Długi staż w jednej firmie – jak zmienić pracę?
W dzisiejszych czasach znacznie częściej ma miejsce zmiana miejsca pracy co jakiś czas niż długi staż w jednej firmie. Młodzi ludzie stawiają sobie nierzadko za główny cel jak największy rozwój i gdy tylko czują, że już zdobyli wszystkie umiejętności, które są im potrzebne na danym stanowisku, idą dalej. Kiedyś taki „skoczek” nie wzbudzał zaufania pracodawców, a wiele osób zaczynających pracę w firmie, kończyło ją wraz z emeryturą. Dzisiaj jednak na staż pracy patrzy się nieco inaczej, a pracownicy przeskakujący między firmami częściej uznawani są za elastycznych. Jak szukać pracy po wielu latach w jednym miejscu? W jaki sposób przygotować się do tak dużego kroku? Podpowiadamy w niniejszym artykule!
Skoczek czy długodystansowiec?
Jak wspominaliśmy, jeszcze jakiś czas temu długi staż w jednej firmie był czymś normalnym, a wiele osób w jednym miejscu zostawało aż do emerytury. Taka stabilna posada zapewnia rodzaj bezpieczeństwa. Osoba, która skakała z miejsca na miejsce zazwyczaj uznawana była za niekompetentną, skoro w żadnym przedsiębiorstwie nie potrafiła zostać na dłużej. Dzisiaj jest jednak zupełnie inaczej i „skoczek” wcale nie jest jednoznaczny z tym, że ktoś niezbyt dobrze sobie radzi. Obecnie wielu młodych ludzi chce zdobyć jak najwięcej doświadczenia zawodowego, rozwijać się, nie boją się oni zmian i nie chcą zapuszczać korzeni w jednym miejscu. Oczywiście nie znaczy to, że osoby, które chcą stabilnego zatrudnienia i stałej posady, już nie istnieją, jednak znacznie częściej spotykamy drugi typ pracownika.
W dzisiejszych czasach pracodawcy i rekruterzy są bardziej zaniepokojeni, gdy w CV widzą długi staż w jednej firmie, niż przeskakiwanie między projektami i stanowiskami. Objawiają się oni bowiem, że pracownik, który tego zatrudnienia nie zmieniał, jest mniej elastyczny, może mieć problem z dostosowaniem się do nowych warunków i nowego miejsca, boi się zmian i wyzwań. Jednak nie jest tak, że długi staż w jednej firmie skreśla kandydata. Taka osoba może również wnieść dużo dobrego do firmy.
Niezależnie od tego, czy jesteśmy skoczkiem czy długodystansowcem, poszukiwanie pracy może być o wiele trudniejsze, jeśli się do niego odpowiednio nie przygotujemy. Dlatego warto się zmobilizować i przyłożyć do tego procesu.
Dlaczego rezygnujemy z pracy po wielu latach?
Dlaczego decydujemy się na zmianę pracy po długim stażu w jednej firmie? Przyczyn może być wiele i jest to kwestia bardzo indywidualna.
Nawet osoba, która ceni sobie stabilizację, może w pewnym momencie poczuć, że wykonywane od lat zadania nie sprawiają już jej żadnej satysfakcji, że stoi w miejscu i czuje się wypalona zawodowo. Poza tym często takie osoby są postawione przed faktem dokonanym – redukcja etatów, wręczone wypowiedzenie, czy osoba tego chce, czy nie, musi zacząć szukać nowej pracy. Powodem może być także zmiana kadry czy przełożonych. Jeśli mimo długiego czasu pracy nie jesteśmy w żaden sposób doceniani, nie mamy szans na awans, również możemy zdecydować się na zmianę stanowiska.
Jeśli z pracy chcemy zrezygnować sami, długi staż w jednej firmie może być problematyczny, ponieważ czujemy, że jesteśmy w bezpiecznym miejscu, boimy się zmian, więc nawet kiedy jest źle, tkwimy w tej pracy, bo to po prostu wygodne.
Im dłużej jednak będziemy zwlekać, tym trudniej będzie nam podjąć ostateczną decyzję o zmianie. Jeśli jesteśmy pewni, że czas na nową pracę, musimy odpowiednio się przygotować i zacząć działać.
Długi staż w jednej firmie a poszukiwania pracy
Długi staż w jednej firmie ma także zalety. Warto o tym pamiętać, by zmniejszyć swoje obawy przed zmianą. Przede wszystkim jednak powinniśmy dobrze się przygotować, aby niewiele mogło nas zaskoczyć. Jak zmienić pracę?
Zatrzymaj się i przemyśl sytuację
Zanim zaczniesz poszukiwania pracy i zmianę swojego życia zawodowego, przede wszystkim zatrzymaj się na chwilę i przemyśl, jak wygląda twoja sytuacja. Czy chcesz na pewno pracować w swoim zawodzie? Czy nadal jesteś zainteresowany swoją branżą? Co możesz zmienić? W jakim miejscu jesteś i czy czujesz się w nim dobrze?
Taka chwila refleksji może nas doprowadzić do ważnych wniosków i pomóc obrać odpowiedni kierunek w poszukiwaniach.
Monitoruj rynek pracy
Pewnie niezbyt uważnie śledziłeś rynek pracy, jeśli przez wiele lat pracowałeś na jednym stanowisku. Przez ten czas dużo mogło się zmienić. Przejrzyj ogłoszenia ze swojej branży, zobacz, jak zmieniły się oczekiwania pracodawców, jakie nowe stanowiska się pojawiły. Bądź na bieżąco z rynkiem pracy.
Przygotuj nowe dokumenty aplikacyjne
CV sprzed wielu lat z pewnością wymaga odświeżenia. Musisz przygotować nowe, dostosowane do obecnych wymagań, dokumenty. Przede wszystkim jednak warto opisać w nich szczegółowo swoje doświadczenie zawodowe w firmie, w której spędziłeś wiele lat. Możesz zaznaczyć nawet latami, czego nauczyłeś się w danym czasie i jak wyglądał twój rozwój.
Nie bój się internetu
Jeśli pracy szukałeś ostatnio kilkanaście lat temu, pewnie robiłeś to za pomocą ogłoszeń w gazetach. Dzisiaj jednak zdecydowanie znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz w internecie. To w nim możesz przeglądać ogłoszenia i rozmawiać z potencjalnymi pracodawcami. Załóż konto na portalach, na których możesz przygotować wirtualne CV, takich jak GoldenLine czy LinkedIn i nawiązuj nowe kontakty biznesowe!
Przygotuj się do rozmowy kwalifikacyjnej
Stresującym etapem poszukiwań jest z pewnością rozmowa kwalifikacyjna. Nie będzie jednak tak przerażająca, kiedy odpowiednio się do niej przygotujesz. Najpewniej rekruter zapyta o twój długi staż w jednej firmie – przygotuj odpowiedź na to pytanie. Dzięki temu pozbędziesz się największego stresu i zdecydowanie pewniej podejdziesz do tego etapu.
Szukanie pracy po długim stażu pracy może być trudne, jednak jeśli zdajemy sobie sprawę z tego, jak cenne jest nasze doświadczenie zawodowe i jak dużo nauczyła nas taka praca, na pewno poradzimy sobie ze zmianą!