Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Dlaczego nie możesz znaleźć pracy? Poznaj 8 najczęstszych powodów

Szukanie pracy dla wielu z nas wiąże się ze stresem i frustracją. Wysyłasz kolejne CV i kolejny już raz nikt nie oddzwania. Zastanawiasz się, gdzie popełniasz błąd, dziwisz się, jakim cudem znajomi tak szybko znajdują zatrudnienie. Z jednej strony zazdrościsz, z drugiej zastanawiasz się coraz częściej, dlaczego nie możesz znaleźć pracy i czy wina leży po twojej stronie. Istnieją czynniki, które sprawiają, że znalezienie pracy staje się niezwykle trudne. Co hamuje ten proces?

Dlaczego nie możesz znaleźć pracy?

Tak naprawdę powodów może być wiele. Uświadomienie sobie pewnych zachowań, może sprawić, że szukanie zatrudnienia stanie się o wiele prostsze. Dlaczego nie możesz znaleźć pracy?

Tak naprawdę nie szukamy

Teoretycznie od wielu miesięcy szukamy zatrudnienia. Żalimy się wszystkim dookoła, że w naszym kraju zupełnie nie ma pracy i bez znajomości nie da się niczego osiągnąć. Tłumaczymy się, narzekamy, smucimy, a tak naprawdę… wcale nie szukamy. Raz na jakiś czas przejrzymy ogłoszenia, czasami wysyłamy CV, nie do końca nawet czytając, gdzie i na jakie stanowisko. Wiemy, że wypadałoby pracować i zarabiać, ale nie stoimy pod kreską i jakoś wcale nam się nie śpieszy, by coś zmieniać. Kiedy w końcu ktoś zadzwoni, akurat tego dnia nie możemy pojawić się na rozmowie. Kiedy znajomy mówi, że w ich firmie jest wakat i może nas polecić, mówimy, że w tym terminie mamy już inną, ważną rozmowę. Wszyscy się starają, by pomóc nam w tym trudnym czasie, a my tak naprawdę jako jedyni nie robimy w tym celu nic, co mogłoby nas przybliżyć do znalezienia pracy. Dlaczego nie możesz znaleźć pracy? Bo nie szukasz!

Mamy źle przygotowane dokumenty aplikacyjne

Bardzo ważne w procesie rekrutacji są dokumenty aplikacyjne i ich odpowiednie przygotowanie. Warto więc postarać się o to, by nasze CV było jak najbardziej profesjonalne. Być może dokument jest nieczytelny? A może poświęciliśmy dużo miejsca mało istotnym informacjom, skracając do minimum to, co najważniejsze? Pamiętajmy, że rekrutera nie interesuje nasze miejsce urodzenia, stan cywilny czy ukończona szkoła podstawowa. Ba, jeśli skończyłeś studia, mało istotna jest szkoła średnia. Zainteresowania opisane szerzej niż doświadczenie również mogą być kiepskim posunięciem. Zwróć również uwagę na list motywacyjny, bo może być twoją przepustką do zatrudnienia. Kopiuj-wklej na pewno nie jest dobrym posunięciem, szczególnie jeżeli tym samym pominiesz nazwę firmy. Dostosuj list do ogłoszenia, postaraj się i poświęć temu czas, nawet jeżeli uważasz, że nie do końca ma to sens. Poproś również kogoś o przeczytanie dokumentów i ewentualną poprawę błędów.

Nie wiemy, jak szukać

Może zdarzyć się tak, że szukamy pracy pierwszy raz po długiej przerwie i nie do końca wiemy, jak szukać. Nie wiemy, kto aktualnie liczy się na rynku, gdzie znaleźć potrzebne informacje, na co powinniśmy zwrócić uwagę. Wypadliśmy z obiegu i czujemy się, jak dziecko we mgle. Pamiętajmy, że w takiej sytuacji bardzo pomocne może być podpytanie znajomych z branży lub takich, którzy niedawno znaleźli pracę.

Nie wiemy, gdzie szukać

Przeglądamy główne serwisy z ogłoszeniami i… na tym koniec. Zupełnie pomijamy inne miejsca, w których można znaleźć pracę. Nie wchodzimy do zakładki “praca” lub “kariera” na stronach interesujących nas firm. Zapominamy o potędze mediów społecznościowych, gdzie tak naprawdę można znaleźć ogłoszenia w każdej dziedzinie. Nie mamy świadomości, jak wiele możliwości daje nam internet.

Nie wiemy, czego chcemy

Właściwie to nie wiemy, co chcemy robić. Pracowaliśmy w kilku branżach i żadna nie dała nam tyle satysfakcji, żeby chcieć się w niej rozwijać. Zastanawiamy się nad czymś, czego wcześniej nie robiliśmy. Chcemy spróbować, ale nie do końca wiemy dlaczego. Błądzimy, szukamy, przeglądamy wszelkie możliwe ogłoszenia, tracąc czas nawet na te, które zupełnie nas nie interesują. Nie potrafimy się określić. Nawet podczas rozmowy kwalifikacyjnej nie ukrywamy, że zupełnie nie wiemy, co chcemy robić i jak pracować. Najpierw sami powinniśmy zadać sobie pytanie co chcemy osiągnąć, a niewykluczone, że odpowiedź na pytanie dlaczego nie możesz znaleźć pracy pojawi się sama.

Wysyłamy CV bezrefleksyjnie

Wysyłamy CV wszędzie, gdzie się da, nie zwracamy uwagi na wymagania, w liście motywacyjnym edytujemy tylko nazwę firmy. Nieważne, co robiliśmy do tej pory, nawet jeśli pracowaliśmy w gastronomii, wysyłamy CV do biura rachunkowego. Praca to praca, nie do końca przykładamy wagę do tego, co moglibyśmy robić. W związku z tym nikt nie oddzwania, bo dlaczego miałby, skoro CV kandydata zupełnie nie pasuje do profilu pracownika, a my narzekamy, że naprawdę się staramy, ale nic z tego nie wychodzi. Natomiast jeżeli ktoś do nas zadzwoni, zupełnie nie wiemy, co to za firma, jakie stanowisko, nie potrafimy się odpowiednio przygotować. Nasze poszukiwania pracy są chaotyczne i nieskuteczne.

Nie doceniamy siebie

Dlaczego nie możesz znaleźć pracy? Bo siebie nie doceniasz! Choć potrafimy dużo, robiliśmy wiele w danym kierunku, za nami mnóstwo praktyk, wolontariatu, mamy znajomości, uważamy, że to za mało i nawet jeśli jesteśmy idealnym kandydatem na dane stanowisko, nie wysyłamy dokumentów aplikacyjnych. Jesteśmy przekonani, że nie dalibyśmy sobie rady, a nasze osiągnięcia są mało istotne. Brak wiary w siebie może być największym wrogiem rozwoju naszej kariery zawodowej.

Nie przygotowujemy się do rozmowy kwalifikacyjnej

Otrzymujemy zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną i zupełnie się do niej nie przygotowujemy. Nie mamy pojęcia, czym zajmuje się firma, którą odwiedziliśmy. Nie potrafimy odpowiedzieć na najprostsze pytania. Nie wiemy, ile chcemy zarabiać. Zawieszamy się nawet na tych pytaniach, które padają podczas niemal każdej rekrutacji. Nie umiemy mówić o swoich mocnych i słabych stronach. Nie wiemy, w jakim kierunku chcemy się rozwijać. Trudno wymagać od rekrutera, by zainteresował się takim kandydatem.

Często zastanawiasz się, dlaczego nie możesz znaleźć pracy? Zanim zaczniesz obwiniać wszystkich dookoła, zastanów się, czy nie ma w tym twojej winy. Uświadomienie sobie tego, co hamuje poszukiwania, może być kluczowe i ułatwić ten proces.