów. Warto się więc nimi pochwalić. Pamiętajmy jednak, by korzyści płynące z zatrudnienia nie były zbyt ogólne - “atrakcyjne wynagrodzenie” zupełnie niczego nie oznacza, bo dla każdego jest to coś innego; “doskonałe warunki” mówią jeszcze mniej. Zarówno dla nas, jak i dla kandydatów najważniejsze powinny być konkrety.

Jeśli poszukujemy pracownika, musimy wiedzieć, jak napisać ogłoszenie, które przyciągnie do nas odpowiednich kandydatów. Jest to dla nas duża oszczędność czasu i pieniędzy. Nieodpowiednie przygotowane ogłoszenie może sprawić, że rekrutacja znacznie się przeciągnie i nie przyniesie oczekiwanych efektów.