Poradnik Pracownika

Jedzenie przy biurku - dlaczego warto zmienić ten nawyk?

Wielu pracownikom zdarza się nawet kilka razy w tygodniu jeść obiad przy komputerze. Uważamy bowiem, że mamy za dużo pracy, nie mamy chwili na to, by wyjść z pomieszczenia, odejść od komputera. Wolimy coś przegryźć nad klawiaturą, w pośpiechu, często nieuważnie, ale mieć poczucie, że ciągle “trzymamy rękę na pulsie”. Trudno znaleźć pracownika, który nigdy tego nie praktykował. Czy jednak jedzenie przy biurku jest dobrym nawykiem? Niekoniecznie! Dlaczego warto zjeść swój posiłek w innym pomieszczeniu? Podpowiadamy!

Jedzenie przy biurku - pracowniczy nawyk

Pracownicy często nawet nie zastanawiają się nad tym, że mogliby zjeść posiłek w kuchni, bufecie czy innym przeznaczonym do tego miejscu. W większości firm nie ma z tym najmniejszego problemu i jedzenie przy biurku nie jest konieczne, mimo to wybieramy właśnie nasze biurko jako najlepsze miejsce na obiad.

Najczęściej tłumaczymy to po prostu nadmiarem obowiązków, w końcu podczas posiłku możemy coś przeczytać, nadrobić korespondencję itp. Nierzadko też naśladujemy naszych współpracowników, którzy niemal nie wstają od biurka przez cały dzień.

Można więc wywnioskować, że jedzenie przy biurku ma ważną zaletę - nie odrywamy się od obowiązków i pracujemy więcej. Czy aby na pewno?

Czy jedzenie przy biurku zwiększa produktywność?

Skoro jedzenie przy biurku sprawia, że jednocześnie wykonujemy inne czynności, można stwierdzić, że zwiększa ono produktywność pracownika? Choć może się tak wydawać, coraz więcej przeprowadzonych wśród pracowników badań mówi coś zupełnie innego.

Przede wszystkim nie dajemy sobie chwili na oddech, oderwanie się od zajęć, odpoczynek, “oczyszczenie głowy”, tym samym w pewnym momencie pracujemy już wolniej, jesteśmy mniej kreatywni. W dodatku nierzadko nie myślimy o współpracownikach - w końcu nie zawsze mogą się skupić, kiedy akurat jemy w pomieszczeniu potrawę, która niezbyt ładnie pachnie.

Teoretycznie zostajemy przy biurku i pracujemy, w praktyce jednak nie jest to aż tak efektywne, jak mogłoby się nam wydawać. Trudno się skupić, kiedy co chwilę musimy sięgać po sztućce czy kolejny kawałek kanapki.

Okazuje się więc, że zostajemy przy biurku, aby zrobić więcej, ale w gruncie rzeczy wcale się tak nie dzieje. Dlaczego warto zmienić nawyk jedzenia przy biurku? Jakie mogą być plusy wychodzenia na obiad?

Porzuć jedzenie przy biurku!

Dlaczego warto przynajmniej kilka razy w tygodniu zmienić jedzenie przy biurku na jedzenie w kuchni, innym pomieszczeniu czy po prostu wyjście z biura, jeśli mamy taką możliwość?

  1. Odpoczywamy
    Każdemu potrzebny jest odpoczynek. Nie da się pracować efektywnie, kiedy pracujemy bez żadnej przerwy. Musimy pozwolić sobie na oddech, na oczyszczenie głowy. Dzięki temu, że odejdziemy od biurka, będziemy skupieni na jedzeniu, które w większości przypadków jest dla nas prawdziwą przyjemnością, będzie to dla nas bardzo potrzebna chwila relaksu. Dzięki niej po powrocie do biurka najpewniej będziemy pracować sprawniej, odzyskamy energię, będziemy bardziej kreatywni, a problemy ze skupieniem staną się mniejsze.

  2. Jemy uważniej
    Jedzenie przy biurku i wykonywanie kilku zadań jednocześnie sprawia, że jemy nieuważnie, właściwie nie wiemy, kiedy skończyliśmy posiłek i co jedliśmy. Nie zwracamy uwagi na to, czy dania dodają nam energii, czy wręcz przeciwnie - sprawiają, że stajemy się ociężali i senni.

  3. Delektujemy się jedzeniem
    Tak jak już wspominaliśmy wyżej, przez jedzenie przy biurku nie do końca zdajemy sobie sprawę nawet z tego, co jemy. W związku z tym nie delektujemy się jedzeniem, które powinno być dla nas przyjemnością. Spożywanie posiłków z dala od biurka sprawi, że skupimy się na tej czynności i będzie to dla nas prawdziwa uczta.

  4. Nasz kręgosłup odpoczywa
    Wielu pracowników, którzy na co dzień spędzają wiele godzin przy biurku, ma problemy z kręgosłupem. Zapominamy, że powinniśmy co jakiś czas wstać, trochę się poruszać, mamy problemy z bólem pleców, nie możemy znaleźć po kilku godzinach wygodnej pozycji. Dzięki temu, że wstaniemy od biurka na czas posiłku, rozprostujemy kości, trochę się rozchodzimy, a nasz kręgosłup nieco odpocznie.  

  5. Mamy czas na rozmowy niezwiązane z pracą
    Dzięki wspólnym posiłkom z dala od biurka możemy polepszyć kontakty ze współpracownikami, porozmawiać o czymś niezwiązanym z pracą. W trakcie posiłków można nawiązać przyjaźnie, a jak wiadomo dobra atmosfera i kontakty z innymi pracownikami są dla nas bardzo ważne i zwiększają naszą produktywność czy motywację do pracy.

  6. Nie grozi nam nadwaga
    Jedzenie przy biurku sprawia, że ostatecznie jemy więcej. Nie skupiamy się bowiem na jedzeniu i nierzadko zapominamy, że w ogóle coś jedliśmy, w związku z tym ciągle jesteśmy głodni. Jemy więcej, sięgamy po bardziej kaloryczne potrawy, co skutkować może oczywiście nadwagą.

  7. Im dalej od biurka, tym mniej bakterii
    Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy, jak mnóstwo bakterii znajduje się na naszym biurku czy klawiaturze. Zdarza nam się również zapominać o umyciu rąk przed posiłkiem lub jednocześnie jemy i korzystamy z klawiatury. W związku z tym jeśli zrezygnujemy z jedzenia przy biurku, oddalimy się również od ogromnego stada bakterii.

Naprawdę warto przynajmniej co jakiś czas zrezygnować z jedzenia przy biurku i delektować się posiłkiem. Dzięki temu nieco odpoczniemy, nabierzemy energii, zapomnimy o trudnym poranku, a dodatkowo wspomożemy nasz kręgosłup i będziemy dbać o swoje zdrowie.