Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Praca i zarobki pracownika gospodarczego. Jak nim zostać?

Pracownik gospodarczy to określenie stanowiska o bardzo różnorodnym zakresie obowiązków. Zobacz, na czym może polegać praca na tym stanowisku, jakie wynagrodzenie otrzymuje pracownik gospodarczy oraz jakie wymagania należy spełniać, aby móc objąć tę posadę. W artykule wyjaśniamy jaka jest praca i zarobki pracownika gospodarczego

Praca i zarobki pracownika gospodarczego

Czasem na rynku pracy możemy spotkać się z terminem, którego nie rozumiemy, lub nie wiemy czym dokładnie może zajmować się dana osoba. Taka sytuacja może mieć miejsce np. z pracownikiem gospodarczym lub inaczej robotnikiem gospodarczym, który jest  zawodem o charakterze usługowym. Porządek i czystość to dwa pojęcia, z którymi wiąże się to również ten zawód.

Czym dokładnie zajmuje się osoba obejmująca to stanowisko i jakie cechy powinna posiadać? Przede wszystkim kandydat do tej pracy powinien być osobą samodzielną, gotową do pracy w zmiennych warunkach oraz nastawioną na wykonywanie wszelkich zadań zleconych przez pracodawcę, a także podporządkowanie się względem przełożonych.

Pracownikiem gospodarczym nazywamy przede wszystkim osobę, która zajmuje się wykonywaniem najprostszych zadań zleconych konkretnej firmie. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej wyróżnia, że osoba taka zajmuje się między innymi: pielęgnacją trawników, krzewów, drzew oraz kwiatów, a także odśnieżaniem, dbaniem o nawierzchnie parkingów i chodników, wykonywaniem prostych napraw oraz utrzymywaniem sprzętu gospodarczego w nienagannym stanie. Robotnik gospodarczy dba również o budynki oraz okoliczne tereny wykonując proste prace naprawcze i porządkowe. 

Osoba zatrudniona na tym stanowisku może także zajmować się wykonywaniem prostych zadań, które uważane są za pomocnicze czynności w stosunku do pozostałych pracowników. Co to dokładniej oznacza? Że do je obowiązków należy również np. pomaganie przy załadowywaniu oraz rozładowywaniu towarów, wykonywanie prac magazynowych, czy też zajmowanie się ustawieniem mebli. Chcąc jeszcze dokładniej określić zakres obowiązków  jakie należą do pracownika gospodarczego musimy pamiętać, że wykonuje on również proste prace administracyjnie, prowadząc np. ewidencję przeprowadzonych napraw czy  rejestr wykonywanych obchodów terenów podlegających jego opiece.

Zarobki pracownika gospodarczego

Bardzo ważną kwestią w każdej pracy są zarobki. Na jakie wynagrodzenie może liczyć osoba zatrudniona na stanowisku pracownika gospodarczego? Szacuje się, że średnie wynagrodzenie w tym zawodzie to około 3000 złotych brutto - co drugi pracownik gospodarczy otrzymuje pensję z zakresu 2600-3600 złotych brutto w ciągu miesiąca. Około 1/4 wszystkich pracowników to osoby, które otrzymują wynagrodzenie nieprzekraczające 2600 złotych, natomiast pozostałe 25% zarabia więcej niż 3600 złotych.

Jak zostać pracownikiem gospodarczym? Jeśli myślisz o podjęciu pracy w tym zawodzie, to nie potrzebujesz żadnych specjalnych kwalifikacji. Czasami pracodawcy wymagają natomiast posiadania książeczki sanepidowskiej - jednak jest to zależne przede wszystkim od miejsca wykonywania pracy. Najbardziej istotne są posiadane cechy charakteru, ponieważ pracownik gospodarczy powinien być przede wszystkim osobą, która: wykazuje się wysoką kulturą osobistą, posiada samodyscyplinę, wykazuje chęci do pracy, a także jest sumienna i skrupulatna. Należy podkreślić, że praca na tym stanowisku wymaga dyspozycyjności o różnych porach dnia - zazwyczaj są to zmiany poranne i wieczorne, jednak pojawiają się także dyżury nocne. Pracownik gospodarczy wykonuje przede wszystkim pracę fizyczną, dlatego osoba kandydująca na to stanowisko musi być w pełni sprawna i gotowa do wysiłku fizycznego. Gdzie mogą szukać zatrudnienia osoby zainteresowane pracą w tym zawodzie? Przede wszystkim w: placówkach medycznych, hotelach, czy też placówkach edukacyjnych. Wolne wakaty z całą pewnością znajdą się także w biurowcach, halach produkcyjnych oraz w różnego rodzaju obiektach użyteczności publicznej.