Narodziny dziecka przed podjęciem zatrudnienia a prawo do urlopu ojcowskiego
Na początku roku 2021 zostałem ojcem. W tamtym czasie nie miałem stałego zatrudnienia. Zatrudnienie na umowę o pracę podjąłem dopiero w maju. Czy w związku z tym mam prawo do urlopu ojcowskiego? Czy narodziny dziecka przed podjęciem zatrudnienia coś zmienią?
Mateusz, Kłodzko
Żadne przepisy nie wskazują, że narodziny dziecka przed podjęciem zatrudnienia dyskwalifikują do urlopu ojcowskiego. W związku z tym nie ma znaczenia, czy dziecko, na które przysługuje pracownikowi urlop ojcowski, urodziło się przed, czy w trakcie trwania stosunku pracy.
Prawo do urlopu ojcowskiego a narodziny dziecka przed podjęciem zatrudnienia
Do urlopu ojcowskiego ma prawo każdy pracownik zatrudniony na podstawie umowy o pracę, który wychowuje dzieci własne lub przysposobione.
Wymiar urlopu ojcowskiego wynosi 14 dni i można go wykorzystać w dwóch częściach każdy po 7 dni. Pracownik może skorzystać z urlopu do:
- ukończenia przez dziecko 24. miesiąca życia albo
- upływu 24 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie dziecka i nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 7. roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, nie dłużej niż do ukończenia przez nie 10. roku życia.
Narodziny dziecka przed podjęciem zatrudnienia - przykłady urlopu ojcowskiego
Przykład 1.
Pracownik jest ojcem rocznego syna, natomiast w firmie zatrudniony jest od miesiąca. Wcześniej prowadził własną działalność gospodarczą. Niedawno złożył wniosek o udzielenie tygodniowego urlopu ojcowskiego. Pracodawca ma obowiązek udzielić pracownikowi urlopu we wskazanym przez niego terminie.
W wyżej opisanym przykładzie, pracodawca nie ma możliwości bezpośredniego zweryfikowania, czy pracownik korzystał z urlopu ojcowskiego. Jednak w związku z tym, że za okres urlopu ojcowskiego przysługuje zasiłek macierzyński wypłacany przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, to ZUS weryfikuje, czy pracownikowi przysługuje zasiłek macierzyński na okresu urlopu, czy nie (w przypadku gdy wykorzystał go już w ramach działalności gospodarczej).
Przykład 2.
Pracownik zatrudniony jest w firmie od 6 miesięcy. Złożył wniosek o udzielenie 2 tygodni urlopu ojcowskiego na półtoraroczną córkę. Pracodawca udzielił pracownikowi tylko 7 dni urlopu, ponieważ ze świadectwa pracy z poprzedniego zakładu pracy wynika, że pracownik już wykorzystał jedną część tego urlopu.
Wniosek o roczny urlop macierzyński - złożenie go po terminie
Urlop wychowawczy a ubezpieczenie w ZUS-ie
- Urlop macierzyński, a niespodziewana choroba
- Jakie otrzymam wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy na przełomie miesięcy?
- Urlop rodzicielski pracownika - wymiar i dokumentowanie
- Urlop wypoczynkowy w przypadku zatrudnienia w ramach dwóch umów u tego samego pracodawcy
- Likwidacja zakładu pracy a urlopy związane z rodzicielstwem