Poradnik Pracownika

Czym się charakteryzuje i ile zarabia nauczyciel w Polsce?

Nauczyciele mają trudne zadanie. Oprócz przekazywania wiedzy muszą stanowić swojego rodzaju autorytet, kontrolować swoje zachowanie, posiadać ogromną wiedzę i stale ją poszerzać oraz mieć anielską cierpliwość. Wiele młodych osób, które planują rozpocząć pracę w tym zawodzie, zastanawia się, ile zarabia nauczyciel w Polsce i jakie są wymagania pracodawców. Przeczytaj nasz artykuł, by poznać odpowiedź.

Jakie cechy powinien posiadać dobry nauczyciel?

Teoretycznie każdy z nas doskonale wie, jaki powinien być idealny nauczyciel, jednak z praktyki wiemy, że przedstawiciele tego zawodu nie zawsze biorą sobie to do serca. Czym powinien się cechować? Przede wszystkim powinien posiadać szeroką wiedzę z przedmiotu, którego naucza. Uczniowie mają wiele pytań, warto znać na nie odpowiedź, nawet jeżeli są to zagadnienia spoza programu nauczania. Dodatkowo bardzo ważna jest otwartość, pewna elastyczność, cierpliwość, dojrzałość i przede wszystkim sprawiedliwość. Nauczyciel powinien nie tylko uczyć, lecz także wychowywać i opiekować się swoimi podopiecznymi, dlatego musi wykazywać się zrozumieniem, być wsparciem i wzorem do naśladowania. Trudno wyobrazić sobie także, by osoba pracująca w tym zawodzie, nie potrafiła przekazywać wiedzy. Istotna jest również chęć stałego rozwoju, pracowitość i sumienność.


Sprawdź, jak w łatwy sposób możesz wyliczyć swoje wynagrodzenie z brutto na netto.

Jak zostać nauczycielem?

Czy aby zostać nauczycielem wystarczy ukończenie odpowiedniego kierunku studiów? Niestety nie. Oprócz tego, że osoba ubiegająca się o to stanowisko musi skończyć studia wyższe na kierunku zgodnym z przedmiotem nauczania lub w którego zakres on wchodzi, konieczne jest również przygotowanie pedagogiczne, czyli 270 godzin zajęć, gdzie zdobywane są umiejętności i wiedza psychologiczna, pedagogiczna oraz dydaktyczna.

Ile zarabia nauczyciel w Polsce?

Średnie zarobki nauczyciela w Polsce to 1900 zł netto. Najwyższe wynagrodzenie otrzymują przedstawiciele tego zawodu z województwa pomorskiego (ok. 2200 zł), warmińsko-mazurskiego, podkarpackiego i mazowieckiego (ok. 2100 zł) oraz kujawsko-pomorskiego (ok. 2050 zł), najmniej z kolei z województwa wielkopolskiego (ok. 1950 zł), dolnośląskiego (ok. 1945 zł) oraz lubuskiego (ok. 1900 zł). Najwięcej zarabiają nauczyciele z Ełku (średnio 2400 zł), Gliwic (średnio ok. 2300 zł) i Częstochowy (średnio ok. 2250 zł).

Czego wymagają pracodawcy?

To, ile zarabia nauczyciel zależy również od tego, jaką wiedzę i doświadczenie posiada. Pracodawcy wymagają przede wszystkim oczywiście wyższego wykształcenia oraz przygotowania pedagogicznego. Oprócz tego bardzo ważna jest szeroka wiedza, dobry kontakt z ludźmi, podejście do dzieci i młodzieży (lub osób starszych, w zależności od rodzaju szkoły), zdolność do przekazywania wiedzy, doświadczenie zawodowe, umiejętności interpersonalne oraz pasja i zaangażowanie.