Poradnik Pracownika

Zmieniasz OC? Sprawdź, co dalej!

Kończy Ci się umowa obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego? Wcale nie musisz decydować się na przedłużenie dotychczasowej polisy – zgodnie z przepisami, możesz zmienić ubezpieczyciela. Sprawdź, z czym się to wiąże i czy faktycznie to korzystna opcja.

Każdy zarejestrowany pojazd musi mieć wykupioną polisę – niezależnie od częstości wykorzystywania samochodu. Ważne jest to, aby nie doszło do przerwania ochrony ubezpieczeniowej, gdyż skutkuje to nałożeniem kar przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Jeśli interesuje Cię zmiana ubezpieczyciela OC, musisz pamiętać o kilku kwestiach. 

Wypowiedz umowę OC

Jeżeli rezygnujesz z oferty dotychczasowego ubezpieczyciela, musisz złożyć wypowiedzenie OC. Wniosek musi mieć formę pisemną – ważne jest, aby dokument zawierał kilka kluczowych elementów, tj. dane ubezpieczającego, dane pojazdu, numer polisy. Możesz także wskazać podstawę prawną pozwalającą na złożenie wypowiedzenia. 

Jeśli chodzi o generowanie umowy wypowiedzenia, możesz skorzystać z serwisów internetowych, gdzie automatycznie wygenerujesz treść dokumentu. W ten sposób zaoszczędzisz sporo czasu. 

Pamiętaj, że dokument musi dotrzeć do towarzystwa ubezpieczeniowego najpóźniej 1 dzień przed wygaśnięciem polisy. Dlatego ważne jest, aby odpowiednio wcześnie wysłać wypowiedzenie – tylko w przypadku poczty liczy się data stempla.

Jeśli spóźnisz się ze złożeniem wypowiedzenia, wówczas polisa zostanie automatycznie przedłużona. Chcąc uniknąć podwójnego oskładkowania, będziesz musiał dokonać opłaty składki i ponownie wypowiedzieć umowę na piśmie. Wówczas ubezpieczyciel zwróci nadpłaconą część.

Wykup nową polisę komunikacyjną

Jako że nie możesz przerwać ciągłości ochrony ubezpieczeniowej, musisz od razu wykupić nową polisę. Nie decyduj się jednak na przypadkową ofertę, lecz znajdź najlepsze ubezpieczenie samochodu w porównaniu na Rankomat.pl. Co dzięki temu zyskasz?

Korzystając z kalkulatora ubezpieczeniowego:

  • oszczędzasz czas – nie musisz zbierać danych samodzielnie

  • oszczędzasz pieniądze – różnice między najdroższym a najtańszym ubezpieczeniem OC wynoszą nawet 50%

  • wykupujesz polisę bez wychodzenia z domu.

Pamiętaj, że za OC nie ma sensu przepłacać – wystarczy najtańsza polisa, aby zapewnić sobie pełny zakres ochrony w razie nieoczekiwanych zdarzeń na drodze. Niezależnie od tego, jak wysoką składkę opłacasz, ubezpieczyciel zobowiązuje się przejąć na siebie odpowiedzialność i wypłacić świadczenie osobom poszkodowanym.

Tekst zewnętrzny, artykuł partnera