Przerwa w pracy - kiedy przysługuje i jak ustalić jej czas?
Jestem pracownikiem biurowym - praca przy komputerze. Jak długa przerwa w pracy mi przysługuje?
Adam, Opoczno
Pracownikowi przysługuje przerwa w pracy, za którą zachowuje prawo do wynagrodzenia. Można wyróżnić kilka rodzajów przerw, w zależności od wykonywanej pracy czy też dodatkowych uprawnień pracowniczych.
Przerwa w pracy na śniadanie
Zgodnie z przepisami Kodeksy pracy zatrudniony, którego dobowy wymiar czasu pracy wynosi co najmniej 6 godzin, ma prawo do 15-minutowej przerwy w pracy, która jest wliczana do czasu pracy. Prawo to dotyczy wszystkich pracowników pracujących w wymiarze dobowym, warunkiem jest przepracowanie 6 godzin w ciągu doby.
Przerwa w pracy dla osoby pracującej przy komputerze
Pracownik, który pracuje przy komputerze ma prawo po każdej przepracowanej godzinie przy komputerze skorzystania z minimum 5-minutowej przerwy w pracy, która jest wliczana do czasu pracy, jeśli pracodawca nie zapewni pracownikowi możliwości łączenia przemiennego pracy przy komputerze z innymi zajęciami, które nie obciążają wzroku oraz umożliwiają zmianę pozycji ciała, przy nieprzekraczaniu godziny nieprzerwanej pracy przy monitorze komputera.
Przerwa w pracy dla osoby wykonującą pracę monotonną, uciążliwą lub szkodliwą
Pracownik, którego praca ma charakter monotonny - z góry ustalone tempo pracy, pracuje w warunkach uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia ma prawo do:
- skróconej podstawowej normy czasu pracy - nie dotyczy pracy monotonnej
- dodatkowej przerwy w pracy wliczanej do czasu pracy.
Dodatkowe uprawnienia
Pracownicy niepełnosprawni mają prawo do dodatkowej 15-minutowej przerwy wliczanej do czasu pracy, którą powinni przeznaczyć na wypoczynek lub gimnastykę usprawniającą.
Dodatkowa przerwa w pracy przysługuje także pracownicy karmiącej dziecko, która pracuje dłużej niż 4 godziny na dobę. Ma ona prawo do skorzystania z następujących przerw na karmienie:
- w przypadku czasu pracy trwającego w wymiarze 4-6 godzin kobietom karmiącym dziecko przysługuje jedna 30-minutowa przerwa w pracy (lub odpowiednio 45-minutowa przy więcej niż jednym dziecku),
- w przypadku czasu pracy trwającego dłużej niż 6 godzin kobietom karmiącym dziecko przysługują dwie przerwy 30-minutowe (lub odpowiednio 45-minutowa przy więcej niż jednym dziecku).
Nieodpłatna przerwa w pracy na lunch
Pracodawca może wprowadzić nieodpłatną przerwę w wymiarze czasu pracy nieprzekraczającym 60 minut, tzw. przerwę na lunch, która nie jest wliczana do czasu pracy. Wprowadzenie takiej przerwy zależy wyłącznie od decyzji pracodawcy.