Poradnik Pracownika

PPE i PPK – czym się różnią? Jak pracownik może odkładać na swoją emerytalną przyszłość?

W III dobrowolnym filarze systemu emerytalnego funkcjonują różne konta emerytalne i programy, których celem jest finalnie zwiększenie emerytury seniora i uzupełnienie świadczenia wypłacanego przez ZUS. Dowiedz się, co kryje się pod skrótowcami PPE i PPK?

Jak pracodawca może zwiększyć emeryturę pracownika?

Pracodawca zobowiązany jest do odprowadzania od każdego pracownika składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe do ZUS. W ten sposób buduje kapitał emerytalny, z którego w przyszłości będzie wypłacane Twoje świadczenie.

Zatrudniający jednocześnie jednak może zapewnić Ci przestrzeń do odkładania na prywatną emeryturę. Służą do tego zakładane przez pracodawców dla pracowników – PPK i PPE. Dodatkowo istnieją Indywidualne Konta Emerytalne IKE oraz Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego, które przyszły emeryt może samodzielnie dla siebie założyć i oszczędzać na przyszłość. Więcej na ten temat znajdziesz na stronie: https://www.uniqa.pl/emerytura/ikze/. Dowiedz się jednak, jak pracodawca może pomagać Ci w odkładaniu na jesień życia?

Czym jest PPK? Pracownicze Plany Kapitałowe

PPK to Pracownicze Plany Kapitałowe, które pracodawcy są zobowiązani do utworzenia dla zatrudnionych. Automatycznie są do nich zapisywane osoby, które:

  • nie skończyły 55. roku życia,
  • legitymują się 3-miesięcznym okresem zatrudnienia.

Możesz, ale nie musisz uczestniczyć w PPK. Jeśli tego nie chcesz, złóż na ręce pracodawcy deklarację o niedokonywaniu wpłat do PPK. Osoby, które mają pomiędzy 55 a 70 lat, mogą na własny wniosek przystąpić do planów. Granica wieku 70 lat powoduje, że nie ma już możliwości dla takiej osoby zapisania do PPK.

Czym jest PPE? Pracownicze Programy Emerytalne

PPE, czyli Pracownicze Programy Emerytalne są tworzone przez pracodawców dobrowolnie. Jednocześnie pracownik może wybrać, czy chce w nich uczestniczyć. Zgodnie z ustawą o PPE, możesz zapisać się do takich programów, jeśli masz odpowiednio długi staż pracy. Przystąpisz do prowadzonego przez swojego pracodawcę PPE, jeśli:

  • nie ukończyłeś 70. roku życia,
  • masz minimalny okres zatrudnienia wynoszący 3 miesiące.

Ten okres zatrudnienia, uprawniający do uczestniczenia w PPE, może zostać wydłużony maksymalnie do 3 lat.

PPE a PPK – podobieństwa i różnice

Zarówno w PPE, jak i PPK są gromadzone środki pochodzące ze składek finansowanych przez pracownika i pracodawcę. Sprawdź w tabeli, jak funkcjonują oba systemy i czym się różnią:

 PPE PPK
Obowiązek założenia przez pracodawcę  Nie Tak
Składki podstawowe Finansowane przez pracodawcę – maksymalnie 7% wynagrodzenia uczestnika Finansowane przez pracodawcę – m.in. 1,5% wynagrodzenia pracownika. Finansowane przez pracownika – do 2% wynagrodzenia. Możliwość zmniejszenia wpłaty do 0,5%, przy niskich zarobkach pracownika.
Składki dodatkowe Finansowane przez pracownika – o ile nie zakazuje tego umowa zakładowa, do limitu ustalonego odgórnie (w 2025 roku to kwota 39 028,50 zł). Finansowane przez pracodawcę w wysokości do 2,5% wynagrodzenia. Finansowane przez pracownika w wysokości do 2% wynagrodzenia.
DopłatyBrakZ budżetu państwa – 250 zł wpłata powitalna, 240 zł dopłata roczna.
Wypłata środkówDopiero po osiągnięciu co najmniej 60. roku życia lub uzyskania praw emerytalnych po 55. roku życia. Jeśli pracownik ukończył 70 lat, pracodawca automatycznie wypłaca mu środki, chyba że pozostaje on z nim w stosunku pracy. Możliwość wcześniejszej wypłaty środków pomniejszone o potrącenia.W dowolnym momencie, jeszcze przed ukończeniem 60. roku życia, ale z potrąceniami. Możliwość wypłaty na preferencyjnych zasadach:
  • w razie poważnego zachorowania,
  • w celu sfinansowania wkładu własnego przy kredycie hipotecznym, jeśli nie ukończyli 45 lat. 
Dziedziczenie środków Tak Tak

Zarówno przy oszczędzaniu w PPE, jaki i PPK możesz odłożyć pieniądze na emeryturę prywatną, zabezpieczając finansowo swoje życie po zakończeniu aktywności zawodowej.

Informacja Reklamowa

Materiał przygotowany przez UNIQA TFI S.A. w celach reklamowych. Nie jest ofertą w rozumieniu Kodeksu cywilnego. Inwestowanie w fundusze wiąże się z ryzykiem utraty całości lub części zainwestowanych środków, a szczegółowe informacje o funduszach inwestycyjnych zarządzanych przez Uniqa TFI oraz o związanych z nimi ryzykach zawarto w prospektach informacyjnych oraz kluczowych informacjach dostępnych w siedzibie TFI oraz na stronie www. Pełna treść noty prawnej znajduje się na https://www.uniqa.pl/emerytura-i-inwestycje/nota-prawna/.

Artykuł sponsorowany