Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Jak powinno wyglądać biurko w pracy?

Wielu z nas uważa biurko w pracy za swoją niemal prywatną przestrzeń. Czujemy się tak swobodnie, jak gdybyśmy byli w domu, w związku z czym nie przykładamy dużej wagi do wyglądu mebla. Jednak warto mieć świadomość, że biurko w pracy jest właściwie naszą wizytówką – bez względu więc na to, czy pracujemy w jednym pomieszczeniu z innymi pracownikami, czy mamy osobny pokój, warto o niego zadbać, nie tylko wtedy, kiedy ma do nas przyjść klient. O czym warto pamiętać? Jak traktować to miejsce? Czego na nim nie zostawiać? Przeczytaj w niniejszym artykule!

Biurko w pracy jako centrum dowodzenia?

Zdarza się, że nie odchodzimy od biurka w pracy nawet na chwilę, chyba że już naprawdę musimy wyjść, np. do toalety. W związku z tym przy biurku jemy, pijemy kawę, spędzamy przerwę, robimy właściwie wszystko. Choć biurko w pracy jest naszym centrum dowodzenia i tam wykonujemy głównie swoje zadania, jeśli jesteśmy pracownikami biurowymi, nie możemy przez cały dzień przy nim tkwić. Dlaczego? 

Przede wszystkim przerwy w pracy służą do tego, żeby się zrelaksować, odpocząć, by mieć energię do dalszej pracy. Trudno o to, jeśli ciągle będziemy zerkać na nasze zadania, włączony komputer. Warto raz na jakiś czas wstać choćby po to, żeby się rozciągnąć. Praca siedząca jest dla naszego organizmu niezbyt łaskawa. Kręgosłup z pewnością podziękuje nam za krótkie przerwy i ćwiczenia. Nasz umysł także się rozjaśni, jeśli zamiast ciągle tkwić przy biurku, trochę się przejdziemy, oderwiemy wzrok od liczb czy liter.

Jedzenie przy biurku także nie jest dobrym pomysłem, ponieważ zazwyczaj jednocześnie z jedzeniem robimy coś związanego z pracą, nie skupiamy się na posiłku, przez co gorzej gryziemy, trawimy, a także szybciej zapominamy o tym, że już jedliśmy i robimy się za chwilę znowu głodni. Dlatego warto zjeść w kuchni czy innym przeznaczonym do tego miejscu. Dodatkowo będziemy mieli chwilę na odpoczynek i oderwanie myśli od pracy.

Picie przy komputerze również może się źle skończyć. Kubek z kawą przy klawiaturze może sprawić, że w końcu niechcący ją zalejemy. Nic dobrego z tego nie wyniknie. I choć nawadnianie jest bardzo ważne, warto mieć przy sobie wodę czy inne napoje w butelce, czy kubku, który jest zakręcany.

Jak powinno wyglądać biurko w pracy?

Wiemy już, że choć biurko w pracy często jest naszym ulubionym miejscem, powinniśmy jednak co jakiś czas od niego wstawać. Istotne jest również to, by dbać o to miejsce. Choć wydaje nam się, że nikt nie zwraca na to uwagi, nierzadko biurko jest uznawane za naszą wizytówkę i inni pracownicy mogą oceniać przez jego pryzmat nasz profesjonalizm! O czym pamiętać?

Nie zostawiaj na biurku jedzenia

Wspominaliśmy już, że jedzenie przy biurku nie jest najlepszym pomysłem. Równie kiepskie jest pozostawianie na nim resztek. Przede wszystkim musimy pamiętać, że najczęściej nie pracujemy sami, więc musimy brać pod uwagę to, że komuś może przeszkadzać zapach naszego posiłku, szczególnie gdy jest intensywny. Im dłużej coś na biurku stoi, tym mocniejsze wydziela zapachy. Dodatkowo pozostawione jedzenie nie wygląda też estetycznie i nie robi dobrego wrażenia.

Jeśli już więc nawet zdarzy się nam jeść przy biurku w pracy, postarajmy się od razu po skończonym posiłku wyrzucić resztki, wynieść naczynia do kuchni i umyć je. Dzięki temu współpracownicy nie będą zmuszeni wąchać ani oglądać naszych niedojedzonych posiłków.

Kubki nie są elementem wystroju

Choć czasami biurka wyglądają jak sklep z kubkami, wcale nie powinny być one stałym elementem wystroju. Pozostawione resztki wszelkich napojów, zupek czy innych płynnych posiłków mogą zacząć żyć własnym życiem, co nie tylko sprawia, że wygląda to niezbyt estetycznie, lecz także wydziela nieprzyjemne zapachy.

Prywatne elementy są w porządku, jednak nie w nadmiarze

We wszystkim trzeba znać umiar – także w ozdabianiu swojego biurka prywatnymi elementami. Zdjęcie rodziny czy kwiatek z pewnością nie zaszkodzi, ale już całe biurko w pracy zastawione zdjęciami z wakacji/imprez/wypadów rodzinnych, roślinach, figurkach i innych tego typu przedmiotach, nie są najlepszym pomysłem.

Owszem, takie dodatki sprawią, że poczujemy się lepiej, swobodniej, ale wciąż musimy pamiętać, że jesteśmy w pracy i musimy pokazać przede wszystkim, że jesteśmy profesjonalistami, a życie prywatne zostawiamy poza pracą.

Zdarza się również, że przyczepiamy naklejki czy elementy, które pokazują nasz światopogląd. Z tym również warto być ostrożnym. W życiu zawodowym warto zachowywać neutralność, choćby po to, aby bez problemu dogadywać się ze współpracownikami w kwestiach zawodowych.

Stałe miejsce dla smartfona

Na biurku leży również często nasz prywatny telefon – nic w tym dziwnego, dzisiaj zastępuje nam prawie każde urządzenie mobilne, dlatego też chcemy mieć go na oku. Telefon na biurku nie jest niczym złym, jednak warto pamiętać o pewnej kwestii.

Zazwyczaj nie pracujemy sami, dlatego warto dbać o to, by nie przeszkadzać współpracownikom. Jeśli wiemy, że często przychodzą do nas powiadomienia, wyłączmy dźwięki czy wibracje, które będą rozpraszać wszystkich wokół.

Utrzymuj porządek

Starajmy się chociaż raz w tygodniu robić generalne porządki na biurku, ale każdego dnia przynajmniej pozbywać się zrobionego podczas pracy bałaganu. Dzięki temu wszystko będzie schludne, profesjonalne i przede wszystkim pozbawione mnóstwa bakterii, które na biurku znajdziemy w ogromnych ilościach. Dodatkowo w porządku pracuje się znacznie lepiej!

Biurko w pracy ma znaczenie. Warto zadbać o jego wygląd, ponieważ z całą pewnością jest to element, przez który jesteśmy postrzegani i oceniani.