Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Konto firmowe dla działalności gospodarczej

Zamierzasz otworzyć firmę i zastanawiasz się, jakie konto firmowe założyć? A może nie jesteś zadowolony z dotychczasowego rachunku dla firm? Sprawdź, jak znaleźć konto dla przedsiębiorców, z którego faktycznie będzie opłacało się korzystać.    

Czym jest konto firmowe i czy jest wymagane?

Konto firmowe to rodzaj rachunku bankowego, stworzony z myślą o przedsiębiorcach. Za jego pomocą właściciel firmy może przechowywać gotówkę, opłacać swoje zobowiązania oraz otrzymywać zapłatę od kontrahentów. Zatem konto firmowe ułatwia prowadzenie transakcji biznesowych w dzisiejszym, skomputeryzowanym świecie. 

Z drugiej strony każdy z nas posiada także standardowe konto osobiste. Stąd wielu przedsiębiorców, szczególnie tych prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą zastanawia się, czy muszą zakładać osobne konto firmowe. W końcu jest to dodatkowy wydatek, którego chciałoby się uniknąć, szczególnie na początku prowadzenia własnej firmy. 

Co ciekawe, przepisy dotyczące konta firmowego są niejednoznaczne. Z jednej strony takie konto muszą posiadać płatnicy VAT, którzy dokonują transakcji o wartości powyżej 15 000 zł lub handlują towarami wymienionymi w ustawie o VAT. Jednak w praktyce banki od dawna wprowadziły własne zasady, zgodnie z którymi przelewy związane z prowadzeniem działalności gospodarczej nie mogą być wykonywane z kont osobistych. Dlatego też każdy przedsiębiorca musiał posiadać osobny rachunek firmowy. 

Dodajmy jeszcze, że od niedawna do każdego rachunku firmowego przypisywane jest dodatkowe konto. Ma to związek z mechanizmem podzielonej płatności, czyli split payment. W ten sposób kwota VAT z danej transakcji jest automatycznie księgowana na tym dodatkowym koncie. 

Jak znaleźć najtańsze konto?

Skoro wiesz już, że jako przedsiębiorca musisz posiadać specjalne konto firmowe, warto poszukać takiego rozwiązania, które będzie cię najmniej kosztować. I choć obecnie tzw. konta za 0 zł są rzadkością, to mimo wszystko warto zwrócić uwagę na oferty promocyjne poszczególnych banków. Dzięki temu faktycznie przez jakiś czas będziesz mógł korzystać z konta firmowego za darmo. 

Pamiętaj jednak, że taka oferta konta za 0 zł najczęściej wiąże się z dodatkowymi warunkami, które musisz spełnić. Zazwyczaj dotyczy to konieczności zapewnienia na koncie firmowym odpowiednich środków, wykonywania przelewów do ZUS-u czy urzędu skarbowego lub przeprowadzenia określonej liczby transakcji w skali miesiąca. W każdym razie, jeśli zamierzasz szukać konta firmowego za 0 zł, dokładnie zapoznaj się z takimi warunkami, aby uniknąć niemiłej niespodzianki pod koniec miesiąca. 

Na jakie opłaty zwrócić uwagę?

Banki stosują różne opłaty związane z kontem firmowym i przypisaną do niego kartą płatniczą. Do najważniejszych należą:

- opłata za prowadzenie konta, 

- prowizja za wykonywanie przelewów,

- opłata za posiadanie karty płatniczej, 

- prowizja za wypłatę środków z bankomatu, 

- prowizja za wypłatę środków w placówce banku. 

Dokładny wykaz opłat i prowizji zawsze znajdziesz na stronie banku lub w umowie o prowadzenie konta firmowego. Jednak tak jak wspomnieliśmy powyżej, niektórych z tych opłat możesz uniknąć. Dlatego zawsze dokładnie przeczytaj warunki umowy, zanim zdecydujesz się na założenie konta firmowego w danym banku. 

Jak znaleźć najlepsze konto firmowe?

Znalezienie najlepszego konta firmowego to niełatwe zadanie, szczególnie przy tak dużym wyborze. Na szczęście jest dużo gotowych zestawień jak ranking kont firmowych, który gromadzi najbardziej aktualne informacje o ofertach poszczególnych banków. W ten sposób szybko i łatwo porównasz konta firmowe, które możesz założyć w Polsce i w ten sposób wybierzesz najlepsze z nich. 

Czy od wyboru konta firmowego zależy sukces twojego biznesu? Nie. Nie zmienia to jednak faktu, że korzystniej jest od razu wybrać taki rachunek, który będzie ci najbardziej odpowiadał. 

Więcej informacji o kontach bankowych znajdziesz na stronie kontomaniak.pl.

Artykuł zewnętrzny, tekst partnera