Poszukiwanie pracy - 5 najczęściej powtarzanych mitów
Poszukiwanie pracy jest procesem towarzyszącym niemalże każdej osobie. Bez względu na to, czy szukasz pracy po raz pierwszy, czy po raz dziesiąty, z pewnością usłyszysz i przeczytasz w sieci o pewnych mitach w tej kwestii. Nie pozwól im jednak odciągnąć cię od tego, co tak naprawdę jest kluczowe w poszukiwaniu pracy. Poniżej prezentujemy 5 mitów mówiących o tym, co trzeba robić, by znaleźć zatrudnienie. Przeczytaj je i zapamiętaj, ale tylko po to, by wiedzieć, czego NIE robić w przyszłości i jak się NIE zachowywać.
Mit I: Moje poszukiwanie pracy z pewnością skończy się pomyślnie, w końcu mam doświadczenie
Oczywiście, doświadczenie zawodowe jest niezwykle istotne. Poszukiwanie pracy może potencjalnie skończyć się sukcesem, właśnie ze względu na posiadanie lepszego doświadczenia zawodowego niż reszta kandydatów na stanowisko pracy. Nie zawsze jest jednak ono najważniejsze!
Pierwsza weryfikacja kandydatów, co prawda odbywa się na etapie przeglądania CV, gdzie faktycznie doświadczenie zawodowe może być głównym aspektem branym pod uwagę względem potencjalnego kontynuowania procesu rekrutacyjnego z daną osobą. Jednakże, już na tym etapie mogą zaważyć takie kwestie jak:
- wykształcenie,
- okresy zatrudnienia,
- czy np. zainteresowania.
Kolejne etapy w procesie rekrutacyjnym najczęściej bazują już na kontakcie interpersonalnym bezpośrednim. I to właśnie na tym etapie pracodawca może zwróci uwagę na to, jakim człowiekiem jesteś i czy sprawiasz wrażenie kogoś, kto idealnie nadaje się do zespołu. Często można spotkać się również z sytuacją w której potencjalny przełożony weryfikuje czyjąś kandydaturę patrząc z perspektywy własnych preferencji charakterologicznych. Indywidualne pobudki często mogą przesłonić kwestie związane z czyimś doświadczeniem zawodowym.
Mit II: Nie otrzymałem odpowiedzi zwrotnej – nie są mną zainteresowani
Jeśli wiesz, że wysłałeś dopasowane do oferty pracy CV i ciekawy list motywacyjny, możesz być rozczarowany, gdy w ciągu kilku dni nie otrzymasz żadnej odpowiedzi zwrotnej od firmy. Nie oznacza to jednak, że potencjalny pracodawca nie jest tobą zainteresowany. Większość rekruterów jest po prostu zbyt przytłoczona nadmiarem pracy i aplikacji ze strony kandydatów. W świecie „lajków”, "tweetów" i "hashtagów" oczekujemy szybkich odpowiedzi i ciągłego zainteresowania, jednak pamiętaj, że proces rekrutacji trwa często długo. Nie oczekuj więc natychmiastowych odpowiedzi, uzbrój się w cierpliwość i spokój a poszukiwanie pracy będzie dla Ciebie, dzięki temu, na pewno mniej stresujące!
Mit III: Otrzymali moją aplikację, z pewnością dadzą mi znać, jeśli mają inną posadę dla mnie
Nie oczekuj, że firma poświęci swój czas, by znaleźć posadę idealną dla ciebie. Jeśli aplikowałeś na konkretne stanowisko, nikt nie będzie sprawdzał, czy nadajesz się do innego działu bądź na inną posadę. Ponadto większość firm po prostu nie ma systemów ani baz przystosowanych do archiwizowania kandydatów, by na bieżąco wśród nich szukać osób na dane stanowisko.
Dodatkowo, obecnie obowiązujące przepisy dotyczące RODO (Ogólne rozporządzenie o ochronie danych) wymuszają na firmach dokładną archiwizację CV oraz dokumentów zawierających dane osobowe kandydatów. Jeżeli w tego typu dokumencie, nie zostały zawarte odpowiednie klauzule uprawniające daną firmę do przetwarzania danych osobowych kandydata na rzecz przyszłych procesów rekrutacyjnych - w świetle prawa przedsiębiorstwo powinno dokonać zniszczenia takich źródeł danych.
Mit IV: Utknąłem w miejscu
Czasami możesz czuć się zniechęcony, gdy od kilku miesięcy poszukiwanie pracy nie przynosi skutku, tym bardziej jeśli chcesz zmienić branżę i stanowisko, a ofert brak. Jeśli myślisz o zmianie ścieżki kariery, zastanów się nad umiejętnościami i doświadczeniem, które masz. Zastanów się również, jak możesz zdobyć nowe kompetencje lub zwiększyć posiadane. Rób wszystko z myślą o nowej pracy i jej wymaganiach.
Wiele firm jest zainteresowana kandydatami, którzy w inny, niecodzienny sposób mogliby ze swoim doświadczeniem i umiejętnościami objąć dane stanowisko i nieco je odświeżyć. Nie zakładaj więc, że stoisz w miejscu - i nie bój się zmian.
Mit V: Nie ma nic dla mnie
Łatwo się zniechęcić podczas długiego i żmudnego poszukiwania pracy, zwłaszcza w czasach niestabilnej sytuacji gospodarczej oraz trudnego rynku pracy. Upewnij się więc, że jesteś zawsze na czele wyścigu o posadę. Niektóre stanowiska są objęte jeszcze przed tym, zanim firma zdąży je zareklamować, zatem nawiązywanie kontaktów i śledzenie sytuacji w danej branży jest bardzo istotne oraz może pomóc ci w znalezieniu pracy. Obserwowanie sytuacji w twojej branży ułatwią ci media społecznościowe. Pamiętaj, że osobiste rekomendacje są dla ciebie i potencjalnego pracodawcy bezcenne.
Poszukiwanie pracy może okazać się łatwiejsze, kiedy się do niego przygotujemy! Zanim zacznie się ten jakże pracochłonny proces, warto poznać wszystkie mity związane z tym tematem.