Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Targetoza - czym jest i jak z nią walczyć?

Coraz częściej w pracy stawiane są przed nami duże wyzwania. Przeraża nas nie tylko target, lecz także goniące terminy. To wszystko sprawia, że pracujemy pod presją - czasu, osiągnięcia celu. Niektórzy z nas lubią tego rodzaju wyzwania, czują adrenalinę i wtedy najlepiej wykonują swoje zadania. Niestety ciągłe narażenie na stres nie sprzyja jednak pracownikom - może doprowadzić nawet do wypalenia zawodowego. Czym jest targetoza? Kto jest na nią narażony? Jak z nią walczyć? Odpowiemy w niniejszym artykule.

Czym jest targetoza?

Target to nie tylko grupa docelowa czy potocznie klient. Target to również cel stawiany przed pracownikiem. Nierzadko jest on wygórowany, a czas na jego wykonanie - bardzo krótki. Od pracownika wymaga się bowiem pracy pod presją. Targetoza również nią jest - presję stanowi cel.

Kogo dotyka targetoza?

Jakie zawody są najbardziej narażone na targetozę? Z pewnością wszelkie związane z handlem. Pracownicy tacy często zależnie od wykonanej pracy i sprzedanych towarów i usług otrzymują wynagrodzenie. W związku z tym zależy im na tym, by przeprowadzić jak najwięcej transakcji. Dodatkowo w takim przypadku łatwo o niezdrową rywalizację, co może wzbudzić negatywne emocje i zwiększyć stres.

Targetoza a zdrowie

Praca pod presją ma również odbicie na naszym zdrowiu, o czym warto pamiętać. Nawet jeśli wydaje nam się, że tylko pod wpływem adrenaliny jesteśmy w stanie efektywnie pracować, to co dzieje się z naszym organizmem, nie wpływa na niego dobrze. Osoby pracujące w stresie mają często podwyższone ciśnienie, szybciej bije im serce, ich mięśnie są napięte (osoby, które ciągle pracują pod presją, nierzadko odczuwają dotkliwe bóle pleców).

Poza tym takie skupienie na jednym zadaniu i potrzeba wykonania go jak najszybciej, sprawiają, że pracownicy są w pełni skupieni na swoich obowiązkach, do tego stopnia, że zdają się zupełnie nie reagować na otoczenie, a jeśli coś im przeszkodzi są nerwowi, a w grę mogą wchodzić nawet zachowania agresywne.

Przykład 1.

Pan Mariusz, pracownik firmy XYZ, otrzymał ważny projekt do zrobienia “na wczoraj”. Robi wszystko, żeby zdążyć z terminem. Zapomniał jednak o ważnych podpisach, jego kolega przyniósł mu więc umowy, które musiał podpisać. Oderwany od pracy pan Mariusz zareagował bardzo agresywnie, krzycząc na współpracownika i gestykulując.

Nie da się więc ukryć, że praca pod presją nie sprzyja naszemu zdrowiu, a ciągle rozdrażnienie wpływa również źle na naszą psychikę.

Jak walczyć z targetozą?

Targetoza występuje często, jednak możemy sobie z nią poradzić, jeśli zastosujemy kilka prostych kroków. Dzięki temu nie wpadniemy w panikę, zyska również na tym nasze zdrowie i kondycja psychiczna.

Przede wszystkim warto podejść do wszystkiego ze spokojem. Został nam wyznaczony cel - zastanówmy się, jak wykonać dane zadania, jakich narzędzi potrzebujemy i co ułatwi pracę. Warto również ustalić, które kroki w drodze do celu są najważniejsze i zaplanować każdy etap. Lista zadań może nam pomóc w uspokojeniu się i wyznaczeniu czasu, którego potrzebujemy na dojście do celu. Dzięki temu uświadomimy sobie, że odpowiednio stworzony porządek prac pozbawia nas presji.

Starajmy się również nie wpadać w panikę. Może czasu jest niewiele, ale czy na pewno wiemy, jak dużo potrzebujemy go na wykonanie zadania? Panika i frustracja sprawia, że nie zagłębiamy się w sprawę, a warto wszystko spokojnie przemyśleć. Pójdźmy na krótki spacer, pooddychajmy. Zróbmy coś, co sprawi, że emocje nieco opadną i dopiero wtedy rozpocznijmy pracę.

Warto jednak pamiętać o jednym - czasami ani chłodna, spokojna analiza, ani dokładnie opracowany plan nic nie zmienią, jeśli po prostu danego celu nie da się osiągnąć w taki sposób, jakiego życzą sobie przełożeni. W związku z tym warto to z nimi przedyskutować. Pamiętajmy, by się do takiej rozmowy dokładnie przygotować, aby merytorycznie uargumentować, dlaczego uważamy, że cel jest trudny lub nie do osiągnięcia. “Nie, bo się nie da”, nie jest nigdy dobrym argumentem.

Konsekwencje targetozy

Niestety długotrwałe narażenie na stres i presja może doprowadzić do przykrych konsekwencji, a nawet do wypalenia zawodowego. Jak się ono objawia? Pracownik, który cierpi na wypalenie, czuje się zmęczony, ciągle chce mu się spać, marzy tylko o tym, by się położyć. Takie zmęczenie może powodować również rozdrażnienie - łatwo taką osobę wyprowadzić z równowagi, nie potrafi trzymać emocji na wodzy. Nic nas nie cieszy, nie czerpiemy przyjemności z pracy. Wszystko to przenosi się również na nasze życie prywatne i kontakty z najbliższymi.

Targetoza wydaje się stałym, niegroźnym elementem rynku - w końcu praca pod presją i w stresie jest często codziennością - jednak jeśli przyjrzymy się jej bliżej, możemy zauważyć, że może nieść za sobą wiele przykrych konsekwencji - nasza praca może mieć gorszą jakość, my czuć się gorzej, a wszelkie frustracje mogą popsuć relacje ze współpracownikami i najbliższymi. Dlatego też, nawet jeśli stres pobudza nas do działania i lubimy adrenalinę, warto pozwalać sobie na spokój i racjonalną ocenę sytuacji. Dzięki temu z pewnością będziemy czuć się lepiej i pracować efektywniej.