Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Czym zajmuje się humanista i jak radzi sobie na rynku pracy?

Humanista nie ma łatwo - zazwyczaj studenci, którzy zdecydowali się na takie kierunki studiów, są traktowani lekceważąco. Padają ofiarą wielu stereotypów - przede wszystkim uważa się, że humanistą zostaje osoba, która nie rozumie matematyki. Oczywiście często nie ma to nic wspólnego z prawdą, a osoby, które skłaniają się ku takim zainteresowaniom, są wszechstronni. Czy wybór humanistycznego kierunku studiów sprawia, że osoby te skazują się z góry na niepowodzenie? Jak wygląda sytuacja humanistów na rynku pracy?

Kim jest humanista?

Znaczenie słowa humanista jest szeroki. Słownik języka polskiego PWN podaje 3 definicje:

  1. «specjalista w zakresie nauk humanistycznych»
  2. «osoba kierująca się zasadami humanizmu»
  3. «przedstawiciel humanizmu okresu Odrodzenia»

Współcześnie najczęściej używamy pojęcia humanisty w pierwszym znaczeniu. Jest to osoba zainteresowana naukami humanistycznymi, studiująca je lub posiadająca kierunkowe wykształcenie. Nie da się ukryć, że niektóre zawody, z którymi głównie kojarzymy humanistów, nie są dobrze płatne. W związku z tym można zauważyć, że wiele osób uważa, iż humanista na rynku pracy właściwie nie ma szans przebicia, a dostanie dobrej, ciekawej pracy z wysoką pensją w jego przypadku jest niemożliwe.

Nie da się ukryć, że studia humanistyczne są często również miejscem “zimowania” dla osób, które chcą zdobyć wyższe wykształcenie, jednak nie radzą sobie z przedmiotami ścisłymi, dlatego też nie dałyby sobie rady na uczelniach technicznych. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ zazwyczaj na studia humanistyczne jest łatwiej się dostać. Z pewnością takie rozwiązania sprawiają, że humaniści traktowani są nieco niepoważnie.

Humanista na rynku pracy

Wszystkich zaniepokojonych losem humanisty na zmywaku, można jednak uspokoić. Osoby o wykształceniu humanistycznym świetnie radzą sobie na rynku pracy. Oczywiście nie wszyscy, ale czy każdy inżynier robi karierę? Odpowiedzmy sobie sami. Humanista nie tylko pięknie mówi po polsku i radzi sobie świetnie z pisaniem - potrafi dużo więcej, co rynek pracy coraz bardziej docenia.

Warto zaznaczyć jedno - humanista na rynku pracy jest potrzebny!

Przede wszystkim wielu humanistów wybiera dany kierunek studiów z prawdziwej pasji - tyle słyszy się przecież o tym, że i tak będzie kiepsko opłacany, a jednak decyduje się na takie wykształcenie. Jak wiadomo, pasja sprawia, że naprawdę zależy nam na rozwoju. Jeśli coś nas prawdziwie interesuje, wiemy więcej, dążymy do sukcesu i robimy wszystko, by go osiągnąć. Oczywiście dzieje się tak również w przypadku “ścisłowców”. Zdobywane doświadczenie, wykonywane projekty, zdobywana wiedza sprawiają, że takim osobom nie jest trudno znaleźć dobrą i jednocześnie opłacalną pracę. Kompetencje są w końcu bardzo istotne.

Humanista sprawdzi się nie tylko jako nauczyciel czy bibliotekarz. Lista zawodów jest bardzo długa. Humaniści to doskonali marketingowcy, kreatywni, z głową pełną pomysłów. Lekkość w posługiwaniu się słowem sprawia, że sprawdzą się również w obsłudze klienta - potrafią rozmawiać i wiedzą, jak to robić. Znajomość ludzi, obserwacja ich emocji i wyciąganie wniosków może również świetnie sprawdzać się w działach zarządzania zasobami ludzkimi. Humaniści to także doskonali PR-owcy, dziennikarze, infobrokerzy czy animatorzy.

Humanista ma wiele zalet, które cenią sobie pracodawcy. Czym się charakteryzuje?

Jakie zalety ma humanista dla pracodawców?

Humaniści nie są tacy sami, każdy z nich się różni, jest to całkowicie normalne i nikogo nie dziwi. Jednak studia, zainteresowania itp. sprawiają, że można wyróżnić pewien zestaw cech, które posiada wielu humanistów.

Co więc sprawia, że pracodawcy uważają humanistów za dobrych pracowników?

Humaniści nierzadko mają doskonale rozwinięte umiejętności miękkie, przede wszystkim komunikatywność - doskonale posługują się językiem, dzięki czemu nie mają problemu z formułowaniem myśli, są chętni do współpracy, często bardzo otwarci na innych ludzi. To bardzo ważna umiejętność.

Humanista lubi poszerzać swoją wiedzę, chętnie się uczy, rozwija, a dodatkowo rzadko zamyka się na jedną dziedzinę. Dlatego też zmiana stanowiska, rozszerzenie obowiązków czy awans poziomy dla takich osób nie jest żadnym problemem. Co ważne coraz częściej nie rozwijają się wyłącznie w kierunku humanistycznym, ale także skupiają się na kwestiach technicznych.

Osoby o takim wykształceniu doskonale wiedzą, w jaki sposób i skąd pozyskiwać informację. Potrafią również ocenić przydatność danych, szukać źródeł, wyciągać wnioski ze zdobytych informacji i analizować je.

Humanista zazwyczaj doskonale zna przynajmniej jeden język obcy, a dzięki otwartości potrafi doskonale odczytywać ludzkie emocje i nie ma problemu z odpowiednią reakcją na nie.

Choć stereotypy są krzywdzące, humaniści na rynku pracy dobrze sobie radzą, a ich wszechstronność jest doceniana przez pracodawców. Wielu z nich swoim zaangażowaniem i kreatywnością z pewnością powinno stanowić wzór świetnego pracownika.