Poradnik Pracownika

Praca na weekend, czyli jak dorobić do wynagrodzenia

Praca może stanowić źródło inspiracji czy motywację do rozwoju i realizację dalszych planów zawodowych. Jednak podstawą wykonywania pracy zarobkowej jest właśnie jej charakter finansowy – zasadniczo pełni ona funkcję źródła utrzymania. Ceny dóbr i usług nieustannie rosną – a co z naszymi zarobkami? W przypadku, gdy są one niewystarczające lub gdy ich zupełnie brak, warto poszukać nowych rozwiązań. Dodatkowa praca na weekend może być jednym z nich.

Dodatkowa praca na weekend – zalety

W kwestii finansów na pewno warto słuchać rad osób doświadczonych w branży, inwestorów z wiedzą ekonomiczną. Większość z nich wskazuje wprost – najważniejsze są zdywersyfikowane źródła dochodów.

„Nigdy nie polegaj na pojedynczym dochodzie. Inwestuj w siebie z zamiarem stworzenia drugiego źródła, potem trzeciego, potem czwartego”.

Im więcej źródeł dochodu, tym większy spokój ducha i bezpieczeństwo. Szczególnie w trudnych czasach, na przykład globalnego kryzysu ekonomicznego, zróżnicowane sposoby pozyskiwania pieniędzy mogą być kluczowe dla swobodnego funkcjonowania. Dlatego też dodatkowa praca na weekend może okazać się strzałem w dziesiątkę. Jednak jakie rodzaje prac w dzisiejszych czasach mogą okazać się opłacalne? Na co postawić, żeby zyskać?

Dodatkowa praca na weekend – od czego zacząć?

Pierwszym krokiem na drodze do poszukiwania dodatkowych źródeł zarobku powinna być pogłębiona analiza rynku oraz własnych możliwości i predyspozycji. Wypadkowa tych trzech elementów zapewni nam zysk.

Panująca epidemia COVID-19 przyczynia się do pogłębiania kryzysu gospodarczego, a dotychczasowy model funkcjonowania przeciętnej polskiej rodziny uległ zmianie. Obecne ograniczenia w przemieszczaniu się oraz strach przed zarażeniem wpływają na spadek zainteresowania ofertami takich branż jak:

  • hotelarstwo,
  • turystyka,
  • rekreacja,
  • usługi kosmetyczne i fryzjerskie.

Izolacja często jednak generuje uczucie frustracji – każdy bowiem potrzebuje z jednej strony rozrywki, a z drugiej utrzymania dochodów na odpowiednim poziomie.

Jaka dodatkowa praca na weekend będzie odpowiednia dla Ciebie?

Tutaj warto zadać sobie kilka kluczowych pytań:

  • czym lubię się zajmować?
  • co potrafię robić?
  • jakimi materiałami i narzędziami do pracy dysponuję?

Znając własne oczekiwania i możliwości, można rozpocząć poszukiwania dodatkowej pracy na weekend.

Usługi kurierskie

Z jednej strony branża transportowa mocno ucierpiała przez zaistniałe okoliczności – transport międzynarodowy został ograniczony, popyt na wiele dóbr, szczególnie luksusowych, znacząco zmalał. Z drugiej strony wyraźnie wzrosło zapotrzebowanie na usługi w branży kurierskiej, zwłaszcza w obszarze spożywczym. Chcąc ograniczyć możliwości zarażenia się koronawirusem, klienci w wielu przypadkach stawiają na zakupy spożywcze realizowane drogą online, z płatnym dowozem do domu. Masz prawo jazdy i samochód? Poszukaj firmy spożywczej, której obecnym kierunkiem rozwoju jest sprzedaż artykułów dostarczanych pod drzwi klienta.

Wypełnianie płatnych ankiet

Na tę opcję mogą zdecydować się przede wszystkim osoby posiadające odpowiedni sprzęt komputerowy oraz stabilny dostęp do łącza internetowego. Praca polega zazwyczaj na zarejestrowaniu się na jednym z portali prowadzących ankiety online, a następnie wypełnieniu badań, jakie zostaną przypisane do Ciebie jako użytkownika. Najczęściej za wypełnianie takich ankiet otrzymuje się punkty, które następnie można wymieniać na prezenty rzeczowe bądź pieniądze. Wielkość zysku w tym przypadku w dużej mierze jest uzależniona od tego, jak sprawnie i szybko będziesz wypełniać ankiety oraz od tego, ile czasu na to poświęcisz. Z pewnością nie jest to praca dla każdego.

Założenie własnego bloga/konta na YouTube

Propozycja szczególnie ciekawa dla pasjonatów – jakiego tematu? Dowolnego. Każdy temat, który zainteresuje odbiorców w sieci, może przynieść zyski w postaci gotówki. Sławni blogerzy zarabiają głównie na reklamach, ale zdarza się, że są oni dodatkowo sponsorowani przez firmy z branży, w której obrębie działają. Z kolei na przykład konto na YouTubie jest (potencjalnie) tyle warte, ile posiada się subskrypcji. Im więcej osób ogląda filmy zamieszczane przez vlogera, tym więcej on może na tym zarobić. W obu przypadkach wymagany jest sprzęt komputerowy oraz łącze internetowe. W przypadku vlogerów – również kamerka.

Jakie tematy są dla ludzi ciekawe i mogą przynieść najwięcej obserwujących w sieci? Nie ma prostej odpowiedzi na to pytanie – tutaj liczy się charyzma, pomysł i dużo szczęścia. Natomiast co do zasady dużą popularnością cieszą się zagadnienia takie jak:

  • zdrowie i uroda,
  • fitness,
  • gry komputerowe,
  • sport,
  • filmy i seriale,
  • zwierzęta.

W trudnych czasach szczególnie tematy podnoszące na duchu mogą okazać się kluczem do sukcesu.

Sprzedaż internetowa

Ograniczenia w przemieszczaniu się sprzyjają rozwojowi sprzedaży internetowej. Zamknięte galerie i sklepy, zamknięte centra kultury i sportu – to wszystko przekłada się na wzmożony ruch w sieci. Co warto sprzedawać? Obecnie największym zainteresowaniem cieszą się środki ochrony osobistej, tzn.:

  • maseczki ochronne na twarz (bawełniane wielokrotnego użytku, a także jednorazowe),
  • płyny do dezynfekcji skóry,
  • okulary ochronne,
  • przyłbice.

Można postawić również na sprzedaż produktów służących rozrywce, takich jak:

  • książki,
  • puzzle,
  • gry planszowe,
  • produkty tematyczne z zakresu wybranego hobby (kolorowanki dla dorosłych, produkty do makijażu, do dziergania/haftowania/naszywania itp.).

Można również zdecydować się na sprzedaż produktów spożywczych. Szczególnie ciekawym rozwiązaniem może okazać się sprzedaż wyrobów własnej produkcji.

Czego potrzebujesz do rozkręcenie takiego biznesu? Przede wszystkim chęci, pomysłu i komputera z dostępem do internetu, a pozostałe czynniki będą uzależnione od kierunku, jaki obierzesz.

Wykładanie towaru

Jeżeli jesteś osobą zdrową i sprawną fizycznie, warto rozważyć również nawiązanie współpracy z firmami, które potrzebują wsparcia w wykładaniu towaru w sklepach. Jest to w obecnych czasach popularna dodatkowa praca na weekend.

Zdalne korepetycje

Posiadasz rozległą wiedzę z jakiegoś obszaru? Może możesz pochwalić się szczególnie rozwiniętymi umiejętnościami językowymi lub matematycznymi? Zwłaszcza teraz, gdy nauka młodych osób przyjęła formę zdalną, warto zastanowić się nad udzielaniem korepetycji online. Taka dodatkowa praca na weekend może okazać się bardzo intratnym interesem. Wymagania? Wiedza, umiejętność jej przekazania i najlepiej komputer z dostępem do internetu.

Redakcja i korekta tekstów

W dobie koronawirusa większość osób sięga po informacje dostępne w wersji online, a każda firma stawiająca na jakość publikowanych treści chętnie nawiązuje współpracę z osobami zdolnymi językowo. Korektor tekstów może realizować swoją pracę z domu, jeżeli ma komputer i dostęp do internetu.

Dodatkowa praca na weekend – podsumowanie

Możliwości jest wiele, ale i samych zainteresowanych dodatkową pracą na weekend również. Dlatego najpierw należy się zastanowić, w czym jest się dobrym i którą ścieżką warto podążać, aby osiągnąć zaplanowany efekt.