Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Urlop w domu - czy to zmarnowany czas?

Każdy z nas, bez względu na to, jak bardzo lubi swoją pracę, chce co jakiś czas odpocząć i naładować baterie, do czego niezbędny jest urlop. Nierzadko decydujemy się na wyjazdy, wycieczki, aby poczuć klimat przerwy, wolnego czasu i zupełnie oderwać się od tego, co otacza nas na co dzień. Jednak z różnych powodów możemy również spędzać urlop w domu - na wyjazd nie pozwalają finanse, musimy zrobić remont, mamy wiele spraw do załatwienia. Często wiąże się to z poczuciem zmarnowanego czasu na odpoczynek, ponieważ zapominamy lub nie zdajemy sobie sprawy z tego, że w zaciszu domowym również można odpocząć. Co robić, kiedy spędzamy urlop w domu? Jak można spożytkować ten czas, by naprawdę wypocząć? Podpowiadamy w niniejszym artykule!

Urlop w domu - odpoczynek niemożliwy?

Kiedy decydujemy się na urlop w domu, często nie potrafimy wypocząć, ponieważ wydaje nam się, że skoro już nie wyjechaliśmy, powinniśmy zrobić wszystko to, na co w czasie pracy nie ma czasu - zabieramy się więc za wielkie porządki, mycie okien, malowanie. Trudno mówić w takim przypadku o relaksie, po całym dniu pracy jesteśmy bowiem wyczerpani i nie mamy ochoty na nic poza snem.

Poza tym otoczenie, w którym przebywamy na co dzień, nie kojarzy nam się z miejscem, w którym w 100 procentach można oderwać się od myślenia o pracy. Skoro spędzamy urlop w domu, mamy poczucie, że przecież możemy zerknąć na służbowego maila, dokończyć pracę - jednym słowem nie wychodzimy z trybu pracy.

Czy to oznacza, że odpoczynek podczas urlopu w pracy jest niemożliwy? Nie jest to jednoznaczne! Wymaga to pewnych przygotowań, które pozwolą nam cieszyć się wolnym czasem.

Jak spędzić urlop w domu?

Jeśli wiemy, że spędzimy urlop w domu, przejdźmy w tryb odpoczynku. Dużą rolę gra tutaj nastawienie - bez względu na to, czy gdzieś wyjedziemy, czy nie, mamy wolne, możemy odpocząć, nie mamy zobowiązań, chociażby dlatego warto myśleć o tym czasie jak najbardziej pozytywnie.

Zdarzyć się może, że podczas urlopu umawiamy spotkania, na które wcześniej nie było czasu - wszelkie zaległe wizyty u lekarza, w urzędach itp. Pamiętajmy jednak, by tego rodzaju zajęć nie było tyle, że zajmą cały nasz urlop. Poza tym miejmy świadomość, że nie musimy wszystkiego załatwiać jednocześnie, tym samym fundując sobie zmęczenie. Starajmy się umawiać tak, by rano mieć czas na spokojne, niespieszne śniadanie, a między jednym spotkaniem a drugim - spacer. Pośpiech sprawi, że będziemy przemęczeni i zupełnie nie poczujemy, że nasz dzień jakkolwiek różni się od tego, w którym pracujemy.

Odpuśćmy sobie sprzątanie strychu czy szał mycia okien, możemy to odłożyć i cieszyć się wolnym - w końcu jesteśmy na urlopie! Jednak, co tak naprawdę można wtedy robić? Jak spędzić urlop w domu?

 1. Wyśpij się!
  Większość z nas nie chce marnować wolnego czasu, ale nic się nie stanie, kiedy jeden czy dwa dni poświęcimy w pełni na regenerację, zostaniemy w łóżku, szczególnie, kiedy pogoda nie dopisze. Śpijmy do oporu, nie nastawiajmy budzików, pozwólmy sobie na lenistwo. Któż nie marzy od czasu do czasu o spędzeniu dnia w piżamie, w łóżku, z dobrymi filmami lub książkami? Urlop w domu to doskonały czas, by to zrealizować!

 2. Celebruj poranki
  Kiedy pracujemy, zazwyczaj nie mamy czasu na celebrację poranków. W pośpiechu jemy śniadanie, zarzucamy coś na siebie i wybiegamy z domu. Podczas urlopu możemy przygotować sycące, pyszne śniadanie, delektować się kawą na balkonie, kiedy wokół jest jeszcze cicho, a upał nie daje się we znaki. Rankiem można przejrzeć prasę, na co najczęściej nie mamy czasu, porozmawiać z bliskimi czy chociażby wyjść po świeże pieczywo. Takie rozpoczęcie dnia daje nam energię i poprawia humor.

 3. Nadrabiaj zaległości
  Wielu z nas z dużą chęcią ogląda filmy, seriale czy czyta książki. Kiedy spędzamy urlop w domu, możemy nadrabiać zaległości. Można ustalić sobie dni, które całe poświęcimy na oglądanie lub czytanie albo nadrabiać zaległości każdego dnia przez jakiś czas. Bardzo często daje nam to wiele radości i relaksuje. Z pewnością urlop w domu to doskonały czas na taką rozrywkę.

 4. Poznaj swoje miasto
  Choć wydaje nam się nierzadko, że swoją miejscowość znamy wyjątkowo dobrze, zawsze znajdzie się jakiś obiekt, którego wcześniej nie widzieliśmy. W czasie urlopu możemy stać się turystą we własnym mieście i poznawać jego zakątki. Zazwyczaj przemierzamy je w pośpiechu, teraz mamy czas, by się mu przyjrzeć z zupełnie innej perspektywy. Można również pojeździć po okolicy, robić jednodniowe wycieczki. Być może znajdziemy swoje nowe ulubione miejsce?

 5. Spaceruj, bądź aktywny!
  Na co dzień nie masz czasu na aktywność fizyczną? Zmień to podczas urlopu - choć na spacery, pójdź na rolki, rower, a może skorzystaj z siłowni na powietrzu? Możesz przekonać się, ile radości daje ruch i jaką energię nam daje.

 6. Spędzaj czas z bliskimi i rodziną
  Urlop w domu to również doskonały czas na nadrabianie zaległości - spotykanie się ze znajomymi, wyjścia na miasto, do restauracji, wspólne spędzanie czasu. W ciągu tygodnia pracy z czasem nie jest łatwo. Poza tym możemy w końcu pobyć dłużej z rodziną. Razem możemy robić naprawdę wiele, na przykład zwiedzać, odpoczywać, oglądać coś, grać w planszówki, pójść potańczyć - opcji na pewno nam nie zabraknie!

 7. Zajmij się swoim hobby
  Masz hobby, które sprawia ci przyjemność i relaksuje? Kiedy pracujesz, masz na nie niewiele czasu? Urlop w domu z pewnością może ci pomóc w rozwijaniu pasji. Możesz poświęcać jej czas każdego dnia, w końcu nie będąc ograniczonym czasowo.

 8. Zrelaksuj się i zadbaj o siebie
  Kiedy potrzebujemy dawki relaksu, nierzadko decydujemy się na domowe SPA - nałożenie wszelkich niezbędnych masek, produktów do pielęgnacji, długa kąpiel, wcieranie olejków -  możemy poświęcić na to pół dnia, dodatkowo spędzając go z bliskimi.

Sposobów na ciekawe spędzenie urlopu w domu jest naprawdę wiele i każdy może znaleźć coś dla siebie. Wystarczy nie zapomnieć, że jesteśmy na urlopie, pracę zostawić za sobą i cieszyć się wolnym czasem!