Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Praca weekendowa - czy warto tak pracować?

Praca weekendowa jest wciąż popularnym tematem - wiele osób poszukuje takiego rozwiązania, zarówno chwilowo, jak i na dłuższy czas. Do podjęcia tej formy zarobku zmuszają nas często okoliczności, wykonywanie innej pracy w ciągu tygodnia, potrzeby finansowe lub po prostu chęć dodatkowego wynagrodzenia. Wiele osób chce pracować w trybie weekendowym, aby w tygodniu mieć czas na samorozwój, odpoczynek lub prywatne sprawy. Bez względu na przyczynę poszukiwania pracy weekendowej, warto wiedzieć - jak ją znaleźć, czego można się spodziewać oraz kiedy sprawdzi się ona najlepiej.

Praca weekendowa

Praca weekendowa jest idealnym rozwiązaniem dla osób:

  • studiujących dziennie
  • wykonujących kiepsko płatną pracę w tygodniu
  • nie mających planów na weekend

Studenci dzienni nie mają czasu na pracę w pozostałe dni tygodnia - pozostają im wyłącznie weekendy. Potrzebują oni pieniędzy na utrzymanie się lub własne potrzeby. Osoby wykonujące kiepsko płatną pracę chcą dorobić, nie rezygnując jednocześnie ze swojego zawodu. Przyczyn może być wiele - umowa wiążąca na dłuższy okres czasu, zobowiązania wobec pracodawców czy finansowy brak możliwości rezygnacji. Często w przypadku takich osób jest to praca, która umożliwia zdobycie doświadczenia, dzięki któremu w przyszłości łatwiej będzie znaleźć stanowisko z lepszą pensją. Ostatnią grupą osób są pracownicy, którym jest obojętne, kiedy będą pracować. 

Jak znaleźć pracę weekendową?

Współcześnie istnieje wiele metod szukania pracy weekendowej. Najprostszym sposobem jest regularne przeglądanie ofert pracy na popularnych portalach ogłoszeniowych. Wcześniej należy przygotować profesjonalne i przejrzyste CV, aby w momencie natrafienia na ciekawą ofertę móc szybko zaaplikować. Ważne, aby CV posiadało zdjęcie i klauzulę przetwarzania danych osobowych. Oferty warto przeglądać każdego dnia o określonej porze, np. wieczorem po całym dniu. Pracę weekendową możemy również z łatwością znaleźć na portalach społecznościowych - osoby prowadzące swój biznes często ogłaszają się na grupach tematycznych, poszukując tam pomocników. Kolejnym rozwiązaniem jest spacer po mieście - firmy poszukujące weekendowych pracowników regularnie przyklejają oferty do szyb i witryn swoich firm. 

Jeśli chcemy pracować w bardziej prestiżowym miejscu (gdzie umieszczenie kartki z poszukiwaniem pracownika na witrynie firmy nie wchodzi w grę) lub na wymarzonym stanowisku w firmie nie poszukującej aktualnie pracowników, warto przejąć inicjatywę. Z pewnością nie będzie źle widziana wizyta u pracodawcy i osobiste spytanie się o możliwość podjęcia pracy weekendowej. Co ważne - jeśli usłyszymy odpowiedź odmowną, nie należy się narzucać. Warto jednak spytać o możliwość pozostawienia swojego CV na przyszłość. 

Zarobki w pracy weekendowej

Zarobki zależą od stanowiska i miejsca pracy. Na ogół osoby decydujące się na podjęcie pracy weekendowej wykonują następujące zawody:

  • opiekunka do dziecka
  • korepetytor
  • pracownik sklepu
  • magazynier
  • recepcjonista
  • osoba świadcząca usługi sprzątające
  • kelner, barista

Oczywiście weekendowych zawodów jest znacznie więcej, dlatego ciężko ustalić przedział możliwych zarobków. Zwykle jest to kwota płacona "od godziny", a jej wysokość zależy wyłącznie od pracodawcy. Minimalna stawka godzinowa na umowie zlecenie w bieżącym roku wynosi 18.30 zł brutto. Mniejsze kwoty proponowane przez pracodawców nie są zgodne z prawem.