Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Jak zamknąć konto, kiedy oferta przestała nam odpowiadać?

Rachunki bankowe zakładane są bez jakiegokolwiek ograniczenia w zakresie możliwości rezygnacji z nich. Pomimo to zamykanie konta bankowego wcale nie jest często podejmowaną decyzją. Dlaczego tak się dzieje i w jaki sposób zamknąć konto w banku?

Zamknięcie konta w banku – najczęstsze przyczyny

Wybierając konto bankowe zazwyczaj porównuje się różne oferty, aby wybrać tę najlepszą. Bywa jednak, że dany produkt jest atrakcyjny finansowo tylko przez jakiś czas. Może się to wiązać albo z wygasającą po danym okresie promocją, albo późniejszymi zmianami w regulaminie korzystania z usługi. Do tych ostatnich zaliczyć należy wyższe ceny za poszczególne usługi.

Do najczęściej modyfikowanych obszarów TOIP (Tabela Opłat i Prowizji) należą opłaty za kartę płatniczą i wymogi zwalniające użytkownika z dodatkowych kosztów. Przykładowo, zakładając konto w banku, można było korzystać za darmo z karty pod warunkiem, że w danym miesiącu zrealizuje się określoną liczbę płatności kartą lub zapewni się wpływy na konto na daną kwotę. Z czasem obydwa te ostatnie parametry mogą się zmieniać. Jeżeli na skutek tych zmian wzrastają opłaty za konto bankowe, to znak, że warto rozejrzeć się za nową ofertą. Jak pokazuje praktyka – lojalność względem jednej instytucji bankowej może wcale nie popłacać.

Jak zamknąć konto w banku? Najważniejsze wymogi przy zamykaniu rachunku osobistego 

Otwarcie rachunku jest czynnością bardzo łatwą. Wbrew pozorom zamknięcie konta również nie należy do skomplikowanych procesów. Pomimo tego z takiego rozwiązania wcale nie korzystamy zbyt często. Dlaczego? 

Przyczyna jest prosta – aby zamknąć rachunek bankowy, należy wcześniej doprowadzić do zamknięcia lub zrezygnować ze wszystkich produktów powiązanych bezpośrednio z kontem. Przed rozpoczęciem procesu należy więc wykonać następujące czynności:

  • zamknąć lokaty i powiązane subkonta oszczędnościowe, 
  • spłacić wszystkie zaciągnięte pożyczki i kredyty,
  • uregulować limity nadanych do rachunku kart kredytowych,
  • wycofać środki z powiązanych rachunków inwestycyjnych, jeżeli przepisy tego wymagają (moduł maklerski itp.). 

Nie można zamknąć konta bankowego, jeżeli posiada się niespłacony limit kredytowy. Wszystkie powyższe czynności należy dokonać najpierw. Biorąc pod uwagę ich charakter, może się okazać, że od decyzji o zmianie konta bankowego do faktycznej możliwości zamknięcia rachunku upłynie dużo czasu.

Na powyższej liście obowiązkowych czynności celowo nie została określona kwestia dotycząca wypłaty dostępnych środków. Często można spotkać się z opinią, że wypłacenie pieniędzy (lub wykonanie przelewu na innych rachunek) jest konieczne, aby ich nie stracić. To nieprawda. Samodzielne wyprowadzenie gotówki z konta przed jego zamknięciem jest formą najbardziej wygodną, ale niejedyną. Jeżeli zapomni się o tej czynności, bank zwróci należności posiadaczowi konta. 

Zmiana konta firmowego – jak zamknąć rachunek i otworzyć nowy?

Procedura zamknięcia konta firmowego pod względem technicznym nie różni się od anulowania rachunku indywidualnego. W tym wypadku jednak należy poinformować o tej zmianie organy skarbowe. Proces zamknięcia konta będzie również dużo bardziej skomplikowany w przypadku prowadzenia spółki. 

Mając działalność gospodarczą, należy wypełnić formularz CEIDG-1 celem aktualizacji numeru konta (rubryka nr 28). W polu tym może widnieć tylko jeden rachunek. Jeżeli pragnie się posiadać więcej kont, należy nowe uzupełnić w specjalnym załączniku CEIDG-RB.  Na poinformowanie urzędu skarbowego o zmianie konta przedsiębiorca ma zaledwie 7 dni. 

Oprócz powyższych obowiązków osobno należy udać się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Aktualizacja danych w ZUS dokonuje się przez złożenie pliku ZUS ZBA w terminie do 14 dni od zmiany rachunku firmowego. 

Konto wspólne – różnice w zamykaniu takiego rachunku

Wspólny rachunek bankowy, zwany także współdzielonym, to rozwiązanie dedykowane nie tylko małżeństwom. Każda dorosła osoba może założyć takie konto. Jedyna różnica w zamknięciu tego rachunku polega na tym, że formalności muszą być składane przez obydwie osoby (albo nawet trojga właścicieli, gdyż takie konta także istnieją na rynku). Najczęściej należy razem udać się do banku i złożyć wspólnie podpisy w odpowiednim dokumencie. O wszystkich szczegółach z pewnością poinformują pracownicy banku.

Tekst zewnętrzny, artykuł partnera