Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Niewykorzystanie dnia wolnego za święto a rozwiązanie umowy

Podczas zatrudnienia nie zdążyłem odebrać dnia wolnego za święto przypadające w sobotę. Czy w tej sytuacji przysługuje mi ekwiwalent tak jak w przypadku urlopu? Czy ten dzień przepada i nie będę mógł go już wykorzystać? Jak w tym przypadku rekompensuje się niewykorzystanie dnia wolnego za święto przypadające w sobotę?

Bogdan, Chorzów

 

Zgodnie z przepisami prawa pracy każde święto przypadające w inny dzień niż niedziela, obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Oczywiście dla niepełnoetatowca czas pracy zostaje zmniejszony proporcjonalnie do wymiaru etatu.

Jeżeli święto przypada w sobotę, wówczas pracownikowi pracującemu od poniedziałku do piątku, pracodawca powinien oddać w zamian dzień wolny w ciągu standardowego tygodnia pracy. Dzień ten należy wykorzystać do końca okresu rozliczeniowego. W sytuacji, gdy zatrudniony nie ma możliwości odebrania dnia wolnego lub dzień ten nie został wyznaczony, wówczas oprócz pensji zasadniczej, przysługuje mu dodatek za nadgodziny w wysokości 100%.

Gdy stosunek pracy zostanie rozwiązany, a pracownik nie zdąży skorzystać z dnia wolnego, to ten dzień nie będzie liczył się jako dzień urlopowy i nie będzie przysługiwał ekwiwalent pieniężny. Za niewykorzystanie dnia wolnego za święto przypadające w sobotę należy wypłacić wynagrodzenie i dodatek za nadgodziny w dniu zakończenia współpracy.