Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Wypowiedzenie umowy OC – w jakich przypadkach jest możliwe?

Ubezpieczenie OC chroni Cię przed finansowymi kłopotami, jeżeli jako kierowca spowodujesz kolizję czy wypadek. Polisa OC zapewnia bowiem odszkodowanie osobom poszkodowanym w takim zdarzeniu. Z tego względu umowy OC nie możesz wypowiedzieć w dowolnym momencie – musisz mieć do tego konkretny powód. Zobacz, kiedy jest możliwe wypowiedzenie OC. Wypowiedzenie umowy OC – w jakich przypadkach jest możliwe?

Sytuacje, w których właściciel pojazdu może złożyć wypowiedzenie umowy OC, zostały określone w ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Wypowiedzenie możesz złożyć, gdy: dobiega końca umowa, którą zawarłeś z ubezpieczycielem na rok, korzystasz z dwóch polis OC jednocześnie, przejąłeś OC wraz z kupionym autem lub gdy wyrejestrowałeś pojazd.

Wypowiedzenie umowy OC przed upływem okresu ochrony

Jeżeli kupiłeś ubezpieczenie OC (https://www.aviva.pl/ubezpieczenia/ubezpieczenie-oc/) na rok, to w ostatnim miesiącu trwania umowy otrzymasz informację o wysokości składki na kolejny rok od firmy ubezpieczeniowej. Nie musisz się zgadzać na złożoną Ci ofertę – możesz poszukać tańszej propozycji u konkurencji. Jeśli zdecydujesz się na zmianę, będziesz musiał złożyć wypowiedzenie aktualnej umowy OC. Po co? Aby nie doszło do jej automatycznego odnowienia.

Przygotowując wypowiedzenie umowy OC, powołaj się na art. 28 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych. Wypowiedzenie aktualnej umowy najlepiej złożyć jednak już po zakupie nowej polisy (umowa może zostać zawarta z wyprzedzeniem). W przeciwnym razie dojdzie do przerwy w ubezpieczeniu, co z jednej strony jest bardzo nieodpowiedzialne, a z drugiej wiąże się z karą finansową, która może wynieść nawet 5600 zł dla samochodu osobowego.

Wypowiedzenie umowy OC przy podwójnym ubezpieczeniu

Zapomniałeś złożyć wypowiedzenie umowy OC, kupiłeś OC u innego ubezpieczyciela i teraz zorientowałeś się, że masz dwie polisy OC? Umowę, która wznowiła się automatycznie, możesz wypowiedzieć. Aby dokonać wypowiedzenia ubezpieczenia OC, będziesz musiał przygotować pismo albo złożyć wypowiedzenie online i wskazać powód – zakup umowy w innej firmie ubezpieczeniowej. Pamiętaj, że dotychczasowy ubezpieczyciel będzie mógł żądać od Ciebie zapłaty za okres, w którym udzielał Ci ochrony ubezpieczeniowej.

Składając wypowiedzenie OC ze względu na podwójne ubezpieczenie, powołaj się na art. 28austawy o ubezpieczeniach obowiązkowych.

Wypowiedzenie umowy OC zbywcy pojazdu

Po zakupie używanego samochodu, wraz z kluczykami powinieneś otrzymać także: dowód rejestracyjny, kartę pojazdu i ubezpieczenie OC. Możesz korzystać z OC przejętego od sprzedawcy lub je wypowiedzieć (to tzw. wypowiedzenie umowy OC przez nabywcę). Jeżeli zdecydujesz się na drugi wariant, to w piśmie, które wyślesz do ubezpieczyciela, powinieneś powołać się na art. 31 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych. Do pisma dołącz też kopię umowy zakupu auta lub kopię faktury.

Wypowiedzenie OC przejętego wraz z samochodem może opłacić Ci się wówczas, jeżeli jesteś młodym kierowcą. Zdarza się, że nabywcy otrzymują od firmy ubezpieczeniowej wezwanie do dopłaty do składki OC.

Wypowiedzenie OC po wyrejestrowaniu auta

Wyrejestrowanie samochodu jest możliwe jedynie w niektórych sytuacjach, np. po kradzieży samochodu, szkodzie całkowitej (np. spaleniu) czy jego wywozie za granicę. Gdy wyrejestrujesz auto w wydziale komunikacji, nie będziesz już musiał opłacać ubezpieczenia OC. Aby jednak ubezpieczyciel nie wznowił umowy OC automatycznie, będziesz musiał poinformować go o wyrejestrowaniu samochodu.

W przygotowanym piśmie powinieneś wskazać także swój numer rachunku bankowego. Firma ubezpieczeniowa ma obowiązek rozliczyć się ze składki – dostaniesz zwrot za okres, który pozostał do końca umowy ubezpieczeniowej.

Kiedy należy złożyć wypowiedzenie OC?

Czy wypowiedzenie polisy OC trzeba złożyć w konkretnym terminie? To zależy od powodu, dla którego wypowiadasz umowę. Jeżeli:

  • nie chcesz, aby umowa OC przedłużyła się automatycznie, to wypowiedzenia umowy OC musisz dokonać nie później niż na jeden dzień przed upływem okresu, na jaki została ona zawarta (12 miesięcy);
  • doszło już do automatycznego wznowienia umowy i masz dwie polisy OC, to złóż jak najszybciej wypowiedzenie OC, które odnowiło się automatycznie – za każdy dzień obowiązywania umowy ubezpieczyciel będzie mógł żądać proporcjonalnej części składki;
  • wypowiadasz umowę przejętą od sprzedawcy auta, to nie obowiązuje Cię żaden termin – możesz to zrobić w dowolnym momencie aż do ostatniego dnia trwania umowy;
  • wyrejestrowałeś auto, to wypowiedzenie powinieneś złożyć po otrzymaniu z wydziału komunikacji potwierdzenia wyrejestrowania auta – kserokopię tego dokumentu dołącz do pisma.

Składając wypowiedzenie umowy OC, pamiętaj też o jego formie. Abyś miał potwierdzenie wypowiedzenia, złóż je w formie pisemnej lub online. Jeśli składasz online, powinieneś otrzymać potwierdzenie zlecenia, zachowaj je. Jeżeli przesyłasz je ubezpieczycielowi listownie, wybierz list polecony.

Tekst zewnętrzny, artykuł partnera.