Niewykorzystanie dnia wolnego za święto a rozwiązanie umowy
Podczas zatrudnienia nie zdążyłem odebrać dnia wolnego za święto przypadające w sobotę. Czy w tej sytuacji przysługuje mi ekwiwalent tak jak w przypadku urlopu? Czy ten dzień przepada i nie będę mógł go już wykorzystać? Jak w tym przypadku rekompensuje się niewykorzystanie dnia wolnego za święto przypadające w sobotę?
Bogdan, Chorzów
Zgodnie z przepisami prawa pracy każde święto przypadające w inny dzień niż niedziela, obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Oczywiście dla niepełnoetatowca czas pracy zostaje zmniejszony proporcjonalnie do wymiaru etatu.
Jeżeli święto przypada w sobotę, wówczas pracownikowi pracującemu od poniedziałku do piątku, pracodawca powinien oddać w zamian dzień wolny w ciągu standardowego tygodnia pracy. Dzień ten należy wykorzystać do końca okresu rozliczeniowego. W sytuacji, gdy zatrudniony nie ma możliwości odebrania dnia wolnego lub dzień ten nie został wyznaczony, wówczas oprócz pensji zasadniczej, przysługuje mu dodatek za nadgodziny w wysokości 100%.
Gdy stosunek pracy zostanie rozwiązany, a pracownik nie zdąży skorzystać z dnia wolnego, to ten dzień nie będzie liczył się jako dzień urlopowy i nie będzie przysługiwał ekwiwalent pieniężny. Za niewykorzystanie dnia wolnego za święto przypadające w sobotę należy wypłacić wynagrodzenie i dodatek za nadgodziny w dniu zakończenia współpracy.
Polecamy:
Dni wolne na poszukiwanie pracy - kiedy przysługują?
Dwa dni opieki nad dzieckiem w wymiarze godzinowym
- Urlop macierzyński, a niespodziewana choroba
- Urlop rodzicielski pracownika - wymiar i dokumentowanie
- Jakie otrzymam wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy na przełomie miesięcy?
- Niewykorzystany urlop – co z nim zrobić? Kiedy przysługuje ekwiwalent?
- Urlop w weekend - czy pracownikowi należy udzielić dni urlopowych?